Pavel Makovsky, na fotografii uprostřed

Do dalšího rozhovoru jsme si pozvali Pavla Makovského, který stojí v čele EDU Effective Business School. V rozhovoru se dozvíte, čemu se vlastně Edu Effective věnuje, jak studium probíhá, kolik to stojí, ale také jaké má toto studium přínos.

Dobrý den Pavle, mohl byste se nám v krátkosti představit a stejně tak představit i EDU Effective?

Jmenuji se Pavel Makovský, jsem prezident LIGS University a zakladatel EDU Effective Business School. Několik let jsem pracoval v bankovním sektoru na manažerských pozicích. Během své kariéry jsem se chtěl dále rozvíjet, a tak jsem začal zvažovat studium MBA. Tehdy jsem však nenašel žádnou vhodnou instituci v Česku, která by mi dovolila studovat dle mých časových možností. Chtěl jsem totiž to málo času, který mi po práci zbyl, věnovat čistě studiu a ne dojíždění, hledání informací a požadavků okolo. Napadla mě tedy myšlenka; jak by studium mělo nejlépe probíhat.

Inspiroval jsem se v USA, což byla kolem roku 2006, kdy jsem to řešil, kolébka manažerského vzdělávání. 

Jsem také hrdý na to, že jsem získal ocenění Manažer roku v odvětví vzdělávání, které patří celému týmu LIGS University a jejím studentům a absolventům.

Na základě toho nejlepšího z amerického a evropského vzdělávání jsme založili online univerzitu a později i EDU Effective, které vzniklo před necelými dvěma lety.

Myšlenka však zůstala stejná – nabídnout efektivní a přínosné studium pro zaneprázdněné pracující profesionály. Pomocí revoluční metody micro-learningu, kdy jsou studijní materiály rozdělené do denních 15 minutových lekcí a novým technologiím jsme schopni naše studium nabídnout všem, kteří mají málo času a chtějí na sobě pracovat a zlepšovat se, a to za nejvýhodnější ceny co nejširšímu okruhu zájemců po celém světě.

I díky tomu jsme za něco málo přes rok překonali hranici 2300 studentů, kteří pocházejí z více než 81 zemí světa a to mi dělá neskutečnou radost.

Pro koho jsou programy u EDU Effective určené?

Pro všechny dospělé pracující studenty, kteří se chtějí nadále rozvíjet, získávat nové znalosti a posouvat se v daném oboru. Programy jsou vysoce zaměřeny na praxi, a proto se s jejich pomocí můžete sami prosadit a zároveň tak pomoci své organizaci a celému odvětví.

Nabízíme mnoho specializací našich programů od managementu, startupů, financí, HR, marketingu a dalších. V poslední době jsme nově připravili specializace jako Business Intelligence nebo Business Analytics a připravujeme nové, například se zaměřením třeba na kryptoměny či IT.

Jak probíhá vzdělávání v takovém programu?

Studium je časově flexibilní a připravené tak, aby si ho každý mohl přizpůsobit vlastním možnostem. Probíhá 100% online na bázi efektivního micro-learningu. V denních 15 minutových lekcí se dozvídáte nejdůležitější informace, které můžete ihned implementovat do praxe. Navíc se můžete vzdělávat i více, nad rámec studia díky dalším doporučeným materiálům a zdrojům. Pravidelné studium tím vede k budování také k novému návyku na sobě trvale pracovat a věnovat čas a prostor svému rozvoji i po dokončení studia.

Online vzdělávání vyžaduje motivaci a zaujetí, což podporujeme mikrocertifikáty, které průběžně získáváte. Komunikace a podpora ze strany studijního oddělení je samozřejmostí.

Studium probíhá v angličtině nebo v češtině?

V angličtině, čímž si sekundárně zlepšíte i svojí byznys angličtinu a slovní obraty. Díky transkripci a zpomalení například video materiálů máte prostor i na překlad, takže stačí i pasivní znalost angličtiny a navíc všechny písemné výstupy můžete psát i v českém jazyce.

Jsou patnáctiminutové bloky efektivní? Spoustě lidem trvá 15 minut, než se vůbec začnou soustředit.

Výzkumy pilotních skupin studentů ukázaly, že velmi a potvrdily tak mezinárodní výzkumy o tom, že microlearning patří mezi velmi efektivní formu vzdělávání pro dospělé zaměstnané studenty. Naši studenti si také vybudují pravidelný návyk a studují podle potřeby. Někteří tráví u studia více času, neboť mají odlišné časové možnosti a uzpůsobí si průběh studia právě svým potřebám, což je velká výhoda studia na EDU Effective. Navíc studenti mohou využívat bonusové materiály (další videa, audioknihy či ebooky) či se účastní webinářů. Jiní například využívají přidanou hodnotu networkingu.

Kolik stojí studium v EDU Effective?

Cena programů se pohybuje kolem 15 000 Kč. To, že jsme schopni nabídnout studium za tuto částku je především proto, že jsme nezisková vzdělávací organizace, pomáhá nám mnoho dobrovolníků, kteří (stejně jako my) vidí ve vzdělávání a osobním rozvoji své poslání.

Dalším důvodem nízké ceny jsou výrazně nižší náklady na licence a to, že pracujeme v digitálním prostředí. Hlavní vizí je umožnit vzdělávání lidem z celého světa bez ohledu na finanční možnosti.

Jaká je délka studia?

Standardně 10 měsíců, ale konkrétní délka závisí na vlastní tempu. Lze tak studovat rychleji i pomaleji, záleží na možnostech každého studentovi.

Motivujete studenty k dokončení studia, neboť právě motivace může být často u pracujících studentů problém?

Přesně tak. Proto studenty motivujeme v průběhu studia díky péči jejich osobních studijních poradců, kteří jsou jim k dipozici a kteří vyhodnocují jejich progres a v případě potřeby studenty kontaktují a pomáhají jim najít ztracenou motivaci zpět. 

Dále je motivujeme k dokončení studia i tím, že pokud dostudují včas pomohou tím nejen sobě (zlepší se, zvýší svou cenu na trhu práce, naučí se novému návyku na sobě pracovat, atd.), ale také jim vrátíme 5 % z jejich školného. Dalších 5 % pak věnujeme jako EDU Effective na charitu a dobročinné účely a tím pomáhají i potřebných. Jsme hrdí, že jsme takto již díky našim absolventům věnovat na tyto účely více než 320 tisíc Kč a každým okamžikem se tato částka zvyšuje.

Spoustu lidí vnímá e-learningové studium jako méně hodnotné ve srovnání s prezenčním. Jaké vidíte přednosti e-learningového studia?

Pracovat na sobě kdykoliv a odkudkoliv. Dostat se k informacím a zdrojům, ke kterým bychom se prezenční formou a metodou vůbec nedostali, čímž myslím zdroje na jedné straně od profesorů z Harvard Business School, University of Cambridge a na druhé straně videa nejrůznějších manažerů ze společností jako Tesla, Google a mnoha dalších, které bychom prezenčně najednou nikdy neměli příležitost potkat (nebo za takovou částku, která by nebyla zdaleka tak dostupná). Online vzdělání v rámci EDU Effective však tuto skvělou kombinaci přináší. 

EDU Effective není jediným místem, kde formou e-learningu programy jako MBA studovat. Co EDU Effective odlišuje od konkurence?

Standardně 10 měsíců, ale konkrétní délka závisí na vlastní tempu. Lze tak studovat rychleji i pomaleji, záleží na možnostech každého studentovi.

Vytvořit aktuální, zcela aktualizované online kurzy je těžké, protože udržování aktuálního obsahu je pro mnoho institucí velmi náročné. Všechny sektory se dnes rychle vyvíjí a mění.

My vybíráme z obrovského objemu informací to nejpřínosnější, nejkvalitnější, z čehož programy následně sestavujeme. Tím zaručujeme jejich aktuálnost a hlavně přínos pro dospělé studenty, kteří nemají tolik času hledat v nekonečném světě internetu to zajímavé, kvalitní a přínosné.

Vidíte nějaké rozdíly mezi absolventy klasických postgraduálních studií a absolventy EDU Effective?

Určitě, rozdíly vidíme v aktuálnosti používaných materiálů a dalších zdrojů, v rychlé reakci na novinky v oborech, skvělý mix autorů videí, ebooků, audiobooků, webinářů a více praxe. Studenti se dostávají ke zdrojům, ke kterým by se jinak nemuseli dostat (díky výběru toho nejlepšího z online světa a z mnoha zdrojů, které zajišťují naši odborníci). Naši studenti znalosti uplatňují v praxi rovnou a jak nám často píší i ihned po dokončení části programu, což nás velmi těší. Různorodější je i spektrum studentů z celého světa, tím, že je výuka dostupnější jak časově, tak finančně a tím se rychle tvoří mezinárodní komunita, která se navzájem motivuje. Ale nejen motivuje. Sdílí své zkušenosti z praxe, radí si a vyměňují informace. A tato spolupráce je dalším cílem a přínosem EDU Effective.

Umíte zhodnotit jaký je v průběhu let zájem o studium a třeba jaké věkové skupiny se na EDU Effective hlásí?

Díky zvolené formě výuky – microlearningu, obsahu programů a ceně studia je zájem stále větší a studenti si nás z výše uvedených důvodů vybírají. Chtějí rozvíjet své znalosti a zkušenosti a dále se posouvat v kariéře nebo se na ni dobře připravit. I díky pandemii koronaviru sledujeme vyšší zájem právě o online formu vzdělávání u pracujících zájemců, než tomu bylo dříve.

Průměrný věk studentů EDU Effective je 35 let a osm měsíců. Nejmladšímu studentovi je 20 let a dva měsíce, nejstaršímu je pak 62 a půl roku.

Jsme také velmi rádi za zpětnou vazbu od studentů, se kterou pracujeme a zapracováváme ji průběžně do našich programů. 

A hrdí jsme na jejich úžasné reference o kvalitě a reálném přínosu studia pro jejich pracovní, ale i soukromý život.

Je něco, na co se můžeme těšit v budoucnu? 

Určitě plánujeme jak inovaci současných programů, tak rozšíření o další specializace nebo krátkodobé kurzy, které postupně přibývají. Dále připravujeme nové kapacity pro rozšíření programů jako DBA, Ed.D. a Ph.D. Uvažujeme také o tom, že by studenti mohli platit digitálními měnami, jako je například Bitcoin a další.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

EDU Effective

Začněte studovat ještě dnes!

Chci studovat