Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa businessu, fintechů a technologií. Jako vždy pro vás máme nachystanou velkou hromadu novinek, které byste podle nás neměli minout. V dnešním článku se podíváme na posun v dobývání vesmíru ze strany Boeingu a jejich modulu Starliner, dále si ukážeme vyšetřování TikToku v EU, a nakonec skočíme například na Stripe a dlouho očekávanou možnost platby kryptoměnami. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.

EU otevírá vyšetřování TikTok Lite kvůli potenciálně adiktivnímu designu

Sociální sítě jednoznačně změnily způsob, jakým dnes velká část světa funguje. Kromě komunikace a mezilidského kontaktu se ale jejich vliv dostal i do zábavy. Namísto zpráv je dnes hlavním lákadlem sociálních sítí obsah ve formě příspěvků, fotek a videí, a samozřejmě se nesmí zapomenout na reklamu, která je hlavním zdrojem příjmů těchto platforem. Společně s tímto vším se do hry dostaly i praktiky, které mohou v mnoha případech vytvořit skutečnou závislost.

Právě adiktivními prvky se zabývá nové vyšetřování, které spustila vůči TikToku Evropská unie. Je možné, že aplikace TikTok Lite nějakým způsobem porušila soubor nařízení Digital Services Act, jehož jedním cílem je i ochrana uživatele. Pokud by se podezření potvrdilo, vyžadovala by Evropská unie zaplacení pokuty ve výši 6 % globálního obratu společnosti. V nejhorším případě by mohlo dojít i na úplný zákaz provozu aplikace na území EU.

Pro ByteDance, mateřskou firmu TikToku, to není nijak dobrá zpráva. V minulém týdeníku jsme vás informovali o rozhodnutí USA, které dalo ByteDance ultimátum, které skončí buď prodejem TikToku, nebo zákazem aplikace v USA.

Více na stránkách Techcrunch.

Starliner od Boeingu ponese poprvé živou posádku na vesmírnou stanici ISS

Vesmírný průzkum a kolonizace blízkého okolí naší planety je krok, který je pro lidstvo z hlediska vývoje a přežití naprosto základní. Zatímco dříve byl tento úkol naložený na ramena státních celků financovaných z územního rozpočtu, dnes jsou v hlavním proudu zejména soukromé společnosti.

Jednou z nich je Boeing, legenda v letectví, která za poslední roky schytala velkou nálož smůly. Kromě standardních letadel se zabývají i vojenským sektorem a vesmírnými lety. Právě do této kategorie patří jejich vlastní vzletový modul pro lidskou posádku nazvaný Starliner.

Po dlouhých testech, které se nejprve dělají bez lidí, konečně přišel čas na to, aby modul vynesl živou posádku na vesmírnou stanici ISS. Pro Boeing i NASA je to skvělá zpráva. Když dopadne vše dobře, získá Boeing konečnou licenci a nastoupí do plného provozu v transportování astronautů. Zajímavý je také odhad ztráty astronautů, který je u Starlineru spočítán na 1 případ z 295, což je o kus lepší pravděpodobnost než jakou požaduje NASA.

Více na stránkách Techcrunch.

Stripe konečně umožní platby s pomocí kryptoměn, konkrétně se stablecoiny

Služba Stripe je jednou z nejlepších na trhu v případě, že chcete relativně rychle přístupnou platební bránu s velkou řadou integrací. Jednoduchý systém ale doposud postrádal technologicky zajímavou featuru, kterou byla platba s pomocí kryptoměn. Stripe již s tímto způsobem platby v minulosti koketoval, ale nějak na nic nedošlo. Tentokrát se již zdá, že se dá tomuto odvětví zelená. Vše odstartuje v létě se stablecoinem USDC.

Více na stránkách Cointelegraph.

Posun v Robotaxi od Tesly, vlastní appka a odhalení v srpnu

Tesla ve své poslední čtvrtletní prezentaci představila aplikaci pro své robotické bezpilotní taxi. Zde nemusíte hledat nic složitého, prakticky to bude jako aplikace Bolt či Uber. 

cointelegraph.com

Zajímavější by pak mohl být model sdílení Tesla automobilů, které by mohl jejich vlastník “propůjčit” do taxislužby, díky čemuž by si mohl vytvořit jakýsi druh vedlejšího příjmu. Auto by samovolně jezdilo, převáželo zákazníky, a zisk by se pak rozdělil mezi firmu a majitele vozu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bude mít americká armáda bezpilotní bojové stíhačky od Andurilu?

Bezpilotní drony dnes nejsou žádnou novinkou. Snímkují oblast, dokáží odpalovat střely, ale nejedná se o letadla s výkonností moderních stíhaček. Právě tuto armádní zakázku vyhrála společnost Anduril. Firma bude mít za úkol vytvoření malé bezpilotní stíhačky, která budou použita pro testování. 

Pro značku je to velký úspěch, neboť dokázala předběhnout velké rivaly jako Boeing, Lockheed Martin a další, a když uspěje, nejspíš získá zakázku na dalších tisíc strojů

Více na stránkách Techcrunch.

Apple shání partnera na vývoj AI vychytávek pro iPhone

Apple shání nového partnera pro vytvoření systému umělé inteligence, který by se následně nasadil na zařízení iPhone. Momentálně probíhají jednání s OpenAI a Alphabetem (Google).

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.