Pozvání k rozhovoru u nás na Fintree přijal Martin Jančík, jež je jedním ze spoluzakladatelů české venture kapitálové firmy Token Ventures. Jak již z názvu vyplývá, společnost se zaměřuje především na oblast blockchain. V tomto rozhovoru jsme Martina vyzpovídali, v čem jejich práce spočívá.

Hezký den Martine a děkujeme za přijetí pozvání k rozhovoru. Když začneme úplně od startu, co Vás přivedlo k oblasti kryptoměn a blockchainu?

Děkuji za pozvání. Můj business partner i já jsme oba studovali finance a kapitálové trhy a i když jsme po škole nezůstali v oboru napřímo, oba jsme se po čas našich kariér věnovali investicím coby koníčku. I o kryptu víme prakticky od jeho počátku bohužel jsme mu ale tehdy nevěnovali příliš pozornosti. Zvrat nastal až s příchodem DeFi a smartkontraktových aplikací, ve kterých jsme viděli velký potenciál a začali do nich investovat (tehdy ještě coby individuální investoři).

Co bylo impulzem pro založení Token Ventures?

Krypto/blockchain jsme si nejdříve dlouho „osahávali“ samostatně, coby tradeři. Počátkem roku 2021 už nám nicméně bylo jasné, že je to směr, kterým se chceme dát a zároveň jsme viděli, že k nejlepším obchodům a hlavně k venture investicím se nejlépe dostanete skrze firemní kapitál. Firmu jsme zakládali právě kvůli jedné konkrétní investici, na kterou bychom individuálně nedosáhli.

Jaké projekty máte aktuálně v portfoliu a jaká je jeho velikost?

Přibližně 60% portfolia držíme v Solana ekosystému. Historicky to bylo i více než 60% ale nyní se snažíme portfolio diverzifikovat i do dalších ekosystémů (Ethereum, Fantom, Polkadot, Cosmos, Terra). Interně si pak dělíme krypto do několika funkčních oblastí, ve kterých se snažíme dodržovat cca tuto alokaci: L1&L2 = 40%, DeFi projekty = 15%, Infrastrukturní projekty = 10%, Gaming&NFTs = 10%, Social&DAOs = 5%. Minimálně 20% portfolia Token Ventures pak držíme vždy v USD stablecoinech, které nadále zhodnocujeme v rámci DeFi. Některé konkrétní projekty ve kterých máme dlouhodobě zainvestováno lze najít na našem webu.

Oblast, ve které se pohybujete může s velkými zisky nést i velké riziko, jelikož spousta projektů může být podvodných. Jak si vybíráte projekty do svého portfolia?

Vytvořili jsme si poměrně obsáhlý seznam otázek, které si vždy musíme důkladně zodpovědět, než se do projektu rozhodneme vstoupit. Otázky lze rozdělit do oblastí jako: Produkt (jaká je vize, jaké je USP, má už produkt konkurenci, atp.), Tým (zkušenosti, důvěryhodnost, kapacita), Kapitál (kdo za projektem stojí a podporuje ho), Konkrétní tokenomics atd. Obecně ale u venture investic za nejdůležitější považuji dobře si ohodnotit tým. Často investujete do projektů, které jsou zatím jen na papíře a jejich dodání stojí a padá právě na projektovém týmu.

Nových výrazů, jako jsou NFT, Web3 apod je v této oblasti spousta. Co vám přijde nejzajímavější a aktuálně sledujete?

V Token Ventures se snažíme se udržovat si přehled o celém trhu a novinkách, které přicházejí, což je ovšem čím dál tím náročnější vzhledem k rychlosti, s jakou se krypto svět vyvíjí. Rozhodně ale se zájmem sledujeme DeFi, které, ač momentálně v útlumu, ještě rozhodně neřeklo poslední slovo. NFTs z pohledu tokenizace skutečných reálných aktiv bude taky obří trh. Stejně tak jsou zajímavé různé DAOs a komunitní projekty, u nich jsme velmi zvědaví na jejich budoucí vývoj.

Jelikož jste stále relativně mladá společnost, určitě máte nějakou vizi, čeho byste s Token Ventures chtěli dosáhnout. Můžete prozradit, jaké jsou Vaše cíle?

První část vize se nám už myslím podařilo naplnit – během jednoho roku jsme se rozrostli ze dvou na šest lidí a tým je vyvážený tak, aby se doplňoval a zároveň dokázal fungovat dostatečně samostatně. K tomu jsme vybalancovali naše portfolio tak, že nás pohodlně „uživí“ skrze liquidity providing, yield farmng a skrze infrastrukturu, kterou poskytujeme. Dlouhodobější vize pak spočívá v pokračování v tom, co děláme, hledání dalšího potenciálu a inovací, které krypto přináší, budování stále hlubší znalosti trhu a technických řešení a potenciálně v poskytování pomoci institucím, které by skrze implementaci krypta/blockchainu chtěli zoptimalizovat své fungování.

Token Ventures je partnerem konference Block’22, která se uskuteční 30. 4. ve Zlíně. Co od konference můžeme očekávat?

Konference bude obsahovat spoustu zajímavých řečníků od Kristiana Csepsara až po Davida Stancela. Účastník se tedy dozví informace od těžby kryptoměn až po investice formou krypto indexů. Výhodou je, že konference nezůstává jen u přednášek, ale obsahuje i spoustu zajímavých workshopů. Těšíme se na všechny účastníky a brzy na viděnou ve Zlíně.

block

Token Ventures

Token Ventures – venture kapitálový start-up zaměřený na investice do blockchainových projektů, budování blockchainové infrastruktury (validátory, servery, hotspoty) a příležitostný trading.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!