Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním článku se podíváme na OpenAI a jejich pokus o řešení problémů s autorskými právy. Koukneme se na statistiky Tinderu a stoupající hvězdu v podobě aplikace Hinge. V neposlední řadě pak skočíme na novinky o mužské antikoncepci na bázi ženského nitroděložního tělíska, která je právě ve vývoji. Čeká nás toho hodně, takže se pohodlně usaďte a přejeme vám příjemné čtení.

OpenAI umožní umělcům neúčast v tréninku svých AI modelů

Jeden z velkých problémů dnešních systémů umělé inteligence jsou autorská práva. Modely se na něčem učit musí. Není pak nic divného, když se v datovém vzorku objeví výtvory umělců, kteří by se tohoto “vyučování” účastnit nechtěli

Aby se tomuto problému začalo do budoucna předcházet, zveřejnila minulý týden OpenAI zprávy o nástroji, na kterém momentálně pracují. Ten by se měl jmenovat Media Manager a pro umělce by měl být jakýmsi ovládacím panelem pro jejich díla. Takový designér by mohl u svého vlastního návrhu zvolit to “zda a do jaké míry” bude použit při tréninku AI.

Media Manager by mělo být možné použít ve všech druzích tvorby, tedy v grafice, textu i hudbě. Jakmile bude nástroj dokončený, pomůže ve velkém i firmy samotné, neboť se tím snad dokáže vyhnout mnoha žalobám týkajících se autorských práv.

Více na stránkách Techcrunch.

Tinder už je za zenitem, teď vyhrává aplikace Hinge

Možná neznáte firmu Match Group, avšak určitě vám něco říká jméno Tinder, který je jedním z jejich produktů. Společnost vydala minulý týden výsledky z jejich prvního kvartálu. V nich se znovu potvrdil trend klesajících uživatelů, který Tinder drží již šest čtvrtletí v řadě. Naopak stoupající hvězdou se stává Hinge, jenž je na cestě k výnosu jedné miliardy dolarů. Jeho růstu je skutečně překotný, neboť meziroční nárůst výnosů dosáhl na 50 procent.

Důvod, který za tím podle všeho stojí, je změna “randícího” prostředí. Základem Tinderu byly vždy krátkodobé známosti, které ale u mládeže již neletí tak jako předtím. Více lidí se očividně soustředí na dlouhodobé vztahy, což Tinderu neprospívá.

Více na stránkách Techcrunch.

Microsoft bude mít vlastní obchod s mobilními aplikacemi

Microsoft plánuje za pár měsíců rozmělnit vody obchodů s aplikacemi pro mobilní zařízení, a to tak, že spustí svůj vlastní app store. Rozdíl oproti Google Play a jablečném App Storu bude zpočátku hlavně v tom, že obchod microsoftu nebude aplikací, nýbrž webovou stránkou. To snad umožní větší kompatibilitu se zařízeními všeho druhu.

Více na stránkách Techcrunch.

Elon Musk byl použit v hongkongském deepfake podvodu

Deepfake fotografie vytvořené s pomocí umělé inteligence začínají představovat zásadní problém. Kromě toho, že mohou někoho kompromitovat z hlediska pověsti, se totiž dají použít i v propracovaných podvodných schématech.

cointelegraph.com

Quantum AI byla falešná společnost, která se snažila namotat oběti na údajný AI tradingový systém. Do svého podvodu zapojili také jméno Elon Musk a uměle vytvořená video s jeho obličejem, které propagovali na svých stránkách.

Více na stránkách Cointelegraph.

TikToku bude automaticky označovat obsah tvořený s pomocí AI

Sociální síť TikTok se stále vyvíjí. Novinkou, která brzy na platformu přiletí, bude automatické označování AI obsahu. Důvod k tomuto kroku je hlavně strach z velice propracovaných deepfake podvodů, které mají potenciál připravit spoustu lidí o peníze. Mělo by tak jít hlavně o krok, který pomůže běžnému uživateli v rozlišování mezi skutečnými a uměle vytvořenými lidmi.

Více na stránkách Cointelegraph.

Okradení lidé v kauze FTX dostanou své prostředky zpět

Pád burzy FTX zacloumal celým odvětvím kryptoměn. Ztratilo se mnoho finančních prostředků od běžných lidí. Dlouho se všichni báli o to, jestli se investorům něco vrátí. Teď se zdá, že bude situace lepší, než většina doufala. Podle všeho by se měla vrátit většina prostředků, a to i s úroky.

Více na stránkách Techcrunch.

Dočkáme se v blízké době i mužské “varianty nitroděložní antikoncepce”?

Kolem ženských způsobů antikoncepce je spousta jedovaté mlhy. Může to být bolestivé, někdy to přidává umělé hormony do těla, a obecně by se dalo považovat za problém to, že je tato odpovědnost vkládána hlavně na ramena žen.

Firma Contraline je poměrně novou společností, která vyvinula novou formu mužské antikoncepce. Mělo by se jednat o nehormonální gel, který se vpraví do skrota, ve kterém dokáže zablokovat spermie. Pokud se vše povede a technologie projde přes testy, mohl by se vynález brzy rozšířit i do USA a zbytku světa.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.