Drazí čtenáři, vítejte u našeho týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy jsme pro vás našli a sepsali to nejdůležitější z minulého týdne, co byste rozhodně neměli propást. Společně se dnes podíváme na rozmanitou sbírku zpráv, mezi kterými najdete například informace o TikToku, přistání Japonska na měsíci, novinky o sociálních sítích a mnoho dalšího. Přejeme vám příjemné čtení a pojďme se na to vrhnout.

Uniklá data šestnácti milionů uživatelů

Pokud jste snad měli někdy pocit, že jsou vaše data u velkých bankovních společností v bezpečí, možná by stálo za to přehodnotit vaše představy o korporátech. V minulém týdnu došlo k úniku citlivých údajů, a to konkrétně u firmy LoanDepot. Tentokrát se do světa dostala data od 16,6 milionu zákazníků. Údajně šlo o tzv. ransomware, což je obecně škodlivý software, který uživatelům zamezuje nějaké funkce, ke kterým je znovu udělen přístup jen v případě, že zaplatí “výkupné”.

Firma se k tomu prozatím vyjádřila tak, že ještě nedokázala určit původ útoku. Údajně by také nemělo být ovlivněno finanční zdraví společnosti.

Více na stránkách Techcrunch.

Meta dovolí uživatelům přerušit sdílení dat mezi jednotlivými aplikacemi

To, že Evropská unie tlačí na nadnárodní společnosti ohledně správného používání zákaznických dat, je poměrně známý fakt. Teprve teď ale dochází na skutečně praktické rozdíly ve fungování propojených aplikací. Meta bude nově každému svému uživateli umožňovat vypnutí sdílení dat skrze jednotlivé aplikace Facebook, WhatsApp, Instagram a další.

Více na stránkách Techcrunch.

Začíná TikTok umírat? Zpomalující růst aplikace

TikTok je jedna z nejrychleji rostoucích sociálních sítí na světě. Svým základem a funkcemi je atraktivní zejména pro mladší populaci, která zde v podstatě žije. I přes tato fakta se ale zdá, že to TikTok přestane mít tak jednoduché jako doposud.

Aplikace se minulý rok dokázala dostat na vrchol žebříčku nejstahovanějších appek, ale rok 2022 se překonat nepovedlo. V procentním vyjádření je mezikvartální růst na úrovni tří procent, zatímco v předešlém období byla změna i 12procentní. Jde tak o zásadní zpomalení vývoje počtu uživatelů, který může dát možnost například Instagramu a funkci Reels, která se dostává znovu do módy.

Důvod, který k tomu vede, je možná z vlastní řad. TikTok nedávno spustil svůj marketplace, kde se okamžitě vyrojilo ohromné množství vendorů. Jejich reklamy bohužel zabírají spoustu místa ve feedu, kde akorát kazí vzduch a dělají používání aplikace nepříjemné pro spoustu lidí.

Více na stránkách Techcrunch.

Japonci jsou na měsíci, přistání proběhlo úspěšně

Japonsko v minulém týdnu zapsalo další úspěch do své bohaté historie, neboť se stalo v pořadí pátou zemí, které se podařilo přistát na povrchu jediné přirozené družice země – Měsíci. Smart Lander, jehož cílem je průzkum měsíčního prostředí, přistál úspěšně, avšak vyskytly se také potíže.

Problémem jsou konkrétně solární panely, které nefungují. Znamená to, že se baterie nenabíjejí, což má za výsledek omezenou životnost celého zařízení. I kdyby se závadu nepodařilo opravit, stále půjde o skvělý úspěch tamních inženýrů.

Více na stránkách Techcrunch.

IPhone 15 tvoří polovinu dodávek iPhonu do Indie

Apple před pár dny zveřejnil data o svých dodávkách zařízení do různých států, mezi kterými byla i Indie. Jen za poslední kvartál byla více než polovina z celkových dodávek iPhonů tvořena modelem 15

To vše má pravděpodobně i s festivalem Diwali, při kterém jsou skrze Indii neustále slevy a výprodeje. I navzdory prodejům těch nejdražších modelů se Applu v Indii nedaří nijak slavně – ačkoliv se jedná o druhý největší trh z pohledu smartphonů, Apple drží tržní podíl pouze kolem 7 procent.

Více na stránkách Techcrunch.

IPO Redditu proběhne tento rok v březnu

Reddit je jedna z nejnavštěvovanějších sociálních sítí na internetu. Toto fórum pro všechny skupiny lidí zažije v březnu svou první veřejnou nabídku akcií, což vyhodí firmu do vody akciového trhu.

Mohlo by se to zdát jako poměrně přímočarý úkol, ale Reddit je v jednáních o svém IPO již přes tři roky a teprve teď se zdá, že proces konečně skončí. Reuters také uvádí, že by se mohla celá věc ještě stále prodloužit.

Více na stránkách Cointelegraph.

X spouští audiohovory a videohovory na zařízeních s Androidem

Novinkou pro X je tento týden zprovoznění audio a videohovorů na zařízeních s Androidem. Narážíme zde  i na rozdíl mezi standardními a premium účty. Zatímco běžný uživatel bude moct v aplikaci hovory pouze přijímat, Premium zákazník dostane možnost cally i začínat. Jde tak o jednu z dalších placených funkcí, které tato platforma nabízí.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.