Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako je již zvykem, máme pro vás připravenou celou řadu novinek, které by rozhodně stálo za to přečíst. V dnešním vydání se budeme zabývat automobilkou Volkswagen a umělou inteligencí v jejich systémech, hackem asset-management firmy Fidelity, marketplacem z dílny OpenAI a dalšími. Čeká nás toho dnes mnoho, takže se příjemně usaďte a pojďme na to.

ChatGPT bude integrováno do automobilů Volkswagen

Umělá inteligence je dnes již skoro na každém kroku. Setkáváme se s ní v našem denním fungování u aplikací, často s těmito systémy mluvíme v případě nějakých problémů a mnoho dalšího. Novinka, kterou představila firma Volkswagen, bude zakomponování ChatGPT do vozidel této značky.

Umělá inteligence se v průběhu roku 2024 dostane do všech automobilů, které mají v základu zabudovaného hlasového asistenta IDA. Nejprve bude update rozšířen v Evropě, později pak v jiných částech světa.

Pro řidiče jako takové se toho zas tolik nemění. Stále na něj bude mluvit hlasový asistent, jen bude tentokrát odpovídat rychleji a přesněji.

Pro ChatGPT to také není poslední firma na spolupráci, protože jsou na trhu údajně další dvě automobilky, které o tomto využití přemýšlejí.

Více na stránkách Techcrunch.

Marketplace od OpenAI je v plném provozu

V minulém článku jsme vám zmínili něco málo o plánovaném spuštění tržiště pro velké jazykové modely umělé inteligence, jaké dnes můžeme vidět třeba právě u ChatGPT a dalších. Nový nástroj umožní zákazníkům procházet a využívat komunitně vytvořené AI. Prakticky se v tomto obchodě dá najít úplně všechno – od běžných modelů doporučujících salát až ke složitějším nástrojům.

Více na stránkách Techcrunch.

Soudruzi z Fidelity udělali chybu, došlo na velký únik dat

Velké bankovní instituce jsou nejen ochranným trezorem pro naše vzácné peníze, ale měly by také zabezpečovat naše osobní údaje. I když by se mohlo zdát, že různými úniky budou trpět zejména malé instituce, svůj objem komplikací mají i leadeři trhu.

V minulém týdnu například zasáhla tato chyba jednoho z největších správců aktiv Fidelity. V tomto novém úniku údajů byla ukradeny osobní data 1,3 milionu uživatelů.

Více na stránkách Techcrunch.

AI modely mohou být vytrénované ke lhaní

Umělá inteligence zatím dělá především to, na co je naprogramovaná. AI má svou úspěšnost v odpovědích ve vyšších desítkách procent, což je skvělý výsledek. Systémy lze ale také vytrénovat vyloženě k tomu, aby vydávaly nepravdivé, nebo dokonce přímo lživé a zavádějící odpovědi. A překvapivě by v tom měli být poměrně dobré. 

Nejen že se modely naučily lhát při určitém typu příkazů, ale jejich lživé výsledky byly velice těžko rozeznatelné, a pokud byla při testech použita nějaká ochranná taktika, AI systém se ji naučil obcházet.

Více na stránkách Techcrunch.

Stolní CNC soustruh již za 2 400 dolarů brzy k dostání

Na eventu pořádaném skupinou Consumer Technology Association byla představena spousta vymožeností, ale v popředí soukromé a hobby výroby stál domácí kompaktní CNC soustruh značky Coast Runner. Zařízení bude stát 2 400 dolarů a svou velikostí se vejde na běžný kancelářský stůl.

I když nejde o nikterak zásadní průlom, je to skvělý příklad, který ukazuje, jak se technologie stále zlevňují a otevírají pro stále větší skupinu lidí.

Více na stránkách Techcrunch.

Chyba v Geofence službě způsobila velký zásah do soukromí nevinných lidí

Geofence je systém určený pro odhalování a potírání zločinu. V praxi si mohou obranné a represivní složky (např. policie) vyžádat osobní údaje o pohybu civilistů od velkých big-data korporací, které je následně musejí vydat. Policie podle nich dokáže zjistit například s kým se člověk setkal, kde se nacházel v určitý čas atd. Jakmile se nacházíte v blízkosti nějakého místa činu, může vás policejní orgán označit, vyslechnout a jinak podezřívat.

Ať už se vám zdá tato “služba” morální nebo ne, faktem je, že ve většině případech označuje hlavně nevinné civilisty, kteří se zločinem nemají nic společného. Kromě jiného stačí jedna chyba, jako se stala například v San Franciscu, a místo konkrétního zaměření dostanete vzorek populace z okolí 2 mil. 

Více na stránkách Techcrunch.

NASA odkládá misi Artemis, chce dát čas vývoji v soukromém sektoru

Mise Artemis je poměrně ambiciózní projekt, který má za cíl vrátit člověka na měsíční povrch společně se základnou, kde by mohl pobývat po delší časové období. Ve hře jsou nové typy vesmírných obleků, raketové systémy, a obecně snad všechny technologie, které bude mise využívat. I když jde o projekt státní agentury NASA, není žádným překvapením, že se jej budou účastnit i soukromé společnosti jako SpaceX apod. Právě těmto aktérům chce dát NASA více času k rozvoji a testování systémů.

Mise Artemis je v tuto chvíli naplánována na září roku 2026.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.