Drazí čtenáři, vítáme vás u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili pořádnou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním vydání se podíváme na firmu stojící za Raspberry Pi, která se konečně dostala na burzu. Ukážeme si novou vychytávku pro iPhony, která z nich udělá dost nadupané BlackBerry. Samozřejmě skočíme i na nějaké novinky týkající se umělé inteligence, bez které by to prostě nebylo ono. Přejeme vám příjemné čtení a pojďme se na to vrhnout.

Raspberry Pi je veřejně obchodovanou společností

Každý, kdo si chtěl někdy postavit svého vlastního robota, malý počítač nebo něco podobného, se musel jistojistě dostat k výrobku s názvem Raspberry Pi. Pro kutily se jedná o legendární zařízení o velikosti telefonu, se kterým dokážou rozchodit všechno možné. Po mnoha letech úsilí a několika verzích se konečně firma stojící za tímto drobkem dostala na burzu s úspěšným IPO debutem.

Nutno říct, že veřejná nabídka byla pro firmu skvělá. Z hlediska nového financování si podnik přišel na zhruba 550 milionů liber, zároveň se cena akcií hned v po zahájení obchodování vyhoupla o 40 procent výše nad uváděcí cenu.

Akcie Raspberry Pi si můžete pořídit z londýnské burzy. 

Více na stránkách Techcrunch.

Bude z OpenAI organizace soustředící se zejména na zisky?

Původní myšlenka, se kterou firma OpenAI začínala, byla zaměřená z velké části na prospěch celého oboru umělé inteligence. Společnost se nesoustředila na zisky, ale spíše na vývoj, o čemž svědčil jejich podnikový model omezeného zisku. Vedení chce tento přístup změnit na plně for-profit. Původní formát firmě doposud stačil, avšak podle vyjádření je již financování z “darů” neúnosné.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bývalý šéf americké NSA vstupuje do správní rady OpenAI

Správní rada OpenAI brzy uvítá nového člena, kterým bude bývalý šéf americké tajné služby NSA, generál Paul Nakasone. OpenAI chce tímto krokem podpořit bezpečnost a ochranné postupy, díky kterým by měla firma splňovat regulatorní požadavky.

Kolem tohoto kroku se samozřejmě vytvořila kauza a otázky, zda to není špatný krok, který by mohl potenciálně podkopat a ohrozit technologie celé firmy.

Více na stránkách Techcrunch.

Elon Musk stahuje svou žalobu vůči CEO OpenAI Samovi Altmanovi

Poslední krátká, a relativně úsměvná zpráva o OpenAI, se týká Elona Muska. Ten v minulém týdnu stáhl svou žalobu na CEO Sama Altmana. Stalo se to jen den předtím, než měl soudce rozhodnout o zahájení/zamítnutí případu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Je libo tlačítkovou klávesnici pro iPhony? 

Pamatujete si slavné BlackBerry telefony? Velká obrazovka, tlačítková klávesnice podobná té počítačové. Doba slávy těchto zařízení je již pryč, avšak myšlenka jako taková rozhodně neumřela. Své k tomu má co říct Michael Fisher a Kevin Michaluk, kteří vytvořili externí klávesnici pro iPhone. Doplněk ke smartphonu se připojuje do Lightning konektoru nebo USB-C pro iPhone řady 15. Najdete zde klávesové zkratky pro rychlejší fungování, podsvícenou klávesnici pro noční psaní, a k tomu je možné ovládat i samotné aplikace v iPhonu přímo z klávesnice.

Více na stránkách Techcrunch.

Investoři Tesly žalují Elona Muska za údajné odklánění zdrojů mimo firmy

Být na vrcholu není nic jednoduchého, protože každý váš krok je na očích celého světa. O tom ví své i Elon Musk, který si vysloužil další žalobu, tentokrát však od svých vlastních akcionářů. Investorská obec Tesly došla k názoru, že Elon Musk odvádí zdroje a talenty z Tesly do svého startupu xAI, který se soustředí na umělou inteligenci. Celý případ se dá shrnout tak, že Musk a představenstvo neplní svou funkci a nemají zájem investorů na prvním místě.

Více na stránkách Cointelegraph.

Meta nebude trénovat umělou inteligenci z dat od evropských uživatelů

Regulatorní orgány jsou většinu času spíše otravné, nicméně někdy se povedou věci, které jsou uživatelům skutečně k užitku.

Gigant sociálních sítí Meta oznámil, že nebude využívat data evropských uživatelů k trénování svých modelů umělé inteligence. Rozhodnutí přichází po silném tlaku ze strany regulátorů, kteří se snaží zlepšit především ochranu před zneužíváním uživatelských dat.

Více na stránkách Techcrunch.

Hledání práce na LinkedInu s pomocí umělé inteligence

AI už se dostala i na sociální síť LinkedIn. Nové funkce mají uživatelům usnadnit hledání práce a networking s lidmi s podobnými zájmy. Profily s prémiovým tarifem budou mít možnost využívat i tzv. AI-powered messaging, který za ně vygeneruje úvodní zprávy při navazování kontaktů.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.