Rozhovor s Andrejem Hanou, který se zaměřil na smysluplné investování mladých. Díky aplikaci Birdwingo mohou mladí investovat do toho, čemu věří. Vlastnit části společností, která má investor rád a zároveň ovlivňovat budoucnost světa.

Ahoj Andreji, můžeš se nám na začátek představit a říci něco o své cestě?

Ahoj! Jsem Andrej a společně s bráchou Adamem jsme založili aplikaci Birdwingo. Dlouho jsme čekali na smysluplný nápad a nakonec všechno začalo, když jsem jel do Německa spolujízdou a poslouchal řidičovo vyprávění o snaze vydělat si sázením na sportovní zápasy.

Byl to mladý kluk a nikdy ho nenapadlo, že by mohl investovat jiným způsobem a zajistit se pro budoucnost. Uvědomil jsem si, že na trhu chybí jednoduchá a srozumitelná aplikace pro mladé investory, která by jim ukázala, že investování je dostupné, že může být opravdu smysluplné a že může dávat z dlouhodobého hlediska velký smysl.

Dlouhou dobu si strávil v zahraničí. Co ti tento pobyt dal? Doporučil bys takovou zkušenost?

Určitě, na studiu v zahraničí vlastně nevnímám žádná velká negativa. Nejdříve se samozřejmě jedná o lehké vystoupení z komfortní zóny, ale potom člověk začne vnímat jen ty výhody. Od kvality univerzity a bystrosti lektorů a lektorek, stejně jako spolužáků a spolužaček, až po inspirativní prostředí, které se vždycky soustředí na rozvoj kritického myšlení. Všechno pak končí skvělým pocitem a networkem. Studium v zahraničí nám s bratrem zároveň pomohlo pochopit odlišný přístup k osobním financím.

Na západě je investování naprosto běžné, lidé se ho nebojí a vědí, že jim ve střednědobém a dlouhodobém horizontu přinese spoustu benefitů. Ve střední a východní Evropě je to úplně jinak. Investování má kvůli komunismu malou tradici a lidé jsou skeptičtí kvůli různým podvodníkům, kteří okrádali lidi třeba při kupónové privatizaci v devadesátých letech. Investuje daleko méně z nás, což je pro jednotlivce i naši společnost jako celek velká škoda.

Na jaký trh Birdwingo cílí? Jedná se o lokální aplikaci nebo cílíš na celý EU trh?

Birdwingo je primárně určeno Generaci Z a mileniálům. Snažíme se ukázat, že investování není cynická věc, ale může jít dohromady s důrazem na hodnoty a pozitivní změnou. V aplikaci vytváříme přátelské prostředí, které je příjemné esteticky i uživatelsky. Jako jediní v regionu nabízíme například okamžité připsání hotovosti na investiční účet při bankovních převodech, máme jedny z nejnižších poplatků na evropském trhu a zároveň umožňujeme obchodování s více než 11 000 amerických, evropských a asijských akcií a ETF fondů. Nakupovat lze i jejich zlomky, už od 25 Kč, což je zároveň hodnota minimálního vkladu.

Takže začít s námi může opravdu kdokoliv. Na tom nám hodně záleží, protože brzký začátek je nejdůležitější. Investovat od třiadvaceti každý měsíc 250 Kč je efektivnější než investovat 250 000 Kč ve čtyřiceti. A kdyby si dnešní čtyřicátník během studií koupil místo iPodu akcie Applu ve stejné hodnotě, měl by dnes přes milion.

V krátkodobém horizontu se chceme stát nejlepší investiční aplikací pro mladé lidi na Slovensku a v České republice. Pracujeme na komunitních funkcích, které umožní snadné sdílení a komunikaci o financích, hodně pracujeme na podpoře finanční gramotnosti a odstraňování tabu s ní spojených.

Proto budeme usilovat o to, aby byla Birdwingo akademie ještě podrobnější a propracovanější, a postupně nabídneme více vzdělávacího obsahu, například s influencery a organizacemi, které se těmto tématům věnují. Už nyní jezdíme na české a slovenské univerzity, jako je VŠE v Praze, Ekonomická univerzita v Bratislavě, Vysoká škola finanční a správní v Praze a další, a nabízíme přednášky na různá témata, ať už jde o boj s inflací, budování startupu nebo podporu žen ve světě investic. Chceme, aby lidé investování rozuměli, aby je bavilo a aby prostřednictvím investování spoluvytvářeli svůj ideální svět. Z dlouhodobého hlediska chceme být první volbou pro mladé lidi, kteří přemýšlí o tom, jak spravovat své finance, a to nejen v Evropě. 

Jak vypadá a jak se chová investor na Birdwingu?

Lidé nás velmi podporují a píší nám, že nám chtějí kromě vlastních investic pomoct, což nás samozřejmě hodně těší. Líbí se jim jednoduchost aplikace a upřímná komunikace s mladými lidmi. Celkově vidíme investice do různých aktiv. S&P 500 ETF od společnosti Vanguard je dost populární – koneckonců ho doporučuje dokonce i Warren Buffett, nejznámější a pravděpodobně nejuznávanější americký investor.

Za posledních 98 let činil průměrný roční nárůst S&P 500 10,2 %. Kromě toho vidíme, že lidé pravidelně investují do dalších ETF a jednotlivých akcií, kterým fandí – zejména Duolingo, Oatly, Bumble, Porsche, Tesla, Apple a dalších. Lidé investují desítky až stovky eur měsíčně (zejména studenti) a pracující lidé i tisíce eur měsíčně. Z hlediska poplatků jsme výrazně levnější než konkurence, a proto se na nás obracejí hlavně lidé, kteří chtějí investovat dlouhodobě.

Zdroj: Birdwingo

Co se týče poplatků, jedná se spíše o nízkonákladovou platformu. Jak je to možné?

Díky investorům (zasedání našeho představenstva se účastní mimo jiné bývalý ředitel Deutsche Bank a Morgan Stanley v New Yorku) i tvrdé práci a vyjednávání se nám podařilo vyjednat smlouvy, které nám umožňují provozovat naši infrastrukturu a přístup na burzu za naprosto minimální poplatek.

Vybudovali jsme tak systém, který nás nestojí téměř nic. Tyto výhody přenášíme na naše zákazníky. Kdykoli jsme se s bratrem Adamem vrátili z USA a Londýna, byli jsme šokováni, že lidé v regionu střední a východní Evropy jsou stále ochotni platit 1 % a více na poplatcích za správu a mnoho dalších skrytých poplatků. Pokud jste dlouhodobý investor, proč byste měli každý rok platit vysoké poplatky? To odmítáme podporovat.

Lidé k tomu byli donuceni, protože v regionu zatím nebyla lepší nabídka. Je pro nás důležité, aby akcie a ETF, které jsou naším hlavním produktem, byly k dispozici k obchodování za podmínek, které jsou pro uživatele co nejtransparentnější a nejdostupnější. Stejně tak je pro nás důležité, abychom mohli část poplatku (10 %) věnovat charitativním organizacím – v současné době je to kombinace Člověka v tísni, Ukrajinského červeného kříže a Voices of Children. V budoucnu umožníme výběr charitativních organizací podle toho, co je pro jednotlivé uživatele důležité, např. charitativní organizace podporující práva LGBTQ+, podporu klimatické krize nebo výzkum vakcín.

Od jaké sumy je možné investovat na Birdwingo? A do jakých aktiv?

Na Birdwingo se dá investovat do více než 11 000 amerických, evropských a asijských akcií a ETF fondů. Nakupovat se dají i jejich zlomky, a to už od 25 Kč, což je zároveň hodnota minimálního vkladu.

Důležitým prvkem v aplikaci jsou tzv. kategorie – před vybrali jsme několik témat, která by uživatele mohla investičně zajímat. Jde například o seskupení společností, které podporují práva LGBTQ+, technologické firmy, nebo společnosti, které se věnují obnovitelným zdrojům a budoucnosti mobility.

Člověk pak může investovat do jednotlivých společností nebo do celého balíčku. Tím zjednodušujeme výběr těm, kteří ví, co s nimi souzní, ale nemají čas věnovat se rešerši jednotlivých společností.

Zdroj: Birdwingo

Nový uživatelé dostanou akcii zdarma. Je to způsob jak motivovat mladé investovat? Jakou akcii mohu například získat?

Věříme, že ano, ačkoliv akcii zdarma vnímáme jen jako pomyslnou třešničku na dortu. Naším primárním cílem je lidem ukázat, o čem investování je, jak a do čeho se dá investovat a vzbudit zájem o pravidelnost a smysluplnost jejich investic. Každopádně máte pravdu – každého nového uživatele v aplikaci čeká dáreček v podobě náhodné akcie zdarma, může jít o Apple, Teslu, Duolingo, Beyond Meat a další, nechte se ale překvapit 🙂

Jaké výhody má Birdwingo oproti konkurenci?

Shrnul bych to do trojice smysluplnost, poplatky a edukace. 

Chceme mladým lidem ukázat, že z investování mohou mít osobní prospěch a zároveň se stát součástí něčeho, čemu opravdu věří. Můžou vlastnit části společností, které mají rádi, nebo investovat do oblastí, které považují za inspirativní a smysluplné, ať už jsou to obnovitelné zdroje, budoucnost zdravotnictví nebo třeba rovná práva LGBTQ+. Svou investicí tak firmu podporují, malým dílkem ovlivňují svět a zároveň můžou udělat hodně pro svou budoucnost. 

Pak to jsou poplatky, které jsem už zmiňoval. Jediným poplatkem je 0,49 % z hodnoty obchodu, maximálně pak 25 Kč za transakci, ty patří opravdu k nejnižším na trhu. Žádné další poplatky uživateli na rozdíl od většiny konkurence neúčtujeme. Uživatel se tedy nemusí bát zpoplatnění převodu měn, vstupních a výstupních poplatků, poplatků za neaktivitu ani žádných dalších skrytých výdajů. Deset procent transakčních poplatků navíc vždy posíláme na charitativní účely. Od října to je Ukrajinský červený kříž, nadace Voices of Children a Člověk v tísni.

Edukace je pro nás taky ohromně důležitá. Jak jsem říkal, chceme mladým lidem poodkrýt svět investic a být jim nápomocni. Prvním krokem je vytvoření tzv. Birdwingo akademie přímo v aplikaci, která uživatelům v postupných krocích přináší důležité poznatky o zásadách investování. Navržená je tak, aby uživatele prováděla procesem a přinášela informace, které uživatel právě potřebuje, to vše v uživatelsky příjemném formátu připomínajícím Instagram Stories. Stejně tak objíždíme Česko i Slovensko a na středních školách a univerzitách dáváme přednášky na témata spojená s financemi. Věříme, že krůček po krůčku se nám podaří povědomí o ideální správě svých financí rozšířit, což bude mít v konečném důsledku opravdu pozitivní vliv na celou společnost a ekonomiku.  

Jakým regulacím musí firma čelit, pokud chce poskytovat investiční aplikaci?

Odpověď bych s dovolením rozdělil do několika částí. 

  1. Obchodování s akciemi je v Evropě, Spojených státech a dalších zemích vysoce regulovanou činností, na rozdíl od kryptoměn, které jsou ve většině případů neregulované.
  2. Obchodování musí probíhat prostřednictvím plně regulovaného obchodníka s cennými papíry, v našem případě Wealth Effect Management. Obchodník je vždy pod dohledem národní banky.
  3. Obchodník má mnoho povinností, mimo jiné přispívat do fondu pojištění vkladů, provádět KYC a AML nebo hlásit obchody do 24 hodin regulátorovi.
  4. Všechny vklady zákazníků jsou odděleny od prostředků společnosti a chráněny až do výše 500 000 USD na osobu. I díky tomu, pokud by se cokoliv stalo, získá klient možnost nechat si vyplatit celou částku své investice v hotovosti nebo možnost převést své portfolio bez prodeje k jinému makléři. V žádném případě nehrozí situace, která se stala například FTX s nemožností výběru, protože přístup k plnému objemu peněz zaručují ochranné systémy kontrolované evropskými a americkými vládními institucemi.

Využíváš i jiné FinTech aplikace?

Svět fintechu mě celkově hodně baví a hrozně rád testuju všechno, co vzniká, a to hlavně ve Spojených státech. Jednak chci mít přehled o dalších hráčích, ale také o trendech v oblasti UX, komunikace, apod. Tohle všechno dokáže to být hodně inspirativní, dokáže nás to jako Birdwingo posouvat kupředu. Já osobně jsem v minulosti investoval přes jiné platformy, ale postupně jsem všechno samozřejmě migroval do Birdwingo

Zdroj: Birdwingo

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!