Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Celý článek odstartujeme tzv. EU Digital Identity Wallet, což by měl být nový nástroj od Evropské unie pro spravování identity. Samozřejmě nezapomeneme i na Nvidii, která minulý týden pokořila příčku největší veřejně obchodované společnosti na světě. Ukážeme si i novinky z kryptoměnového trhu, podíváme se na vesmírný průzkum, a mnoho dalšího. Je zbytečné ztrácet čas, můžeme se na to vrhnout.

EU Digital Identity Wallet – O co se jedná?

Pokud sledujete kryptoměnový svět a máte alespoň lehké ponětí o tom, co by znamenala čistě digitální měna, pak vás musí nutně děsit neustálá digitalizace všeho fyzického. Tyto kroky nejsou nutně špatné sami od sebe, nicméně otevírají dveře lidem, kteří je budou chtít využít pro vaše sledování a kontrolu.

Novinka, se kterou přišla Evropská unie, se jmenuje Digital Identity Wallet. Půjde o portál či aplikaci, jejímž cílem bude usnadnit ověřování identity občanů a podniků při přistupování k veřejným službám. Tato “peněženka” by měla umožňovat skladování důležitých dokumentů v digitální podobě, a co je lepší, tak dokonce i digitální podepisování smluv.

Evropská unie s tímto nápadem pouze přišla a nastavila obecné principy, ze kterých mají následně jednotlivé členské státy sestavit vlastní aplikace.

Více na stránkách Techcrunch.

Nvidia je největší veřejně obchodovanou společností na světě

Každý den se stává, že se mění žebříček veřejně obchodovaných společností seřazený podle tržní kapitalizace. Jen málokdy se však přehazují první příčky. Právě to se stalo před pár dny, kdy se Nvidia dostala na post největší burzovně obchodované společnosti na světě. Firma dosáhla tržní kapitalizace 3,34 bilionu dolarů, díky čemuž předběhla Microsoft i Apple. Nvidia může za tento úspěch vděčit hlavně současnému AI trendu, který podporuje prodeje čipů používaných pro umělou inteligenci.

cointelegraph.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoin spadl na 60 000 dolarů

I když máme pro kryptoměny určený jiný týdeník, nemůžeme si zde odpustit tuto zprávu pro ty, kteří toto odvětví tak moc nesledují. Bitcoin se po dlouhém období v býčím trendu stáhl zpět k hranici 60 000 dolarů, přičemž ji na malý moment dokonce prolomil. O ochlazení nálad a optimismu svědčí i přítoky do bitcoinových ETF, jejichž objem je dole o 80 % oproti vrcholu aktivity.

Více na stránkách Reuters.

Apple v EU drží svou umělou inteligenci pod pokličkou kvůli regulatorním pravidlům

Apple se sice kasá s umělou inteligencí, avšak my v EU stále žádné změny nevidíme. Důvodem k tomu je hlavně obava firmy z regulatorních pravidel Digital Markets Act, která upravuje vývoj a parametry AI modelů tak, aby byl uživatel a jeho data pod co možná největší ochranou.

Prozatím není jasné, zda a kdy se AI aplikace od Applu na evropský trh dostanou.

Více na stránkách Cointelegraph.

OpenAI nakupuje Rockset za devítimístnou cenovku

Jedna z velkých akvizic ve světě AI se stala minulý týden, neboť firma OpenAI koupila firmu Rockset. Cenovka zatím nebyla zveřejněna, nicméně podle posledních valuací se společnost dostala nad 100 tisíc dolarů. 

Rockset je podnik zaměřený na práci s uživatelskými daty a jejich analýzu, což perfektně sedí do business modelu OpenAI.

Více na stránkách Techcrunch.

Nejmenší anténa Starlink Mini se dostává na trh

Starlink je takové nové halo v oblasti telekomunikací. Muskova společnost přišla s přenosnou anténou, která dokáže přijímat internetový signál skoro odkudkoliv na světě v případě, že má uživatel zaplacený tarif. Pro oblasti se špatným pokrytím je to převratná technologie.

Nový přírůstek do jejich anténové rodiny Stalink Mini, doposud nejmenší zařízení ze všech dostupných. Cenovka byla nastavena na 599 dolarů, což už je vcelku snesitelné. Velikostně se Starlink Mini podobá malému notebooku, což dokazuje i váha zhruba 0,5 kilogramu. Rychlost stahování rozhodně neurazí a dle dostupných informací má sahat až na 100 Mbps. 

Více na stránkách Techcrunch.

Starliner od Boeingu se chystá na návrat i s astronauty

V minulých článcích jsme vás informovali o úspěších pilotovaného vesmírného modulu Starliner od společnosti Boeing. Po podařeném výsadku na ISS se teď chystá Starliner na návrat, a to včetně astronautů.

Více na stránkách Techcrunch.

Bezpečnostní chyba umožňovala spoofing zaměstnanců Microsoftu

Ani velké technologické společnosti nejsou odolné vůči digitálním hrozbám. O tom by teď mohl vyprávět i Microsoft. Jeden z výzkumníků totiž objevil chybu, která umožňovala zasílání falešných emailů z identit zaměstnanců. To je problém především kvůli značnému usnadnění phishingových útoků, jejichž hlavní strategií je přestrojování se za důvěryhodné účastníky konverzace. 

Více na stránkách Techcrunch.

Gemini AI od Alphabetu bude dostupná pro školní účty

Každý školní účet využívající služby od Google bude mít brzy dostupné všechny AI nástroje v rámci Google Workspace for Education. Pro studenty bude dostupný i hlavní produkt firmy, kterým je umělá inteligence Gemini AI.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.