Zdroj: budgetbakers.com

  1. Co je to Wallet a k čemu vám bude?
  2. Kdo za Wallet stojí?
  3. Jak Wallet funguje?
  4. Premium Plan
  5. Osobní zkušenost
  6. Výhody
  7. Nevýhody
  8. Shrnutí

Co je to Wallet a k čemu vám bude?

Máte přehled o svých financích? O tom kolik vyděláváme a jaký máme plat většina z nás přehled má, ale co výdaje? Víte kolik měsíčně utratíte za nájem? To ví asi řada lidí, protože nájemné posíláme zpravidla jednou měsíčně ve stejné výši. Ale co útraty za potraviny? Máte přehled o tom kolik peněz necháte měsíčně v restauracích? Nebo chcete vědět kolik utratíte za oblečení, alkohol a cigarety?

Řada lidí má pouze základní povědomí o tom, jak utrácí své vydělané peníze. Není se co divit. Sledovat například každý nákup v potravinách by jistě stálo značné úsilí a potřebu si každou utracenou korunu pracně zapisovat. Naštěstí už dnes existují způsoby jak si tento namáhavý proces ulehčit. Jedním z nich je aplikace Wallet, na kterou se v této recenzi podíváme. 

Pokud byste tedy měli rádi přehled o svých příjmech a výdajích, vlastníte chytrý telefon a jste ochotni věnovat trochu času udržení své peněženky pod kontrolou, může být pro vás taková aplikace to pravé.

Kdo za Wallet stojí?

Historie aplikace sahá až do roku 2010. S nápadem na to, jako efektivně spravovat finance, přišel Jan Müller. Hledal totiž jednoduchý způsob, jak sledovat své příjmy a výdaje, až se rozhodl vytvořit takový nástroj sám. Start-up BudgetBakers, jehož vizí je pomoci lidem šetřit peníze se rozrostl tak, že jeho aplikaci už si stáhlo přes 5 milionů uživatelů. 

Kromě velkého množství stáhnutí se projekt s českým původem také pyšní dobrým hodnocením v obchodech s aplikacemi. Na App Storu pro zařízení s iOS je to 4,5 hvězdičky, na Google Play pro Android zařízení je to dokonce 4,7 hvězdičky (z 5 možných). V této recenzi představím vlastní zkušenosti s využíváním této aplikace, do které jsem své první finanční záznamy přidal už v roce 2017.

aplikace

Zdroj: budgetbakers.com

Jak Wallet funguje?

Wallet funguje pomocí rozdělení vašich transakcí na základě využití “peněženky”, kategorizace podle typu transakce a následného vytvoření různých přehledů. Nejdříve je potřeba si vytvořit vlastní účet. Ke svým transakcím pak máte přístup jak z mobilní aplikace, kterou si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu, tak máte možnost využít webového prostředí přístupného přes internetové prohlížeče. 

Aby vše správně fungovalo, musíme si pochopitelně přidávat své příjmy a výdaje. To můžeme dělat manuálně, nebo můžeme využít propojení s bankovními účty, kdy nám algoritmy vyplní tyto informace za nás. Další možností jak s penězi v peněženkách pracovat jsou převody mezi jednotlivými účty. 

Všechny příjmy a výdaje můžete rozdělit do řady různých kategorií. Pro příjmy je připravena jedna hlavní kategorie, na kterou navazuje 11 podkategorií. Výdaje poté můžete rozdělit podle 9 hlavních kategorií, kdy ale každá kategorie má od 4 do 11 podkategorií. Z toho vyplývá, že kategorií je velké množství. Nechybí klasické kategorie jako Jídlo a Pití, Nakupování, Bydlení, Doprava. Výdaje si ale můžete rozdělit i do kategorií jako Pokuty, Výživné, Poštovní služby a spoustu dalších. 

Komu by ani to nestačilo, může si vytvořit kategorie vlastní. Dále si také můžete vytvořit štítky, na základě nich si výdaje uspořádat. K jednotlivým záznamům si lze přidat také  lokalitu, kde jste platbu provedli, případně doplnit záznam fotkou. Nechybí samozřejmě ani možnost přidat poznámku a třeba si napsat, kdo nám peníze zaplatil. 

Při přidávání záznamu také volíte, z jakého účtu se peníze odečtou nebo přičtou. Účty si můžete přidat ručně (čemuž se nevyhnete například u hotovosti), nebo jde propojit účty automaticky díky podpoře transferu dat z bank a dalších finančních společností na základě PSD2 propojení bankovního účtu.

synchronizace

Zdroj: budgetbakers.com

K výběru je celá řada bank jako jsou klasické ČSOB, Air Bank, či Komerční banka. BudgetBakers ale nezapomíná ani na méně běžné způsoby placení či různé FinTechy. Připojit tak můžete třeba Revolut, PayPal nebo Wise. Pokud byste vaši banku v přehledu nenašli můžete využít import dat pomocí vložení dat ve formátu CSV, XLS, nebo OFX. 

V momentě kdy máte uloženy záznamy, tak se můžete přesunout do nabídky Statistiky. Zde začíná velmi zajímavá část (pokud tedy jste na tom stejně jako já a statistiky vás nenudí), kde zjistíte, kolik jste za co a za jaké období utratili (nebo vydělali). 

Pokud jste si někdy říkali, kolik utratíte měsíčně nebo ročně třeba za alkohol, Wallet vám přesně toto prozradí. V pěkných grafech vám na základě záznamů ukáže rozdělení všech vašich výdajů podle kategorií. Můžete se také podívat na vaše cashflow a řadu dalších zajímavých čísel.

Premium Plan

Wallet je v tuto chvíli nabízena ve dvou variantách. Ti kdo se spokojí se základní verzí mohou služeb této aplikace využívat zcela zdarma. Naopak pro ty, kdo chtějí dostat své finance skutečně pod kontrolu, je k dispozici plná verze za měsíční nebo roční poplatek. 

Tip Redakce:

V případě, že si Premium pořídíte přes webový prohlížeč, získáte doživotní verzi za cenu, kterou v aplikaci zaplatíte za jeden rok. 

Rozdílů mezi verzí zdarma a premium verzí je několik. V základní verzi si můžete vytvořit pouze 3 účty. Také synchronizace s bankami je dostupná pouze v placené verzi. Seznam rozdílů shrnuje následující tabulka:

Verze zdarmaPremium Plan
Množství účtů max 3Neomezeně
Bankovní synchronizace
Sdílení účtů s dalšími uživateli
Pokročilé statistiky a reporty 
Vlastní barevné štítky

Měsíční předplatné momentálně můžete pořídit za 129 Kč. Roční vás poté v aplikaci vyjde na 449 Kč. Ve webové verzi si navíc lze pořídit celoživotní předplatné za 559,99 Kč. 

Osobní zkušenost

Wallet používám na zaznamenávání všech svých finančních transakcí několik let. Vždy jsem využíval verzi zdarma a manuální zadávání transakcí. V tomto směru bylo pouze omezující možnost mít pouze tři účty, ale mým potřebám to plně vyhovovalo. Oceňuji především opravdu velké množství kategorií, a také pěkné a přehledné statistiky a grafy, které aplikace na základě zadaných transakcí sama vytvoří. Bohužel jsem v průběhu využívání aplikace narazil na problém poměrně pomalu odpovídající podpory. Před 2 roky na mém zařízení s iOS aplikace po dobu asi 2 měsíců zcela nefungovala a po obrácení na podporu se mi dostalo odpovědi po velmi dlouhé době. 

Nedávno jsem se také rozhodl otestoval Premium Plan. Oceňuji neomezené množství účtů a bankovní synchronizaci. Bohužel právě synchronizace mi ani po delší době nefunguje správně. Osobně jsem zatím vyzkoušel připojení ČSOB účtu a kreditní karty, účtu AirBank a účtu u Revolutu. Připojení účtů je velmi jednoduché a zabere pouze několik desítek sekund. Co je však problém je, že se mi v aplikaci i webové verzi pouze zobrazuje aktuální stav účtu a ne proběhlé transakce. 

Další velký problém vidím v možnosti stažení si dat. Tato možnost je momentálně podle podpory možná pouze pokud vlastníte zařízení s operačním systémem Android. Pokud vlastníte pouze iOS nebo byste se snažili stáhnout si svá data přes webové rozhraní tak máte smůlu. Naneštěstí to vypadá, že na tuto funkci čekají zákazníci Wallet už dlouho. Například na uživatelském fóru je přání o tyto funkce už od roku 2014.

Bohužel musím říct, že zážitek s podporou a nedobře fungující bankovní synchronizací podstatně snižuje zážitek s využíváním Wallet. Jinak se jedná o velmi povedenou aplikaci, která plní svůj účel dobře. Zejména nemožnost stáhnout si vlastní data mě ale vede k názoru, že Premium verze momentálně není vhodná.

V naší redakci nejsem jediný kdo aplikaci využívá, a tak jsem požádal o názor i Fintree kolegu Ondřeje Machače. „Na Wallet oceňuji jednoduchost s kterou mohu zadávat transakce a vidím přehled svým příjmů a výdajů v jedné aplikaci. Jednu dobu šlo přímo ve Wallet odesílat transakce pomocí PSD2 z bankovního účtu. Tato funkce však byla pozastavena. Nyní se mi zdá, že Wallet se zaměřuje spíše na B2B klientelu a B2C uživatelé upadají v zapomnění. Pevně věřím, že se pletu, protože Wallet je vynikající nástroj, který mi dává přehled o mém osobním cash-flow.

deda

Zdroj: budgetbakers.com

Výhody

+Přehledná a intuitivní správa financí

+Velké množství kategorií

+Dobře zpracované grafy a statistiky

+Bankovní synchronizace PSD2

+Možnost sdílení účtů s dalšími uživateli

Nevýhody

-propojení s bankami nefunguje příliš spolehlivě

-možnost stáhnout si svá data pouze s android zařízením

-podle vlastní zkušenosti pomalá podpora

-nemožnost propojit se všemi finančními institucemi

Shrnutí

Wallet je povedená aplikace a k ní přidružené webové prostředí, ve které si můžete snadno spravovat své finance. Svůj základní účel, tedy vytvoření přehledu o vašich finančních záznamech, plní na jedničku. Na druhou stranu má tato platforma několik problémů a to především špatně fungující podporu a propojení s bankovními účty, které nefunguje tak jak by mělo. To výrazně kazí dojem z jinak povedeného produktu.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování a udržitelnosti. Pomocí dat popisuje fungování financí a technologií ve srozumitelné formě.

Wallet

Všechny vaše finance na jednom místě!

Hodnocení
Chci zkrotit mé finance!