Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníků ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy pro vás máme zásobu novinek z minulého týdne, které byste neměli minout. Společně se dnes podíváme na umělou inteligenci a další vývoj ohledně zákonů, Tesla zveřejnila nová očekávání týkající se prodejů a statistiky TikToku a ostatních sociálních sítí. Přejeme Vám příjemné čtení.

Itálie osočila OpenAI z porušování zákonů o ochraně dat

Umělá inteligence je technologie, která nerozdmýchává jen vody průmyslu, ale také názorů a legislativy. Na špičce závodu poté stojí společnost OpenAI se svými GPT modely. I když se může zdát, že je pozice “výherce” jednoduchá, možná zapomínáte na to, že je takový úspěch odměněn i velkou pozorností, a to i ze strany státních orgánů. V tomto duchu se do celé diskuze nedávno zapojila i Itálie, respektive tamní orgán pro ochranu dat.

Podle agentury. Data Protection Authority (DPA) se firma OpenAI dopustila porušení některých ochranných opatřeních. Společnost podle vyjádření sbírala osobní data bez patřičných oprávnění a dávala mladým lidem přístup k citlivému obsahu.

Více na stránkách BBC.

Tesla očekává v roce 2024 nižší prodeje a nové auto za 25 000 dolarů

Tesla byla ještě před pár lety odpadlíkem, který se snažil o proražení do automobilového průmyslu s pomocí elektromobilů. Dnes již není pochyb o tom, že se to povedlo, neboť například jen z pohledu tržní kapitalizace jde o jednu z největších společností světa. Ani tento úspěch ale nemění jednoznačný fakt – oblíbenost firmy u investorů závisí hlavně na finančních výsledcích a očekáváních.

Na začátek je dobré uvést, že Tesla oficiálně oznámila očekávání nižších prodejů v roce 2024. Ve svém vyjádření také zmínila jistou křižovatku, na které právě stojí – na jedné straně plynou největší prodeje z levných modelů Y a 3, na druhé straně se má ale soustředit na nový typ levného auta, přičemž tato snaha bude chybět u prodejů stávajících modelů. Nový elektromobil by měl stát pouze 25 000 dolarů, což by z něj dělalo ten nejlevnější model z dílen Tesly.

Tesla se snažila vyhlídky a nálady investorů vylepšit zmínkou o rostoucím bateriovém segmentu. I tak ale akcie Tesly na tuto zprávu zareagovaly poklesem o necelých 6 procent.

Více na stránkách Techcrunch.

TikTok u mladých zásadně vede, tráví zde o 60 % časů více než na YouTube

TikTok je síť pro mladé lidi, což pociťují všechny “staré” sociální sítě jako YouTube, Facebook a další. To ukázala i nová studie, která popisovala online zvyky dnešní mládeže. Podle studie tráví děti od 4 do 18 let na TikToku v průměru 112 minut každý den, což je oproti YouTube o 60 % více času. Zhruba 20 procent dětí také za minulý rok vyzkoušelo ChatGPT od firmy OpenAI. Zajímavé je i to, že největší adopce mezi dětmi probíhala v Austrálii, kde se číslo vyšplhalo až na 24 procent.

Další skvělé výsledky zaznamenaly i streamovací platformy, jejichž průměrný čas sledování od mladé populace povyrostl o dalších 27 %.

Více na stránkách Techcrunch.

Opera bude mít vlastní vyhledávač s pomocníkem v podobě umělé inteligence

Prohlížeč Opera bude do svých systému nasazovat umělou inteligenci. Ta bude sloužit jako copilot k vyhledávacímu enginu. Nová verze prohlížeče by se měla dostat do plného provozu někdy v průběhu března. Update bude dostupný i na zařízeních Apple.

Více na stránkách Techcrunch.

Deepfake Taylor Swift rozpoutal debatu o regulacích

S umělou inteligencí ještě chvilku zůstaneme. Autorská práva jsou pouze jedna sekce, ve které může dojít k nějakým problémům. Co třeba takové falšování identity apod.?

Kauzu tohoto typu zažila celosvětově známá zpěvačka Taylor Swift. Její deepfake fotografie se nedávno rozesílaly a nasdílely na celé sociální síti X, kde si je stihlo prohlédnout přes 47 milionů uživatelů. Sociální síť aktivně pracovala na odstraňování tohoto obsahu, a dokonce sáhla až k tomu, že již není možné jméno zpěvačka vyhledat.

Když si představíte, že je možné takový deepfake software využít například k tvorbě falešných pornografických fotek, které je jen těžké rozeznat jako falešné, může poměrně jednoduše dojít k osobním útokům, zničeným vztahům a dalším hrůzám.

Více na stránkách BBC.

Falešný Joe Biden na robotickém hovoru vyzval k neúčasti na volbách

Událost tohoto typu se již objevila i v nadcházejících amerických volbách. Robotický hlas Joe Bidena totiž nedávno telefonoval voličům ve Spojených státech amerických. Umělý hovor je prosil o neúčast na primárkách, které jsou takovým prvním velkým krokem v boji o prezidentské křeslo. Odhaduje se, že byl tento hovor proveden možná až 25 000krát.

Více na stránkách BBC.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.