Koncepty nezávislosti a suverenity jsou vlastní kryptoměnám, ale i mnoha jiným projektům. Mezi nimi je i služba Mastodon – sociální síť, která je na první pohled podobná Twitteru, nicméně pod svým závojem skrývá mnohem propracovanější systém. Mastodon je open-source software, který se zaměřuje na decentralizaci a svobodu.

Je jen přirozené, že se budou nadšenci do kryptoměnových technologií zajímat i o cesty, jak jejich filozofii zapracovat do ostatních částí svých životů. Mastodon je v tomto ohledu ideální. Není se tak čemu divit, že už i zde vznikla skupina Bitcoin CZ/SK zaměřující se na bitcoinovou komunitu České republiky a Slovenska. 

Pojďme se na celý projekt podívat.

Mastodon – Federovaná sociální síť

Dnes asi není člověk, který by neznal největší sociální sítě internetu – Facebook, Twitter, Instagram a další. Každá z nich má svá pravidla a funkce, ale z trochu širšího pohledu fungují všechny úplně stejně. Typicky stojí nad celou sociální sítí společnost, která se stará o několik věcí – zajišťuje provoz serverů a vývoj celé aplikace, nastavuje svá vlastní pravidla a vynucuje je.

Mastodon v základu funguje úplně jinak. Jedná se totiž o síť nezávislých serverů.

Servery jako základ

Sociální síť Mastodon je složená z jednotlivých serverů, kdy každý z nich může být úplně jiný. Vlastník má možnost nastavit rozdílná pravidla, přidat jiné funkce a další úpravy. Pokud bude server sdružovat kapely, může například pro přihlášení vyžadovat nahrávku jedné písničky. Možnostem se meze nekladou.

Když si následně člověk vytváří svůj vlastní účet, musí se přidat k jednomu z již existujících serverů, který se stane jeho domovským (později se dá změnit). Z tohoto serveru pak vychází jeho veškerá komunikace.

Podobně jako email

Asi nejblíže má k tomuto principu fungování email. Na trhu je nespočet poskytovatelů emailových služeb. Ačkoliv se poskytovatelé liší a každý nabízí trochu jiné služby, komunikace může probíhat nezávisle na firmě, se kterou člověk spolupracuje. Uživatel Gmailu může odeslat zprávu na Seznam, obráceně, nebo úplně jinam. Stejně pracují i servery na Mastodonu.

Nezáleží na tom, jestli je uživatel ze serveru A nebo X. Stačí, když zná jméno cílového účtu a může ho začít okamžitě sledovat. Komunikace tak může probíhat i mezi jednotlivými servery, které nejsou nijak jinak spojené.

Už takové fungování je něco dnes vcelku nezvyklého. Teď do toho všeho zamícháme ještě protokol ActivityPub.

ActivityPub a Fediverse

Mastodon umožňuje komunikaci napříč vlastními servery. ActivityPub je protokol, který toto povznáší na úplně novou úroveň, neboť přináší kompatibilitu i mezi jednotlivými službami. Díky tomuto nástroji se dokáže propojit několik projektů. Uživatelé mezi nimi mohou volně přecházet a všechny je nezávisle na sobě používat.

Pro tento ekosystém vznikl název Fediverse (federated universe). V tomto “vesmíru” vznikají neustále nové aplikace a služby. Zároveň mají ale všechny implementovaný ActivityPub, takže dokáží bez větších problémů spolupracovat.

Zdroj: Techcrunch

Open-source služba

Mastodon je čistá open-source platforma. Kód aplikace je volně dostupný a zároveň může každý uživatel navrhnout své úpravy. Je to velice podobné jako u kryptoměn. Když někdo chce daný projekt vylepšit, může navrhnout úpravu, která vytvoří tzv. fork.

Vylepšení musí stále dodržovat původní myšlenky, se kterými Mastodon vznikl, ale jinak mají uživatelé v tomto směru plnou svobodu.

Neziskový projekt bez monetizace

Mastodon jako takový nevyužívá žádné možnosti monetizace. Celý vývoj je financován pouze z darů. Fanoušci mohou sociální síti a vývojářům přispět na platformách Patreon a OpenCollective. Za projektem také nestojí žádný investor a není se tak třeba bát toho, že by někdo tlačil na změnu pravidel za účelem vyššího zisku.

Neznamená to však, že se na platformě nenajde nic, za co by šlo utratit peníze. Každý vlastník serveru může nastavit svá vlastní pravidla. To se může projevit například placeným členstvím.

Vše je v rukách uživatele

Sociální síť Mastodon je kombinací vlastností, které dohromady dělají velmi svobodnou platformu. Protože se jedná o neziskový projekt, je celé nastavení vždy jen v rukách uživatele.

Zdroj: Mastodon

Neexistují zde žádné automaticky doporučené (čti “nežádané”) účty, nikdo vám nebude nutit kupovat produkty pomocí reklamy a na vaší zdi se bude zobrazovat jen to, co sami chcete. Dokonce i řazení příspěvků je čistě chronologické, neboť zde není žádný algoritmus, který by se dal určitým způsobem “podplatit”. 

Feed se dá také nastavit podle různých okruhů:

  • Home – příspěvky lidí, které uživatel sleduje
  • Local – příspěvky na celém serveru
  • Federated – příspěvky od všech lidí, které sledují uživatelé na serveru (tedy i příspěvky od lidí z jiných serverů

To by k teorii stačilo. Ukážeme si teď, jak vypadá skutečné prostředí a používání aplikace Mastodon.

Jak vypadá Mastodon v praxi

Jak jsme si již řekli, každý uživatel si při vytvoření svého účtu musí vybrat server, který se stane jeho domovským. Tato volba probíhá hned na začátku. Celou nabídku serverů vám předvede samotná stránka Mastodon.

Zdroj: Mastodon

Jakmile si některý ze serverů vyberete, spustí se typický přihlašovací proces. Mějte na paměti, že každý server může mít úplně jiná pravidla, některé z nich jsou naprosto otevřené, jiné zase vyžadují potvrzení vašeho přijetí administrátorem. 

Po registraci se pak dostanete přímo na stránku vašeho feedu.

Jak si můžete všimnou, pravá lišta nabízí již zmiňovaná nastavení. Záložka “Domovská” ukáže příspěvky od sledovaných účtů, “Místní” zobrazí příspěvky domovského serveru a “Federovaná” příspěvky všech uživatelů, které sledují lidé na serveru. Vše je v chronologickém pořadí.

Na levé straně stojí vaše ikona účtu a textové pole pro sdílení příspěvku. Zde vidíme další rozdíl oproti Twitteru, kterým je počet znaků v příspěvku. Zatímco Twitter omezuje délku textu na 280 znaků plus grafika, Mastodon nastavil počet znaků na 500.

Hned pod samotným textovým obsahem je několik možností, jak příspěvek upravit. Kromě typického přidávání obrázků grafiky je tady i několik technických nastavení.

První z nich s obrázkem zeměkoule je nastavení soukromí příspěvku. Políčko CW poté přidá k příspěvku “varování o obsahu” a tlačítko CS upraví “jazyk příspěvku”.

Kromě toho všeho samozřejmě obsahuje Mastodon desítky dalších možností, díky kterým si může uživatel přizpůsobit účet přesně podle svého.

Jak se přesunout na jiný server

Někdy se může stát, že si nevyberete ten správný server a z nějakého důvodu se budete chtít přesunout na jiný. V takovém případě určitě nechcete ztratit všechny vaše sledující a kontakty.

Přesun účtu i s celou komunitou možný je, akorát to bude vyžadovat chvilku vašeho času.

1) Exportujte vaše údaje

Ve vašem starém účtu jděte do nastavení na položku “Import a export”. Zde stáhněte vaše data a někam si je uložte. Jestliže chcete mít ve vašem novém účtu stejné údaje, budete tento soubor potřebovat.

2) Vytvořte si účet na novém serveru

Aby bylo možné účet a sledující přesunout, je nutné si nejprve vytvořit nový profil na cílovém serveru. To uděláte úplně stejně, jako když zakládáte účet poprvé.

3) Přejděte do nastavení v novém účtu

Na novém serveru v novém účtu přejděte do nastavení a najděte odkaz s textem “Vytvořit alias účtu” či “Create and account alias”.

4) Do zobrazeného pole napište jméno svého starého účtu

Jakmile tak uděláte, klikněte na “Vytvořit alias” a systém propojí tento účet s tím starým. 

Podobnou věc je třeba udělat ještě na starém účtu.

5) Přejděte do nastavení starého účtu

Přihlašte se do svého starého účtu a přejděte na tu stejnou stránku nastavení jako v předchozím kroku. Tentokrát ale klikněte na odkaz “Nastavit přesměrování tohoto účtu na jiný”.

6) Vyplňte pole a přesuňte účet

Poslední krok, který musíte udělat, je vyplnit požadovaná pole. Do toho prvního napište jméno svého nového účtu. Do druhého následně vyplňte vaše stávající heslo a stiskněte pole “Přesunout sledující”.

7) Exportujte data ze souboru do nového účtu

Ve vašem novém účtu jděte znovu do záložky “Import a export”. Tentokrát zvolte “Import”. V rozbalovacím okně si vyberte to, co chcete přesunout. Nastavte ostatní možnosti a nahrajte soubor, který jste si uložili v prvním bodě. Pak už jen stiskněte “Nahrát”.

Tím by mělo být vše ukončené. Váš nový účet je nastavený, a to i včetně přesunu všech vašich sledujících a ostatních dat.

Server Bitcoin CZ/SK – Bitcoinová komunita na Mastodonu

Odpor k autoritám je tak trochu výsadou celosvětové kryptoměnové komunity. V naprosté většině případů jde o velice oprávněný pohled na věc, který je podložený logickými a rozumnými argumenty. Ty se často týkají soukromí a bezpečnosti.

Protože je Mastodon primárně založený s myšlenkami decentralizace, svobodného jednání a nezávislosti, je v podstatě perfektním místem ke sdružování těch, kteří těmto ideálům věří. Přesně z těchto důvodů vznikla skupina Bitcoin CZ/SK

Matej Kminiak, spoluzakladatel skupiny Bitcoin CZ/SK, k tomu říká toto: 

“V posledných týždňoch môžeme vidieť rôzne, nie príliš populárne opatrenia, ktoré na Twitteri zavádza Elon Musk. Tak, ako mnohí ďalší užívatelia, aj my sme začali pozerať po alternatívach. Tú alternatívu sme našli v Mastodone.

Mastodon má s Bitcoinom spoločnú vlastnosť – decentralizáciu. To znamená, že neexistuje centrálna riadiaca entita. Keďže sme tak isto, ako naši priatelia z Fintree fanúšikmi Bitcoinu, rozhodli sme sa spoločne vytvoriť inštanciu práve pre československu bitcoinovú komunitu. Veríme, že sa z toho stane kanál, kde si budeme v priateľskom duchu spoločne zdieľať naše názory a myšlienky.”

Pokud chcete, můžete se připojit přes tento odkaz. Když tak uděláte, stane se vaším domovským serverem právě tato kryptoměnová skupina a budete mít přístup k celé řadě uživatelů a příspěvků, které v ní členové sdílí.

Zdroj: Vlastní nebo Mastodon

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Mastodon

Vyzkoušej Mastodon server Bitcoin CZ/SK.

Mastodon - Bitcoin CZ/SK