Rozhovor se zakladatelem společnosti Taxomat, který představuje inovativní fintech platformu, jež umožňuje investorům efektivně spravovat své investice a optimalizovat daňové povinnosti. V tomto rozhovoru se dozvíte, jak funguje Taxomat a jakým způsobem pomáhá investorům ušetřit.

V jaké oblasti Taxomat pomáhá s daňovým přiznáním?

Taxomat je webová aplikace, která připravuje podklady pro daňové přiznání z prodeje akcií, ETF a dividend pro fyzické osoby. Postupně plánujeme přidávat další investiční instrumenty a zvažujeme i přesah do právnických osob.

Jakým způsobem Taxomat usnadňuje proces správy investic a optimalizaci daní?

Zásadní inovace je v digitalizaci celého procesu. Aktuálně není v české republice řešení, které by digitálně zpracovalo příjmy z kapitálu. Je jedno, zda jste individuální investor, nebo daňový poradce… v drtivé většině případů musíte vzít podklady z obchodní platformy(brokera) a zpracovat je na papíře nebo v excelu. Taxomat tento proces automatizuje a přidává funkce navíc.

Na jednom místě můžete zpracovat data z více obchodních platforem, dostat několik variant výsledků a tím ve finále ušetřit na základu daně. A tady nekončíme. Kromě podkladů pro daňové přiznání investor vidí aktuální stav svého portfolia a může kalkulovat daňové dopady svých budoucích obchodů. Nad svým portfoliem tak získává další úroveň kontroly a ve výsledku maximalizuje své zisky.  

Co je klíčovým prvkem Taxomatu, který pomáhá investorům dosáhnout významných úspor na daních?

Máme dvě hlavní metody optimalizace. Jedna spočívá v přepočtu investic v cizích měnách na české koruny. Zde využíváme přepočtu dvěma povolenými směnnými kurzy: denní ČNB kurz a jednotný/průměrný kurz vyhlašovaný Generálním finančním ředitelstvím.

Druhá optimalizace spočívá v určování nabývacích cen pro jednotlivé prodeje. Daňový poradce nebo broker využívá zásadně FIFO metodu. My hledáme maximální nebo minimální zisky. Tím zásadně měníme celkový základ daně a případně ovlivňujete časový test. Další optimalizaci získáte tím, že máte celoroční přehled o otevřených pozicích.

Jakým způsobem aplikace Taxomat zpracovává informace o dividendách a nadměrném zdanění?

Postupujeme podobně jako daňový poradce. Musíme určit strženou daň, určit daňový domicil konkrétní akcie a ze smluv o dvojím zdanění víme o kolik případně může klient požádat zpět. Unikátní je v tomto ohledu to, že ne všechny obchodní platformy poskytují detailní informace o daných akciových titulech.

My využíváme interní katalog, kde dokážeme potřebné informace doplnit. Pro klienta je pak funkce zcela automatická. Obdobnou přidanou hodnotu máme u korporátních akcí jako jsou různé fůze společností akciové splity atd. 

Jak mohou uživatelé rychle a snadno získat detailní daňový přehled pomocí Taxomatu?

Celý proces je velmi jednoduchý a přímočarý. Od brokera (nebo brokerů) exportujete finanční pohyby do souborů. Tyto soubory nahrajete do Taxomatu a ihned máte podklady k dispozici. Výstupy jsou v několika variantách a vy vybíráte optimální vzhledem k dalším částem vašeho daňového přiznání.

taxomat

Které brokery a finanční instituce podporuje Taxomat a existuje možnost přidat další?

Aktuálně podporujeme 9 obchodních platforem a máme i vlastní vstupní formát pro případné korekce. Jde například o Interactive Brokers/Lynx, Patria, Fio, XTB, DEGIRO, J&T bank. Přidání dalších většinou závisí na kvalitě výstupů a klientské poptávce. Aktuálně zvažujeme ještě přidat další dva brokery: eToro a Tastytrade. 

Jakým způsobem se Taxomat angažuje v oblasti bezpečnosti dat a ochrany osobních údajů uživatelů?

Soukromí uživatelů a bezpečnost je pro nás klíčová. Hlavní ochranou je, že nezpracováváme data, kde by bylo možné identifikovat o jakou osobu jde. Vstupní soubory může navíc klient očistit a nahrát bez citlivých informací. Aplikace běží v cloudu umístěném v EU a dodržujeme klasické bezpečnostní zásady a standardy. Každý nový kolega je proškolen a jeho přístup k datum je omezen na nutné minimum. 

Můžete nám sdělit konkrétní příklady úspěšných příběhů investora, který díky Taxomatu dosáhl významných úspor na svých daních?

Samozřejmě nemohu být konkrétní. Ale můžu říci, že nejvyšší úspora, kterou jsme naměřili, byla úspora okolo 400 000 Kč na výsledné dani. Průměrná úspora na optimalizaci párování prodejů a nákupů je kolem 40 000 Kč na jedno daňové přiznání na výsledné dani. A úplně nejvíc lidé samozřejmě ušetří na samotném vypracování. Pro představu… místo hodin práce v excelu máte tyto podklady v řádu minut.

Co je aktuálně největší prioritní úkol pro Taxomat?

Umíme toho celkem dost, ale málo se o nás ví. Priorita číslo jedna je marketing. Hledáme také schopné lidi, kteří by se chtěli připojit. Taxomat není zdaleka jen o daních. Musíme detailně rozumět investicím a potřebám investorů. Budujeme produkt, který v dané oblasti není. Myslím, že můžeme nabídnou zajímavou zkušenost.

Jaký je váš pohled na budoucnost finančního plánování a správy daní v digitální éře?

S covidem začala demokratizace investování. Vznikaly nové aplikace pro individuální investory. A vznikají stále nové. A téměř se zapomnělo na poslední dílek – zdanění těchto investic. My pracujeme na demokratizaci a digitalizaci této poslední a důležité části. 

Daňové poradenství je samozřejmě odborná činnost, ale mnoho jeho částí lze zprocesovat, digitalizovat a zefektivnit. Na základní otázky byste neměl daňového poradce vůbec potřebovat. A daňový poradce by stejně tak neměl řešit základní výpočty. Chceme oběma stranám pomoci soustředit se na jejich hlavní činnost. Tedy na samotné investování a maximalizaci zisků pro investory a složité daňové otázky pro daňové poradce.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!