Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechu a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili nálož různorodých novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnes si ukážeme nové obchody s aplikacemi, které začaly kvést na mobilních telefonech. U sociálních sítí pak na nějakou dobu zůstaneme ve spojitosti s volbami do Evropského parlamentu a podíváme se i na umělou inteligence nebo Amazon a jejich rozvážkové drony. Představíme si také nové appstory na trhu, které nejsou od Applu. Udělejte si něco dobrého, pohodlně se usaďte a přejeme vám příjemné čtení.

Lidé začali využívat umělou inteligenci k vytváření problémové hudby

Jak by vám jistě řekl každý produktový tým či UX designér, lidé si vždy najdou cestu, jak úplně převrátit smysl vašeho výtvory.

Takový vcelku vtipný scénář se stal s generátory hudby, jenž využívají umělou inteligenci. Zatímco tvůrci Unio či Suno očekávali tvorbu seriozní muziky, lidé si tyto nástroje přizpůsobili vlastním potřebám a začali s nimi tvořit stopy s “problémovým” obsahem. Písničky s nenávistnými texty zachytila služba ActiveFence, která se stará o bezpečnost a nezávadné používání těchto platforem. 

Více na stránkách Techcrunch.

Instagram začíná s testováním nepřeskočitelných reklam

Sociální sítě od společnosti Meta jako Instagram či Facebook se možná v blízké době stanou velice otravnými. Proč? Firma totiž potvrdila testování funkce, která znemožňuje přeskakování reklam. Prozatím není jisté, jestli půjde tato funkcionalita do ostrého režimu. Vše záleží na výsledku, který poskytne omezená testovací skupina uživatelů.

Více na stránkách Techcrunch.

Španělsko zakazuje volební aplikace na Facebooku a Instagramu

Španělské úřady se rozhodli pro blokování Facebooku, respektive přesněji řečeno funkcí sloužících pro sběr dat týkajících se politických názorů. S nadcházejícími volbami měla společnost v plánu získávat od uživatelů věk, IP adresu, pohlaví a společně s tím uchovávat i kroky a rozhodnutí, která uživatel v aplikacích udělá. Výsledkem by pak mohl být politický profiling, který by se mohl rozšířit i mimo platformy Meta.

Více na stránkách Techcrunch.

Amazon dostal povolení k rozšíření služeb rozvážky s pomocí dronů

Doprava zboží s využitím létajících dronů není žádná pohádka daleké budoucnosti. Amazon již s touto možností operuje nějaký pátek, i když to doposud bylo na relativně omezeném území. Minulý týden získal tento gigant rozšíření povolení od Federálního úřadu pro letectví v USA k tomu, aby mohl provozovat drony i mimo vizuální dosah operátorů. Předpokládalo se, že právě to byl největší blok pro rozvoj tohoto způsobu dopravy, takže se můžeme pouze domnívat, kam se tato technologie začne posouvat.

Amazon prozatím neuvedl žádné bližší informace.

Více na stránkách Techcrunch.

OpenAI rozšiřuje licence pro neziskové organizace a univerzity

Firma OpenAI udělala se svým modelem ChatGPT díru do světa. Do svého repertoáru teď podnik přidává i možnost spolupráce pro univerzity a neziskové organizace, které by tak dostaly možnost slevy na ceně licence. Organizace by díky tomu získaly přístup k nejnovějším modelům ChatGPT, a samozřejmě pak k funkcím jako generování obrázků apod.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nové appstory na trhu, které nejsou od Applu

Apple byl dlouhou dobu známý tím, že se snažil držet hardware a esenciální software pod jednou střechu. Tato kombinace pak vytvořila jednotný ekosystém, jehož zástupci spolu interagovali bez většího tření a s plynulostí, o které si mohly nechat androidí zařízení zdát. Brána do tohoto zlatého údolí se nedávno otevřela, přičemž trh již ukazuje první průzkumníky. Jednou z takových firem je Aptoide, což je vůbec první “externí” marketplace pro aplikace, který můžete v Evropě na zařízeních Apple využít.

ios.store.aptoide.com

Abyste mohli Aptoide využít, musíte mít operační systém iOS 14+.

Více na stránkách Techcrunch.

Čína dává vůbec první povolení k testování pokročilých autonomních vozidel

Pokrok v autonomních vozidlech rozhodně není jenom v USA. Čína se snaží držet krok, o čemž svědčí i nedávné povolení testování samořídících vozidel v živém provozu. Ministerstvo dopravy svým rozhodnutím umožnilo provoz autonomních autobusů a taxi vozů na uzavřených trasách.

Více na stránkách Reuters.

New York bude omezovat sociální sítě pro nezletilé

New York se rozhodl bojovat proti sociálním sítím svou vlastní cestou. Tamní politická garnitura přijala zákon, který má aktivně omezit algoritmické doporučování obsahu pro na sociálních sítích pro nezletilé uživatele. Pokud budou chtít tyto účty dané funkce používat, budou potřebovat povolení od svých zákonných zástupců. Kromě výše zmíněného dostanou rodiče možnost omezit i počet hodin a přesný čas, kdy budou moci teenageři na sociální sítě přistupovat. Cílem je hlavně snížit závislost mladistvých na těchto aplikacích a omezit negativní psychické stavy, které s jejich používáním často vznikají.

Více na stránkách Reuters.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.