V dnešním rozhovoru vítáme Petru Nulíčkovou – HR manažerku, jež si osvojila sílu profesionální sítě LinkedIn. Prošla si od pozic v Alze až po HR v private equity skupině Pale Fire Capital, kde hledá správné uchazeče pro zainvestované projekty.

Hezký den Petro, proč jste si pro svou kariéru vybrala HR?

Po gymnáziu jsem začala studovat na UK obor psychologie. Během studia jsem si vedle klasických brigád našla i několik stáží a ty mě přiblížily k HR (human resources). Po stáži v marketingu jsem se dostala na stáž v HR. Nehledala jsem cíleně přímo HR, ale možnost se něco nového naučit a doplnit teoretické znalosti ze školy o ty praktické. Jsem velmi vděčná, že to tehdy vyšlo. HR je skvělou kombinací různých oborů, je kreativní i analytické, a to mě baví. 

Je nějaký rozdíl hledat talenty pro jednu firmu, jako jste to dělala v Alze – nebo pro několik firem v Pale Fire?

V jedné firmě se vám nové posily hledají lépe – znáte firmu, nasajete její firemní kulturu, jste v denním kontaktu s managementem a v lecčem je to snadnější. Když ale nemáte pozici a máte skvělého kandidáta, obvykle nemáte možnost mu nic jiného nabídnout. Hledání pro více firem je více podobné práci v personální agentuře, musíte mít daleko lepší zadání na začátku, jít hned do detailu, poznat rychle více firem naráz a znát jejich plusy a mínusy tak, abyste mohli najít perfektní match. Na druhé straně často není manager, ale CEO nebo founder. Nelze říct, co je lepší nebo horší, je to opravdu jiné a jako zkušenost k nezaplacení.

Jaké firmy vůbec spadají do Pale Fire Capital rodinky?

Z těch větších například Aukro, FAVI, Mobilní Rozhlas-Munipolis, ROUVY, ale pak máme i další firmy jako je Valuo, teamIT, Jenpráce, Mubi, Arpem, Scuk, Semantic Visions, Zuri, Poptávej, Agdata, daytrip, Roivenue, DaVinci TS, Uptime Robot a další. Celkem jich je téměř 30.

Kolik máte aktuálně volných pozic? Platí, že nízká nezaměstnanost stěžuje nábor nových lidí?

Do našeho core týmu aktuálně hledáme 1-2 nové CFO pro portfoliové firmy. Přímo do firem nejčastěji hledáme IT specialisty, lidi z online marketingu a produktu a v neposlední řadě native speakery s němčinou či angličtinou, protože spousta projektů má mezinárodní přesah a globální ambice. Naše firmy dost dynamicky rostou a počet otevřených pozic se mění, ale hrubým odhadem nás v 2022 čeká nábor více než 200 lidí. 

Trh se za poslední 2 roky výrazně změnil a je potřeba se více snažit, abychom přilákali a nakonec i nabrali toho správného člověka. Vedle nízké nezaměstnanosti máme další faktory ovlivňující míru ochoty měnit zaměstnání. A vedle nich pak faktory ovlivňující to, proč se zrovna do jedné firmy nikdo nehlásí, ale druhá má kandidátů plno.

Když se přihlásím na nějakou z vašich volných pozic, tak co mě čeká? Assessment centrum? Několik kol pohovorů?

Velmi záleží na tom do jaké firmy se nám přihlásíte. Zpravidla vás čeká telefonický hovor, úkol na doma a pohovor. Ve FAVI se nám velmi osvědčil den na zkoušku s možností popovídat si s nadřízeným, týmem a podívat se do kanceláří v běžném provozu. Ve Scuku mají training weeks, kde s týmem a nadřízeným strávíte celý týden, pracujete na různých úkolech a navíc vám váš čas zaplatí. 

Pokud pošlete životopis do Pale Fire Capital, tak jsme vždy moc rádi, pokud přiložíte i motivační dopis, kde jdete do detailu toho co byste rádi dělali, co je vaším cílem a motivací a co nejvíce se nám představíte. Věříme, že skills nejsou vše, ale i stejné hodnoty a styl přemýšlení. Poté vás čeká krátký telefonní rozhovor, úkol na doma a zhruba 2 kola pohovorů, kde jdeme do detailu v různých oblastech. Na posledním kole přímo do Pale Fire Capital je vždy někdo z partnerů, nejčastěji Dušan Šenkypl.

Zaujalo mě, že jste založila jeden z prvních LinkedIn zpravodajů u nás a už máte přes 4000 odběratelů. Jak vás napadlo udělat náborový zpravodaj? Funguje?

Nechci předbíhat, vyšel teprve 2 díl a je příliš krátce na to hodnotit efektivitu. Z více než 4 000 odběratelů mám velkou radost a věřím tak, že jde o zajímavý komunikační kanál bez nutnosti vytvářet newsletter a udržovat databázi. Po prvním dílu zpravodaje se mi ozvalo několik velmi zajímavých lidí, s nimiž se bavíme o možnostech ve firmách v portfoliu Pale Fire Capital. 
Společně se zpravodajem jsme začali být aktivní i na našem firemním profilu a skrze profily partnerů skupiny, což velmi podpořilo zpravodaj a jeho dosah. 

Daří se vám hledat talenty i jinde, než na LinkedInu?

Naštěstí daří. Báječným zdrojem jsou samotní partneři ve skupině a jejich široká síť kontaktů.

Náš magazín je zaměřený na technologie. Jaké technologie, platformy využíváte pro hiring? Máte nějaký CRM?

Na správu kandidátů jsme nedávno v Pale Fire Capital implementovali Recruitis, postupně pomáháme s naloděním se ostatním firmám, přesouváme data a zvykáme si na nový systém.

Jsou nějaké kurzy v HR, které byste doporučila našim čtenářům zajímajícím se o práci ve vašem oboru?

Jednoduchá a přitom velmi těžká otázka, za kterou moc děkuji. Velice záleží na tom, jakou HR disciplínu chcete rozvíjet a čemu se toužíte naučit. Komplexní kurzy nabízí Recruitment Academy v rámci balíčku HR Digital Leaders, několikaměsíční akademii pro spíše juniorní HR nabízí komunita #suHR, pěkné kurzy má i LinkedIn Learning. Pavel Digaňa má skvělá školení pro IT recruitery, Matěj Matolín na psaní inzerátů a pak pak je zde i kurz Digitální HR od Matolína a Hardyna.

Vše krásně shrnuto na osobní stránce.

Doporučuji vzdělávat se nejen v HR, ale i dalších oborech – to vám obvykle nejvíce rozšíří obzory a bude inspirací ve vaší práci.

Otázka na konec, využíváte nějaké FinTech aplikace typu Revolut, Coinbase a další?

Jsem nocoiner a zároveň nevyužívám moc aplikací. V tomto směru jsem velmi old school (smích).

Podcast s Petrou Nulíčkovou o HR

Medailonky:

Petra Nulíčková

Petra Nulíčková v Pale Fire Capital zastřešuje problematiku HR, stará se o sociální sítě a pomáhá firmám s různými HR produkty a hiringem. Působí v HR i marketingových komunitách, přednáší na vysokých školách a věří, že #sharingicaring.

Pale Fire Capital

Jsme česká private equity skupina podporující technologické inovace. Vznikli jsme v roce 2015 a od té doby vytváříme se zakladateli pevná partnerství. Nejsme investoři, co sedí opodál, aktivně pomáháme s expanzí a překonáváním bariér a stropů, na které rostoucí firmy narážejí. Naším cílem je budovat silné firmy na pevných základech a mít velmi dobře diverzifikované portfolio. Do našeho portfolia patří Aukro, Favi, Rouvy, Mubi, Arpem, Semantic Visions, Munipolis, Agdata a další. Je pro nás důležitý také společensky prospěšný přesah našich aktivit, a tak 2 % hodnoty firem ročně alokujeme na neziskové projekty s důrazem na systémovou změnu a vzdělávání.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám rozhovor? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat!