Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechu a businessu. Jako vždy pro vás máme připravenou pěknou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešnímu článku bude na začátku dominovat hlavně Apple, který udělal v minulém týdnu skutečné halo, neboť představil nové AI funkce ve svých systémech. Podíváme se také na Starliner od Boeingu, který má za sebou úspěšnou cestu na ISS, a pak skočíme třeba na generátor aplikací od Wixu nebo falešné Elony Musky. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.

Apple Inteligence je nový systém umělé inteligence a funkcí pro Siri a iOS

Minulý týden se odehrála jedna z největších konferencí pro vývojáře na světě WWDC 2024. Na hlavním pořadu byl především Apple, který zde představil velké množství nových funkcí. To nejdůležitější je ale spojení Apple systémů s umělou inteligencí z OpenAI, které se dostalo název Apple Intelligence.

Funkce spojené s AI budou dostupné skrze všechny platformy, tedy iPhone, iPad, ale také Mac. AI funkce pak mají fungovat na základě uživatelský dát, podle kterých se budou jednotlivé aplikace měnit a řídit. K AI systémům bude připojená i hlasová asistentka Siri. Tim Cook to nazval “personal intelligence”, tedy něco jako osobní inteligence, což je poměrně trefný název pro takto fungující ekosystém.

Nové funkce by se měly dostat do plného provozu někdy na konci tohoto roku.

Více na stránkách Techcrunch.

VR helma Apple Vision Pro půjde do mezinárodního prodeje

Virtuální realita je dnes již na velice dobré úrovni, avšak stále se jedná o “obor”, který moc lidí nezná. Naštěstí se však stále najdou firmy, které do tohoto směru investují. Apple Vision Pro jsou dnes pravděpodobně nejpokročilejší brýle pro virtuální realitu na světě. Jistě jste již viděli nějaká videa, ve kterých v nich lidé prakticky žili a procházeli celými dny. Zařízení bylo prozatím omezené pouze na americký trh, ale tento rok se má začít prodávat i v jiných zemích. Třetí strany pak budou Vision Pro prodávat někdy v roce 2025.

Více na stránkách Techcrunch.

Elon Musk chce blokovat zařízení Apple v případě, že se společnost spojí s OpenAI

Název asi mluví za vše. Elon Musk nemá z umělé inteligence dobrý pocit. Fakt, že chce Apple dostat AI systémy do všech svých aplikací, tuto obavu jen podpořil. Musk se bojí především toho, že bude mít AI přístup ke všem uživatelským datům. V návaznosti na to dokonce zauvažoval, že by ve svých firmách zakázal používání Apple zařízení.

Více na stránkách Cointelegraph.

Starliner úspěšně odstartoval, zadokoval a doručil dva astronauty na ISS

V minulém týdeníku jsme se bavili o tom, že byl Boeing nucený zrušit start svého vesmírného modulu Starliner kvůli problému s motory. Naštěstí se zdá, že začal vát vítr pozitivním směrem, neboť Starliner před pár dny úspěšně odstartoval s lidskou posádkou na palubě. Dva astronauti byli bezpečně dopraveni na Mezinárodní vesmírnou stanici. Pro Boeing je to skvělá zpráva, protože konečně začíná dohánět konkurenci v podobě SpaceX.

wikipedia.org

Více na stránkách Techcrunch.

Ve Wixu již vygenerujete i mobilní aplikace

Pokud neumíte kódovat webové stránky, pak by vám mohl pomoct Wix. Webová služba pro takového uživatele dokáže stránky vygenerovat a provozovat. Nová funkce, kterou tato služba spouští, je však mnohem komplexnější – jde totiž o generování aplikací na smartphony. Každý uživatel si může podle “formuláře” vygenerovat například vlastní aplikaci pro eshop, která bude fungovat na Android i Apple zařízeních. Samozřejmě nechybí ani integrace na různé nástroje a CRM systémy, které se v businessu běžně používají.

Více na stránkách Techcrunch.

New York odhlasoval blokování dětí na sociálních sítích

Kromě Starlineru jsme vás také informovali o státnících v New Yorku, kteří chtěli omezit přístup mladistvých na sociální sítě. Nakonec toto rozhodnutí prošlo a čeká se už jenom na oficiální schválení. Výsledek je tedy takový, že lidem s věkem pod 18 let nebudou sítě zobrazovat feedy s prvky vyvolávajícími závislost, případně budou potřebovat rodičovský souhlas.

Více na stránkách Techcrunch.

Umělé inteligence od Microsoftu a Googlu nebudou řešit volby

AI má problém hlavně s tím, že může šířit falešné informace. To je zvlášť citlivé téma při otázkách politiky. Aby se firmy Microsoft a Google vyhnuly problémům s regulátory, udělaly své AI modely hloupější z toho pohledu, že s nimi již nebudete moci řešit politiku či volby. Zatím se nevím, jestli se “témata” uvolní po ukončení amerických voleb.

Více na stránkách Cointelegraph.

35 falešných Elonů streamovalo start SpaceX

Umělá inteligence nás pravděpodobně velice rychle naučí zpochybňovat vše, co na internetu uvidíme. To potvrzuje i čtvrteční den, ve kterém bylo v jednu chvíli na YouTube celkem 35 aktivních streamů, které používaly falešný hlas Elona Muska při sledování startu SpaceX. Podvodníci se na těchto streamech snažili vylákat ze sledujících kryptoměny, kterých se nakonec podařilo ukrást za 35 000 dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.