Dnes se povídáme s Jakubem Rychlým na studentský projekt Nekrachni. Tento projekt má ambici bojovat s finanční gramotností v České republice. V začátcích bude cílit zejména na základní a střední školy.
Jak projekt Nekrachni vznikl? Kolik má členů?
Nekrachni vzniklo z celorepublikové středoškolské soutěže Soutěž a podnikej!, kdy jsme se s Maruškou rozhodli udělat něco pro zlepšení finanční gramotnosti studentů v České republice. Soutěž nám poskytla mentorku a podařilo se nám validovat nápad a dotáhnout až k prvním návrhům aplikace. Ač jsme začínali jako tříčlenný tým, nyní už na projektu pracuje 17 dobrovolníků s různou expertízou a my jsme jim za to moc vděční. Nekrachni utvořilo skvělý tým plný nadšenců odhodlaných zahýbat zkostnatělými strukturami studijního systému v oblasti výuky financí.
Cílem projektu je pomoci mladým lidem Nekrachnout. Jak vás napadlo bojovat s finanční negramotností?
Jak je již běžnou praxí, tak nejlepší projekty vznikají z reálných potřeb founderů. Stejně to bylo i u nás. Byli jsme maturanti a čekal nás přechod na vysokou školu, který přináší spoustu nových výzev a to nejen těch finančních. Nicméně jsme pocítili velký nedostatek znalostí ze světa peněz a práce, proto jsme si udělali výzkum, prošli všechny již existující studie a výsledky nás ochromili (tyto data potvrzuje i nedávný průzkum iniciativy Fér Fintech). Proto jsme se rozhodli s aktuálním stavem výuky finanční gramotnosti něco udělat a tak vznikl projekt Nekrachni.
Na koho projekt cílí? Je vaším cílem dostat Nekrachni do osnov základních a středních škol?
Aktuální verze MVP (Minimum viable product) naší aplikace pokrývá osnovu 8. a 9. třídy základní školy, tato verze bude plně přístupná a bude sloužit k první validaci mezi studenty a učiteli. Původní záměr však míří na středoškoláky na pomezí vysoké školy, které čekají velké změny, například stěhování na kolej, založení spořícího účtu, první brigády a zaměstnání, pojištění apod., ty si vyžadují dobré znalosti finančního světa. Rádi bychom poukázali na to, že se dá svět financí vysvětlit zábavnou formou s příklady konkrétní praxe. Aplikace by tak měla sloužit jako podpůrný nástroj do výuky, do budoucna s ambicí stát se plnohodnotným a ověřeným nástrojem osvojení si finanční gramotnosti.
Co vše bude vaše aplikace umět?
Aplikace bude nabízet krátká vzdělávací videa zaměřující se na jednotlivá témata, jako je internetové bankovnictví, nebo měna či bankovní účty. Po absolvování každého kurzu si bude moci uživatel prověřit nově nabyté znalosti skrze krátký test a poté ho čeká ještě shrnutí nejdůležitějších bodů z lekce. Abychom zezábavnili využívání aplikace, bude možné porovnávat svůj pokrok s ostatními spolužáky a zároveň je vyzývat i na vědomostní souboje.
Kdy se můžeme těšit na plnohodnotnou verzi aplikace? Dle promo videa, bude mít vaše rozhraní mnoho vychytávek a funkcí.
Aktuálně finalizujeme MVP verzi aplikace, která bude obsahovat 12 základních kurzů a bude již nabízet slovníček pojmů, uživatelské rozhraní, testovací otázky a shrnutí na závěr, včetně sledování progressu. Další funkcionality budeme přidávat postupně.
Kdo budou zákazníci projektu Nekrachni? Bude aplikace placená, nebo zdarma?
Aplikace bude v základní verzi zcela zdarma a přístupná všem se zájmem zvyšovat svou finanční gramotnost. V první vlně je aplikace určena především studentům základních škol, poté půjdeme na střední a vysoké školy.
Jak se vám daří vývoj aplikace a celý projekt financovat? Pomohl vám třeba nějaký tuzemský akcelerátor? Máte nějaký mentoring?
Jde o neziskový projekt a zajištění dlouhodobého financování je pro nás zajisté jednou z velkých výzev. Podařilo se nám úspěšně oslovit některé z finančních institucí jako Česká spořitelna, nebo Nadace Karla Janečka, které projekt Nekrachni finančně podpořili a nadále podporují. Stejně tak jsme zabodovali v několika tuzemských soutěžích a akcelerátorech jako je Social Impact Awards a teď aktuálně budeme vstupovat do akcelerátoru Laboratoře Nadace Vodafone.
Vidím, že jste prošli soutěží Soutěž a podnikej. Můžeš nám něco o této soutěži říct?
Soutěž a podnikej nám pomohla zformovat náš nápad a dotáhnout to až k lean verzi MVP projektu. Účast nám dodala potřebné základní znalosti o podnikání a vedení projektu. Taktéž se k nám přidala mentorka Karolína Krámková, která nás podporuje i nadále a v projektu se v začátcích hodně angažovala. Určitě bychom i ostatním středoškolákům s nápadem doporučili účast v soutěži.
Myslíte si, že například FinTech aplikace mohou pomoci finanční gramotnosti?
Jednoznačně – obecně FinTech má za cíl zjednodušit přístup k financím všem, kdo využívají technologie. Což pomáhá i tomu, že kdokoliv si může jednoduše spravovat svůj účet nebo investice a tím opět napomáhá k tomu, aby lidé nástroje vůbec znali. Nekrachni teoreticky jednou také bude FinTech, ale v současnou chvíli je tento obor pro nás hlavně strategický – společně s partnery z FinTechového světa chceme vytvářet lekce (např. o investování, kryptoměnách, měnových politikách, atp.). Na závěr je ale nutné dodat, že je velice důležité, aby se startupy věnovali i osvěta o nástroji, který vytváří a to primárně v sektoru B2C.
Zdroj: Nekrachni.cz