Rozhovor s Markem Kyrschem, spoluzakladatelem krypto směnárny Anycoin. Od první transakce až k aplikaci a ještě dále.

Hezký den, Marku. Kde začala vaše cesta krypto směnárníka z Uherského Brodu?

Ke kryptoměnám mě nasměroval zájem o rakouskou ekonomickou školu, konkrétně jsem po přečtení knihy od F.A.Hayeka Soukromé peníze začal hledat, jaké jsou možnosti bezstátních peněz. Toto hledání mě přivedlo k Bitcoinu.

Kdy jste poprové nakoupil kryptoměny? Byl to Bitcoin?

Bylo to v roce 2013, tehdy to byl Bitcoin. Jiná kryptoměna v té době ani neexistovala.

Jak vás napadlo si na směnu kryptoměn založit firmu?

Úžasnou myšlenku vynálezu Bitcoinu jsem se snažil dále předávat. Pokud se mi podařilo pro tuto myšlenku někoho nadchnout, často následoval požadavek “Tak mi kousek nakup a spravuj to pro mě.” Poté, co se v roce 2018 vrátil můj kamarád a nynější společník Martin Čech z Facebooku, pro který pracoval, jsme se rozhodli tuto službu provozovat na profesionální úrovni.

Jak vypadá Anycoin dnes? Kolik kryptoměn mohu nakoupit? Je na Anycoinu dostatečná likvidita?

Nabídka kryptoměn se stále zvyšuje, aktuálně je možné nakoupit přes 200 kryptoměn. Pro zajištění dostatečné likvidity spolupracujeme s největšími světovými burzami. Mimo směny kryptoměn dnes Anycoin nabízí spoustu jiných služeb a stále přidáváme další. Za zmínku určitě stojí, že jako jediná směnárna nabízíme staking a lightning network.

Kde všude jste aktivní? Česká republika? Případně chystáte expanzi?

Naše služby lze využívat v celé Evropské unii. Aktuálně máme nejvíce zákazníků v Čechách a na Slovensku. V Čechách jsme se stali největší směnárnou a v příštím roce bychom rádi tento úspěch zopakovali v dalším zemích EU.

Jak se díváte na inovace? Tento rok jste vydali mobilní aplikaci, která je velice jednoduchá a zajímavá. Případně umožňujete napojení na projekt Štosuj.cz, který umožňuje DCA nákupy. Je ještě něco dalšího?

Inovace jsou naší prioritou a trvale se snažíme, abychom našim zákazníkům přinášeli nové služby jako první na trhu. Letos jsme přidali podporu lightning network a naši mobilní aplikaci jsme přizpůsobili jak pro platby, tak pro možnost přijímání kryptoměn pro obchodníky. Oblíbenou funkcionalitou je dnes staking, který umožňuje proof-of-stake měn. Právě přidáváme možnost vyplácení zaměstnaneckých benefitů v Bitcoinu.

Osobně nejvíc oceňuji na Anycoinu jednoduchost a také spojení On-chain bitcoinu a Lightning Bitcoinu. Jak zajišťujete, že Vaši uživatelé mohou okamžitě bez poplatku použít svůj BTC na jedné z těchto sítí? Co vás vedlo k nasazení této novinky?

Myšlenka, která nás provází již od začátku, je adopce kryptoměn. Lightning network je podle nás funkcí, která bude hrát v adopci kryptoměn významnou roli. Technologie v oblasti kryptoměn jsou někdy uživatelsky složité a my vždycky hledáme cestu, jak pro naše uživatele všechno maximálně zjednodušit. V případě Lightning network neřešíme, po jaké síti chce uživatel provádět transakce.

Jaká je podle vás budoucnost kryptoměn?

Myslím si, že se jedná o vynález, který změní svět a dá lidem svobodu a kontrolu nad svými financemi. Co vše společnosti konkrétně přinese, si ani netroufám odhadovat, jsme stále na začátku. S nadsázkou očekávám, že blockchain změní svět tradičních financí podobně jako změnil internet svět tradičních médií.

A budoucnost kryptoměn v Česku? Spousta bank nechce krypto podnikům otevřít ani běžný účet. Myslíte, že se to změní? Přece jen je Česko jedním z center kryptoměn, ale podmínky vyhání podnikatele pryč.

České firmy patří mezi světovou špičku v oboru, na tom se doufám nic nezmění. Očekávám, že i české banky se naučí s kryptoměnami pracovat a otevření bankovních účtů krypto podnikům v dohledné době nebude problém. Společně s ostatními firmami dané oblasti se snažíme toto období zkrátit a ukázat bankám a zákonodárcům, že se jedná o odvětví, které by neměli ignorovat nebo s ním dokonce bojovat.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!