Po delší době tu máme další recenzi. Tentokrát se budeme věnovat platformě InvestBay, která se zaměřuje na mikroinvestice do atraktivních nemovitostí. Crowd-owning, jak tuto metodu investování nazývá zakladatel platformy, Daniel Rajnoch, je ve světe velmi populární. Díky jeho platformě se tento koncept na začátku roku 2023 konečně dostal i do České republiky. Co dalšího platforma přináší a jak obstála v naší recenzi? Čtěte dál!

Základní informace

Odhadovaný výnos7-9 % p.a.
Minimální investice100 €
Maximální investiceNení omezená
Poplatek z výnosů0 až 5 % hodnoty nemovitosti
+ 1 % ročně správní poplatek

Co je InvestBay a co umí

Platforma InvestBay přichází s jednoduchou myšlenkou využití moderních technologií ke zpřístupnění investic do atraktivních nemovitostí i lidem, kteří by si to jinak nemohli dovolit. Na jedné investiční příležitosti se podílí desítky nebo i stovky mikroinvestorů a jejich výnos přesně odpovídá jejich investované částce. Právě proto, Daniel Rajnoch, zakladatel platformy, často označuje tento způsob investování jako crowd-owning.

Rozdíl mezi crowdfundingem a crowd-owningem

Crowd-owning a crowdfunding jsou dvě různé finanční koncepce, přičemž jejich hlavní rozdíly spočívají v povaze investice a vlastnických právech investora. Zde jsou hlavní rozdíly mezi crowd-owningem a crowdfundingem:

Crowdfunding

Většinou se využívá pro financování projektů, startupů, nebo jiných iniciativ, kde je investice použita k dosažení určitého cíle, ale investoři nezískávají trvalý podíl nebo vlastnictví. Investice v crowdfundingu mohou být spojeny s různými úrovněmi rizika v závislosti na povaze projektu. U crowdfundingových platforem jako je např. Fingood nebo Investown, nemůže investor využívat nemovitost k rekreaci nebo rozhodovat o jejím provozu apod.

Návratnost může být v podobě finančních prostředků, odměn nebo úroků z půjčky. Jen u některých investičních příležitostí je investor chráněn před hyperinflací. Výše rizika je u crowdfundingu vyšší než u crowd-owningu.

Crow-owning

Cílem je poskytnout investorům možnost přímo vlastnit podíl na reálných aktivech, jako jsou třeba nemovitosti. Investice jsou často dlouhodobější a mohou generovat pravidelné příjmy nebo kapitálový růst. 

Investoři do crowd-owningu mají přímý vlastnický podíl v aktivech, což znamená, že jejich návratnost je často spojena s výnosem z daného majetku, například z nájmů nebo prodeje nemovitosti. Investoři mohou rozhodovat o dění v rámci nemovitosti, jejím provozu a zároveň ji také využívat k rekreaci.

Výběr investičních příležitostí

Investiční příležitosti procházejí různými metodami hodnocení, aby byla zajištěn maximální výnos. Pokud je nemovitost vyhodnocena jako atraktivní k investici, InvestBay zakoupí celou nemovitost, vyřídí veškeré záležitosti, papírování, správu nemovitosti apod. záležitosti. Vy jako investor se tedy nemusíte starat vůbec o nic. Pouze inkasujete výnos odpovídající výši vaší investice.

investbay - výhody-min

Výnosy a poplatky

Poplatky má platforma nastavené rozumně. Jedná se o 0 až 5 % z hodnoty nemovitosti. Tento poplatek zajistí, že budou vyřízené veškeré dokumenty, provedena analýza rentability investice a další záležitosti. Poplatek 1 % ročně pak zajistí správný chod a správu budovy. 

Platforma nabízí dva druhy výnosu. První je výnos z klasického pronájmu, který může být jak dlouhodobý, tak krátkodobý. Další způsob výnosu je z prodeje nemovitosti. Ta by totiž v průběhu času měla nabírat na hodnotě. Můžete tedy získat výnos i z jejího prodeje. Výnosy se pohybují okolo 7 až 9 % p.a.

Tohle reprezentuje naši celkovou vizi a směřování, při němž využíváme technologii Polygon. V současné době probíhá každá investice mimo řetězec a není zaznamenána na blockchainu. Z tohoto důvodu není v současnosti nutné (i když jsme technicky schopni, naše uživatelské rozhraní však tuto možnost zatím nenabízí) připojovat peněženku. V prvním čtvrtletí roku 2024 plánujeme spustit offchain sekundární trh. Po vyjasnění právních předpisů plánujeme přejít na onchain model pro primární prodej a sekundární trh.

Vlastnictví podílů v nemovitostech je spojeno s obdržením určitého množství tzv. tokenů, které si platforma sama vytvořila. V průběhu prvních třech měsíců roku 2024 by mělo být možné jednoduše převést tyto tokeny na svoji vlastní krypto peněženku např. Metamask. Díky tomu, že jsou nemovitosti tokenizovány, máte velmi jednoduchou možnost, jak převést vlastnický podíl na někoho jiného. Víte také, že jsou podíly v bezpečí a nikdo se k nim nedostane. Zkrátka a jednoduše čerpáte podobných benefitů, jako známe u kryptoměn.

Tento přístup je vizí, která reprezentuje směřování InvestBay a také to, proč zvolili technologii Polygon, o čemž se dozvíte více informací v dalších částech recenze.

V současné době probíhá každá investice mimo řetězec a není zaznamenána na blockchainu. Z tohoto důvodu není v současnosti nutné připojovat peněženku. Platforma to technologicky umí, ale uživatelské rozhraní tuto možnost zatím nenabízí. V prvním čtvrtletí roku 2024 plánujeme spustit offchain sekundární trh. Po vyjasnění právních předpisů plánujeme přejít na onchain model pro primární prodej a sekundární trh.

Souhrnné informace

Název společnostiBIT & BLOCK VENTURE s.r.o.
Vznik12. května 2022
Sídlo společnostiNa příkopě 583/15, Staré Město, 110 00 Praha 1
Telefonní kontakt+420 725 054 792
E-mail[email protected]
Webové stránkyhttps://www.investbay.com/
Podpora češtiny
Dohled ČNB
Člen České fintechové asociace
Odhadovaný výnos7-9 % p.a.
Minimální investice100 €
Poplatek0 až 5 % hodnoty nemovitosti
+ 1 % ročně správní poplatek
Investiční horizont5 a více let
Počet aktuálních investičních příležitostí2
MěnaEUR
Možnost vkladuPřes platební účet, QR
Možnost výběruBankovní účet, sekundárdní tržiště

Kdo za InvestBay stojí

Platforma upsala svoji první investici na jaře roku 2023. Tým, který za ní stojí je však už v tuto chvíli poměrně četný. Za vznikem celé myšlenky stojí Daniel Rajnoch, který je zároveň jediným jednatelem společnosti. 

Daniel patří mezi dlouhodobě úspěšné podnikatele. V roce 2016 založil a působil jako COO ve společnosti YourPass, která přináší řešení pro mobilní peněženky. Založil také pražský klub Solidní Nejistota, který provozoval více než 15 let. Mezi spoluzakladatele patří také Jiří Brych, Lukáš Přikryl a Andrew Thompson. Všichni tři spoluzakladatelé stojí zároveň i v čele platformy. 

Jiří zastává pozici CTO. Je tedy zodpovědný za vývoj a dodávku produktů. Jeho zkušenosti sahají do oblasti věrnostních a platebních systémů, ERP a dalších. Dříve působil např. jako produktový ředitel ve Slevomatu.

Lukáš, CMO, je zodpovědný za marketing, strategii a kompletní brand InvestBay. Má široké zkušenosti z řízení značek pro finanční a pojišťovací korporáty, ale také působení ve startupu. Působil třeba jako marketingový ředitel společnosti Ušetřeno.

Andrew Thompson zastává pozici CIO. Věnuje se strategii, akvizicím a realizaci prodeje investičních nemovitostí. Je zkušeným manažerem v oblasti nemovitostí. Má 25 letou praxi. Pracoval třeba jako ředitel investičních služeb v Colliers International nebo zastával pozici řídícího partnera a člena představenstva v Cushmen & Wakefield.

Název společnosti je BIT & BLOCK VENTURE s.r.o. Jednatel společnosti, Daniel Rajnoch drží ve společnosti podíl 75 %, Jiří Brych společně s Lukášem Přikrylem po 10 % a Andrew Thompson 5 %. 

Společnost má velmi transparentní vlastnickou strukturu, do které vstupuje také angel investor – Albacon Holding Jaroslav Barták, což je významný dodavatel bankovních technologií. InvestBay poskytl celkem deset milionů korun formou konvertibilní půjčky. Detailnější informace o vlastnické struktuře můžete nalézt na Justice.cz.

Jak probíhá zhodnocení prostředků?

Platforma má velmi jednoduchý princip. Propojuje desítky nebo i stovky mikroinvestorů s atraktivními investičními příležitostmi v podobě luxusních nemovitostí. U každé příležitosti předem znáte odhadovaný roční procentuální výnos a také minimální délku investice. Výnos se dělí na dva druhy. Jeden je očekávaný příjem z pronájmu a druhý je rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou nemovitosti.

Jako investor tedy získáváte výnos z pravidelného nájmu návštěvníků nemovitosti. Po předem sjednaném investičním horizontu bude nemovitost nabídnuta k prodeji a vy jako investor obdržíte i profit z jejího prodeje, který je přímo úměrný výši vašemu podílu.

Nabídka investičních příležitostí platformy InvestBay 

V době psaní recenze nabízí InvestBay možnost investovat do celkem dvou příležitostí, kterými jsou Royal Marbella Golf Resort ve Španělsku a Exclusive Green Resort Zelena Punta v Chorvatsku. Další dvě investiční příležitosti jsou v přípravě. Jedná se o Alpský resort ADEA Lifestyle Suites Fieberbrunn v Rakousku a Project COSTA PLANA v českém Lipně.

Je trochu škoda, že InvestBay nenabízí více příležitostí k investování. Věřím, že se to do budoucna zlepší a výběr se rozšíří. Co se týče alternativních investic, často si investoři vybírají a malé množství příležitostí může být pro mnohé z nich limitací. Do mého vkusu se ale InvestBay trefil – Španělsko a jejich příležitost investice do nemovitosti Royal Marbella vypadá velmi lákavě.

Detail investičních příležitostí

U každé investiční příležitosti naleznete odpovídající fotografie, popis, lokalitu i odůvodnění, proč InvestBay zrovna tuto variantu zvolil. Velmi důležitá část pro investory se však nachází po pravé straně a je jím roční výnos, délka investice a minimální výše investice. Dále je to i důležité dokumenty jako třeba informační prospekt, whitepaper a obchodní podmínky. Finanční dokumenty a detailní informace jsou však dostupné až po registraci.

Pozn. Velmi se mi líbí náhled jednotlivých kroků, které mě dělí od investice. Jsou zde zobrazeny kroky registrace, proces ověření totožnosti až po převod prostředků včetně času, který vám jednotlivé kroky zaberou. 

Uzavžené investiční příležitosti

První investiční příležitost se nazývá Rezidence Prosecká vyhlídka. Výnos očištěný o veškeré poplatky platformy byl 6,5 % p.a. Bohužel se jednalo o první projekt, který se nakonec neprofinancoval. Jednalo se o první rok celého konceptu, a tak se dá tato příležitost chápat jako pokusný králík. Investice do této nemovitosti se nakonec po domluvě s investory přesunuly do Marbella Golf Resort.

Zhodnocení a volba investiční příležitosti

Nejprve mě jako investora zajímají detaily investice, tzn. veškeré informace, které mohou ovlivnit mé rozhodnutí k tomu, abych do dané příležitosti investoval nebo případně využil jinou příležitost na InvestBay. Platforma nabízí uživateli celkem 4 zdroje informací, které mohou rozhodnutí ovlivnit, a které si postupně projdeme. Jedná se o tyto zdroje:

 • Popis / detail investiční příležitosti
 • Informační prospekt
 • Whitepaper
 • Obchodní podmínky

Popis investiční příležitosti

Nyní mě zajímá celý popis investiční příležitosti a dodatečné dokumenty, ke kterým se bez registrace uživatel nedostane. 

Rozpis nákladů na nemovitost

Hned v horní části pod fotografiemi je k dispozici zkrácený výčet nákladů na pořízení nemovitosti. Konkrétně se zde píše:

 • Pořízení nemovitosti: €295 000,00
 • Daně/DPH: €20 650,00
 • Právní služby a ostatní náklady na pořízení nemovitosti: €15 855,00
 • InvestBay fee: €16 546,00
 • Celková cena: €348 051,00

Ostatní informace

Hned pod zkráceným výčtem nákladů na pořízení nemovitosti je definice “atraktivního ročního výnosu” a informace o dvojitém zisku (z pronájmu a z prodeje nemovitosti).

Následuje komentář od Andrewa Thompsona, CIO Investbay, který vysvětluje, proč se jim nemovitost líbí a považují ji za vhodnou k investování. Pod komentářem jsou informace o “včasné koupi”, růstu kapitálové hodnoty, garantovaném výnosu od prodejce nemovitosti, lokalitě a dalších detailních informacích o restortu.

Už po několika řádcích popisu si v hlavě říkám, že se jedná o skutečný copywriterský eintopf. Některé informace v popisku se opakují u všech investičních příležitostí, a přitom by se daly přesunout do postranního panelu, případně do FAQ’s. Text nemá skoro žádnou strukturu a skáče od jednoho tématu přes druhé. V začínajících investorech to může vzbudit krapet nedůvěry.

Pod detailním popisem investiční příležitosti se ještě nachází mapka, která ukazuje polohu nemovitosti. 

Informační prospekt

Tento dokument už je na tom skrze strukturalizaci a informace úplně o něčem jiném než základní popis investiční příležitosti. Naleznete tu veškeré informace se souhrnem, detailním popisem resortu včetně apartmánu, jeho dispozice, rozlohy, vybavení, obrázků půdorysu a dalších.

Nechybí zde ani přehled trhu za posledních pár let, strategie a řízení, která zahrnuje popis provozování nemovitosti, výhody krátkodobého pronajímání a potenciály růstu. 

Výnosy

Nechybí zde ani informace o garantovaném výnosu z pronájmu během prvního roku. Tento výnos činí 5,4 % základní kupní ceny. Po odečtení poplatků, daní atd. by měl investor během prvního roku dosáhnout na výnos minimálně 2,7 %. 

Tento výnos garantuje prodejce a provozovatel nemovitosti, kterým je známá společnost Homes G Villas by Marriott International a také Alfresco Stays. Tyto dvě společnosti se tedy postarají o provozování, pronájem a správu nemovitosti. 

Informace pokračují ke kapitálovému růstu a očekávaném výnosu z prodeje nemovitosti. Jak výnosy z pronájmu, tak i výnosy z prodeje počítají s potenciálním růstem v cenách za pronájem i hodnoty nemovitosti.

Náklady

V informačním prospektu jsou přiloženy i veškeré nákladové složky na pořízení nemovitosti. Celou tabulku z prospektu naleznete na obrázku níže. Zahrnuje prakticky vše, co je při pořizování nemovitosti běžné.

Další tabulka z prospektu se věnuje očekávaným provozním výnosům a nákladům konkrétně ke druhému roku provozu nemovitosti. Naleznete zde očekávaný hrubý příjem z pronájmu nemovitosti, a také jednotlivé provozní náklady. 

U některých transakcí bych si dokázal představit trochu detailnější rozpis informací nebo odkaz na whitepaper, kde se detailnější informace dají dohledat. Začínající investoři totiž nemusejí vědět co např. znamená “Poplatek společenství” nebo “Poplatky OTA (15 % hrubého příjmu v 1. roce snižování o 1,5 % / rok).” 

Poslední částí je výpočet nákladů na prodej nemovitosti, které prakticky zahrnují pouze právní poplatky, poplatky InvestBay a daň.

Whitepaper

Tento prospekt na celkem 47 stranách popisuje fungování celé platformy, a to od její vize a mise, přes provoz a technologie, které využívá až po analýzu rizik. Dočtete se tu velmi detailní informace, ale i ty obecné jako např. co je to tokenomika.

Asi není nutné zde rozepisovat whitepaper bod po bodu. Celý whitepaper jsem si osobně pročetl a není zde nic, co by mě nějak zaráželo. Některé body v recenzi už zazněly, a ty které by vás mohly zajímat naleznete níže.

Vize společnosti

„InvestBay je platforma, která umožňuje neprofesionálním/retailovým investorům investovat do nemovitostí, konkrétně na trhu investic do nemovitostí, ale bez kapitálových požadavků, znalostí, časových a manažerských překážek, které obvykle brání RI investovat do přímých investic do nemovitostí”, whitepaper platformy Investbay.

Mise společnosti

InvestBay vytvořila bezpečný přístav pro retailové investory, kteří se snaží zajistit si větší finanční svobodu tím, že nechají své těžce vydělané úspory pracovat pro sebe, a zároveň mají v případě potřeby rychlý přístup k těmto prostředkům.

Další zajímavosti z whitepaper InvestBay

 • Investbay se kvalifikoval do programu Tatum BlockChain Accelerator, díky čemuž byly platformě poskytnuty konvertibilní úvěry v celkové jistině 60 000 €. 
 • InvestBay předpokládá, že v prvním roce provozu budou zisky rozdělovány až po prvních 12 měsících provozu a přímo na bankovní účty.
 • Investbay v tuto chvíli nemá ošetřené ochranné známky a softwarové patenty.
 • Pro tokenizaci využívá Investbay třetí stranu Digishares.io.
 • KYC provádí třetí strana, konkrétně platforma Sumsub.com.
 • Tokeny se nazývají InvestBay Real Estate Tokens („UNIT“)
 • Tokeny jsou nasazené v síti Polygon (MATIC). Důvodem jsou nízké transakční poplatky, nižší cena tokenu MATIC, možnost hostování více transakcí za sekundu a další.
 • Tokeny InvestBay jsou připraveny k provozu na více blockchainech.

Obchodní podmínky

Co se týče obchodních podmínek, je InvestBay celkem stručný. Vše se vlezlo pouze na 8 stránek. Alternativní platformy mají podmínky rozepsané klidně na 3 desítky stránek. Opět není nutné rozepisovat všechny jednotlivé body. Níže uvádím to nejzajímavější:

 • InvestBay má právo odstoupit od nákupu/prodeje tokenů klientem bez udání důvodu, a to kdykoliv až do okamžiku, než je transakce uzavřena. Nepředpokládám, že by InvestBay záměrně této pravomoci využíval. Zároveň zde zmiňuje časté důvody pro uplatnění této pravomoce jako např. výrazné kurzové pohyby, nemožnost splnit svůj závazek vlivem likvidity, zásah vyšší moci apod.
 • InvestBay negarantuje investorovi uskutečnění nebo zrušení jakékoliv transakce (v obchodních podmínkách nazváno jako “Obchod” tedy smlouva o nákupu nebo prodeji tokenů, uzavřená mezi smluvními stranami). 
 • Investor má právo kdykoliv vypovědět smlouvu a získat investované peníze zpět na svůj bankovní účet. Obdrží takovou částku, která odpovídá aktuálnímu kurzu. Primárně však musí své podíly prodat, pokud se tak nestane, udělá to za něj InvestBay. K výplatě ale dojde až po prodeji podílů.

Zainvestování nemovitosti

Nyní si projdeme samotný proces odeslání investice. Pokud chcete vědět, jak probíhá proces registrace, podívejte se na část “Jak se registrovat na InvestBay”. V sekci “Projekty” naleznete po přihlášení veškeré dostupné investiční příležitosti. Nejvíce mě zaujala příležitost Royal Marbella Golf Resort. Kliknul jsem tedy na tlačítko “Detail”.

Vpravo pod stručným přehledem parametrů investice je tlačítko “Investovat”, po jehož stisknutí budete odkázáni na proces ověření totožnosti, pokud jej už nemáte hotový. Návod na ověření totožnosti KYC naleznete zde. Návod na odeslání investice naleznete zde.

Pravidelné výnosy

Výnosy jsou vypláceny pravidelně. V jakých intervalech se vyplácí, to záleží příležitost od příležitosti. Například Marbella je vyplácena měsíčně a chorvatská Punta ročně.

Hlasování

Vlastníci podílů mají možnost aktivně ovlivňovat klíčová rozhodnutí týkající se svých investic v rámci InvestBay. Tento koncept lze přirovnat k virtuálnímu společenství vlastníků jednotek, podobně jako je známo ze správy domů. Investoři tady získávají maximální kontrolu nad chodem svých nemovitostí, což jim umožňuje ovlivňovat, co se s nemovitostí stane.

Hlasování, které probíhá online přímo na investiční platformě, je dobrovolné, a každá nemovitost má specifická kritéria pro hlasování, upravená v rámci investiční příležitosti. Investoři mohou rozhodovat o otázkách, jako je prodej nemovitosti, prodloužení investičního horizontu nebo finanční investice do nemovitosti. Kromě toho mají možnost hlasovat o změně správce nemovitosti či výběru nového online cestovního agenta.

Hlasování je zahájeno s dostatečným předstihem (15 dnů předem), kdy investoři obdrží veškeré potřebné informace. Důležitá hlasování, zejména ta spojená s prodejem nemovitosti, jsou podrobena přísnějším pravidlům, vyžadujícím minimální účast a větší shodu hlasů. Tím je zajištěno, že klíčová rozhodnutí nastanou s ohledem na celkový zájem a výhody všech investujících. Více o tom, jak probíhá hlasování se můžete dočíst zde.

Poplatky

Investbay nemá přesně stanovenou výši poplatků. Jejich výše se totiž liší nemovitost od nemovitosti. Kolik přesně na poplatcích zaplatíte se dočtete v informačním prospektu dané nemovitosti. 

Celkem zde naleznete dva typy poplatků. Jeden je účtován ročně a slouží na pokrytí veškerých aktivit spojených se správou dané nemovitosti. Standardně se jedná o 1 % ročně. Druhý poplatek je jednorázový ve výši 0 až 5 %. Tento poplatek je spojený s pořízením nemovitosti, právním servisem na akvizici a vybavením nemovitosti. Jejich výše se liší vždy dle konkrétní nemovitosti a země, kde se nemovitost nachází. Tento poplatek je již započítán do celkové částky k investování.

Speciální odměny

Jako investor na InvestBay máte nárok na speciální odměnu. Jedná se o sleva ve výši 5-10 % na ubytování v kterékoliv z nabízených nemovitostí. Sleva je navržena s cílem kompenzovat náklady spojené s online rezervacemi (tzv. OTA poplatky – např. Booking.com, Airbnb atd.). 

Konkrétní postup pro získání této slevy vždy závisí na místní správcovské firmě a jejím systému. V případě Roayal Marbella Golf Resort například může zahrnovat možnost rezervace přes webovou stránku s použitím speciálního kódu a následnou platbou nebo stornem přímo s poskytovatelem. 

Jakého výnosu je možné dosáhnout?

Výnos, který investor obdrží, se liší dle investiční příležitosti, do které investuje. Zpravidla se pohybuje okolo 7 až 9 % p.a. Výnos, který investor obdrží je očištěný o veškeré poplatky.

Investiční platforma a její prostředí

Prostředí investiční platformy je velmi jednoduché. Jak se říká, v jednoduchosti je síla, to přesně platí u Investbay. Ačkoli by se např. rubrika “Novinky” mohla skrýt, jelikož žádné novinky neobsahuje, platforma je jinak velmi čistá a není zde prakticky nic navíc.

V levé části naleznete velmi krátké menu pro to nejdůležitější, co potřebujete vědět. Naleznete zde Přehled vašeho portfolia, realizované Objednávky, Projekty, Hlasování a již zmíněné Novinky. V dolní části menu naleznete také Nastavení, možnosti přepínat do jiné jazykové mutace a tlačítko pro odhlášení.

V Přehledu naleznete hodnotu vašeho portfolia, zainvestovanou částku, počet zainvestovaných projektů a také počet zemí. Pro každou jednotlivou investici zde máte i informace o % podílu vlastnictví, počet držených podílů a jejich hodnotu.

Záložka Objednávky vám ukáže všechny realizované objednávky podílů a jejich stav. Zobrazí se zde tedy i nedokončené nebo chybové objednávky. 

U každé objednávky si můžete zobrazit i její detail, kde naleznete i doplňující dokumenty jako jsou obchodní podmínky, whitepaper nebo informační prospekt.

Pokud jste recenzi četli pozorně, víte, že záložku Projekty jsme už popisovali. Nicméně zde naleznete všechny investiční příležitosti, jak ty otevřené pro investování, tak i již uskutečněné investice.

Záložka Hlasování je prozatím prázdná, jelikož zde není žádné aktivní hlasování. Je otázkou, zda tuto rubriku v menu zobrazovat i tehdy, když je prázdná. Na jednu stranu zbytečně plní místo v menu, ale na druhou stranu budou uživatelé vědět, kde hlasování hledat, až bude skutečně probíhat.

Testovali jsme i mobilní prostředí, které je rovněž velmi přehledné. V tuto chvíli si ani nemyslím, že by Investbay nutně potřeboval mobilní aplikaci. V prohlížeči se platforma načítá a zobrazuje přesně tak, jak by měla. Vše funguje a zapadá do skvělého UX rámce. 

Mobilní aplikace by si určitě své uživatele našla, nicméně ruku na srdce, jak často by byla využívána? Webová verze nezobrazuje žádný vývoj investice, který by uživatelé mohli sledovat, a tak vlastně InvestBay otevřete až ve chvíli, kdy chcete znovu investovat nebo hlasovat o prodeji nemovitosti.

Výhody

 • Jednoduchá investice do nemovitostí
 • Možnost využívání slev na ubytování v nemovitostech
 • Možnost využít sekundární tržiště
 • Podíly v nemovitostech spojené s tokenem
 • Podrobné analýzy nemovitostí
 • Velmi obsáhlé prospekty
 • Jednoduchá a přehledná platforma
 • Česká platforma s českou podporou
 • Dohledatelná struktura vlastníků společnosti
 • Transparentní poplatky
 • Možnost investice už od 2 500 Kč
 • Ověřená společnost, která je i členem České fintechové asociace
 • Rychlý proces ověření účtu (řády minut)

Nevýhody

 • Nepřesná hodnota výnosu
 • Investici není možné ukončit předčasně
 • Menší výběr investičních příležitostí
 • Pokud se nenaplní minimální částka, k investici nemusí dojít
 • Relativně krátká historie

Celkové shrnutí

Investiční platforma InvestBay nabízí jednoduchý přístup k investicím do nemovitostí s několika výhodami pro investory. Platforma umožňuje využít slevy na ubytování v těchto nemovitostech, což je příjemným benefitem, se kterým se jen tak nesetkáte. Do budoucna poskytne možnost odprodat investiční podíl prostřednictvím sekundárního trhu a nabízí podíly v nemovitostech spojené s tokenem.

Investoři mohou mají k dispozici podrobné analýzy nemovitostí a velmi obsáhlé prospekty, což přispívá k informovaným rozhodnutím. Platforma má jednoduché a přehledné rozhraní, což usnadňuje její používání. Investbay je českou platformou s českou podporou a transparentní strukturou vlastnictví společnosti.

Další výhody zahrnují transparentní poplatky, možnost investice již od 2 500 Kč a rychlý proces ověření účtu v řádech minut. Společnost je ověřená a také členem České fintechové asociace, což poskytuje investorům důvěru v platformu.

Nicméně, platforma není bez nedostatků. Nevýhodou pro investory může být nepřesná hodnota výnosu, nemožnost předčasného ukončení investice (pokud nepočítáme odprodej na sekundárním trhu), menší výběr investičních příležitostí a také možnost, že k investici nedojde, pokud se nenaplní minimální částka. Také platforma má relativně krátkou historii, což může některé investory odradit.

Celkově lze říci, že Investbay nabízí několik výhod pro investory, ale potenciální klienti by měli zvážit jak výhody, tak nevýhody předtím, než se rozhodnou investovat jejím prostřednictvím. 

Pro spoustu investorů může být srdcovou záležitostí, být u zrodu nové investiční platformy, která je ve fázi maximálního zaměření na uživatele a dosažení jeho spokojenosti. Můj názor je takový, že InvestBay má velmi slušně našlápnuto. Přímá konkurence platformy zatím v Česku neexistuje nicméně té nepřímé je zde spousta, a ještě bude mít co dohánět.

Jak se zaregistrovat do InvestBay

Registrovat se do Investbay je tak jednoduché, že snad ani nemá cenu k tomu psát detailní návod. Vše, co musíte udělat je kliknout v pravém horním rohu na tlačítko Registrovat, kde naleznete velmi stručný formulář s mailovou adresou, heslem a podmínkami. Po vyplnění stačí potvrdit registraci kliknutím na odkaz v e-mailu.

No a poku patříte mezi nadšené uživatele Googlu, stačí se jednoduše přihlásit s pomocí vašeho Google účtu, což je ta nejjednodušší a nejrychlejší varianta.

Jak ověřit totožnost na InvestBay

 1. Vpravo pod stručným přehledem parametrů investice je tlačítko “Investovat”, po jehož stisknutí budete odkázání na proces ověření totožnosti, pokud jej už nemáte hotový. 
 1. Platforma vám nabídne možnost dokončit ověření přes mobilní telefon, což může být pro spoustu uživatelů pohodlnější. Já volím standardní desktopový přístup. 
 1. Platforma vás vyzve k tomu, abyste vybrali zemi vašeho trvalého pobytu. V dalším kroku zadáte telefonní číslo a kód pro ověření, který vám na něj přijde. 
 1. Potom zvolíte zemi vydávající doklad ověření a zda chcete identitu ověřit přes občanský průkaz nebo povolení k pobytu. Budete vyzvání k nahrání zvoleného průkazu. Platforma vám ukáže i tipy, aby ověření proběhlo bez problémů.
 1. Po stisknutí tlačítka “Pokračovat” vás platforma vyzve k vyfocení nebo nahrání přední strany dokladu. Po odeslání zopakujete to samé se zadní stranou dokladu. Prakticky stejný postup je nutné provést i s druhým dokladem. 
 2. Po nahrání dokladů se zobrazí stránka s potvrzením a ověřováním obou dokladů. Potvrzení a ověření dokladů trvalo pár minut.
 1. Dalším krokem je vyplnění investičního dotazníku, což je standardní součást KYC. Ověření by mělo proběhnout do několika minut, pokud tedy nedojde k nějakému chování uživatele, které by platforma označila za “podezřelé”.
 1. Pokud je vše v pořádku, zobrazí se potvrzení, že je účet verifikovaný. Pokud je to naopak, ukáže se hláška s chybou, kterou můžete jednoduše napravit.
 2. Jakmile je proces hotový, zobrazí se možnost pro odeslání investice. Pokud chcete provést i tímto procesem, pokračujte návodem níže “Jak investovat na InvestBay od kroku č. 2.

Jak investovat na InvestBay

 1. Po vaší volbě vhodné nemovitosti klikněte v přehledu investiční příležitostí na tlačítko Investovat.
 2. Zvolte si výši, respektive počet podílů, který chcete v dané nemovitosti zakoupit. Pod počtem podílů se zobrazí i celková částka v EUR a CZK.
 1. Odsouhlaste dokumenty, které jsme prošli v předchozí části recenze a stiskněte “Potvrdit”.
 1. Objeví se potvrzení o přijetí objednávky podílu a proběhne přesměrování na platební bránu, kde jednoduše zaplatíte pomocí QR kódu.
 1. Jakmile je platba provedena, obdržíte potvrzovací e-mail a objednávka se zobrazí v záložce “Přehled” ve vašem uživatelském účtu.
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Vyzkoušejte InvestBay

InvestBay přináší možnost mikroinvestic do atraktivních nemovitostí.

Hodnocení
Chci investovat