Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního článku ze světa businessu, technologií a fintechů. Jako vždy pro vás máme připravenou velkou nálož novinek ze všemožných odvětví, které stojí za pozornost. V dnešním článku se podíváme na platformu X, na které si možná za přidávání obsahu zaplatíte, dále si ukážeme například NASA a vesmírné závody, a v neposlední řadě rozebereme třeba nového robota, kterého představila technologická firma Boston Dynamics. Pohodlně se usaďte a přejeme vám příjemné čtení.

Bude postování na X zpoplatněné? Musk plánuje zavedení poplatků

Když Elon Musk odkoupil sociální síť Twitter a přejmenoval jí na X, hodně lidí očekávalo změnu k příjemnějšímu fungování. Teď se ale zdá, že se platforma sune spíše k tomu, že bude zásadně omezovat neplatící uživatele. Již v minulých článcích jsme si řekli o tom, že X nastavilo vstupní poplatek jeden dolar všem novým účtům na Novém Zélandu a v Austrálii. Novinkou, o které se prozatím jen hovoří, je placení dokonce i za přidávání příspěvků.

Platforma se tímto způsobem snaží podchytit boty, kteří na sociální síti spamují. Tyto falešné AI účty umí překonat CAPTCHA autentizaci, díky čemuž jim pak již nic nebrání v postování nepravdivých informací.

Každý nový uživatel by měl mít tři měsíce příspěvků zdarma. Co se týče ceny, o té v tuto chvíli nejsou žádné další informace.

Více na stránkách Techcrunch.

NASA vyhlásila závod všichni proti všem o získání vzorků z Marsu

To, že se NASA snaží o získání vzorků z Marsu, asi není žádným překvapením. Na tento úkol dostala, jakožto prakticky veřejná firma, budget 11 miliard dolarů, což podle všeho s cílovým rokem 2040 není dost. Došlo proto na rozhodnutí, které by mělo otevřít dveře veřejnému sektoru.

Tento přístup by měl dle odhadů donést výsledky již někdy v 30. letech 21. století, a to s nižšími náklady, rizikem a komplexitou. Pro firmy je miliardový kontrakt dostatečně velkým lákadlem, který má potenciál na zažehnutí nových vesmírných závodů.

Více na stránkách Techcrunch.

Nový humanoidní robot Atlas z Boston Dynamics

Boston Dynamics je firma známá především svými roboty, kteří prakticky denně boří hranice toho, co jsme ještě doposud považovali za technologii z filmů. Robot Atlas byl hřebem snažení, které trhalo rekordy v realitě i na internetu.

Nový Atlas je v určitých ohledech stejný jako jeho předchůdce, avšak nové video ukázalo úplně nový design. Tentokrát již robot vypadá zásadně lidštěji, odnikud nečouhají žádné kabely a má svou vlastní hlavu. Klouby se pohybují skoro do všech stranu, což robotovi umožňuje odstartovat chůzi do jakéhokoliv směru s tím, že se následně klouby protočí. Ideálně se podívejte na video a posuďte sami.

Více na stránkách Techcrunch.

Buď to prodej, nebo odejdi. Ultimátum pro TikTok od vlády USA

TikTok je jedna z největších sociálních sítí na světě. Pochází od čínského ByteDance, což je technologický a reklamní moloch. K tomu pak přirozeně patří i sbírání a zpracovávání uživatelských dat. Jak si již jistě domyslíte, to může být z politických důvodů problém pro přímého státního rivala USA.

Vláda USA již v minulosti zvažovala, jestli TikTok ze svého území vyšoupne. Na stole bylo hned několik návrhů, které se konečně v minulém týdnu sloučily do jednoho. Výsledek je pro ByteDance takový, že buď TikTok prodá, nebo bude za devět měsíců jeho provoz na americkém území ukončen.

Pro teď to neznamená žádný výsledek, ByteDance může toto rozhodnutí stále odrazit u soudu. Lze jen čekat.

Více na stránkách Techcrunch.

Tesla stahuje Cybertruck z oběhu kvůli chybě

Na Cybertruck čekali fanoušci Tesly několik let. Bylo to mnoho slibů, prasklé okno a konečně i vydání do plného prodeje. Doposud bylo prodáno 3878 kusů tohoto stroje. To není žádná sláva. Jakoby to nestačilo, v Cybertrucku se objevila chyba týkající se plynového pedálu, který se začal zasekávat. Prodej aut byl pozastaven a již prodané vozy se začaly stahovat zpět na opravu.

Nejde o první vadu na výrobku. Před několika měsíci Tesla stahovala software, který nefungoval podle představ.

Více na stránkách Techcrunch.

Čtení mozkových vln s pomocí zařízení Meta bude brzy skutečností

Meta se chce začít vrtat v lidském mozku. Tedy lépe řečeno – chce začít snímat mozkové signály. Mark Zuckerberg se rozpovídal o technologické novince, na které Meta pracuje. Mělo by jít o nějaké zařízení, díky kterému by uživatelé dokázali ovládat počítače pouze skrze interpretaci funkcí mozků a nervů.

S největší pravděpodobností se bude jednat o nějaký nositelný náramek. Každý majitel by pak mohl manipulovat třeba s brýlemi pro rozšířenou realitu jen s pomocí malých a neviditelných gest.

Meta tento krok plánuje naprosto jednoznačně jako doplněk k jejich investicím do metaverze a virtuální reality, ve které se dnes lidé pohybují na základě kamer snímajících pohyb. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.