Posledních pár let jsme zažívali období, kdy se Bitcoin a kryptoměny těšily velké oblibě, a to zejména kvůli velkému přílivu nového kapitálu na trh. Vznikla zde ukázková bublina, která nám ukázala, že se stále jedná o divoký západ. Zároveň tím, jak se kryptoměny staly populární, už je zkrátka nikdo nemůže brát na lehkou váhu.

Mnoho z nás právě tohle odvětví svedlo na cestu spekulací nebo až gamblerství, ale třeba i na cestu dlouhodobého spoření, poznání a učení. 

Poslední bod je velice důležitý, protože nás může nasměrovat k tomu, jak dnešní peníze fungují a vznikají. Zejména pokud se bavíme o Bitcoinu samotném. Když totiž zjistíme proč vznikl a jaký plní účel, stává se z tohoto učení kritický bod změny našeho myšlení. 

Ne vždy je Bitcoin shledáván pozitivním a často se tak stává terčem různých kritiků a odborníků. V takovém případě, kdy je brán spíše negativně, jde pouze o nedostatečné pochopení a ochotu dozvědět se více informací. Nebo jde o zastánce odlišného názoru fungování monetární politiky.

Co pozitivního nám tedy Bitcoin přináší a proč bychom jej neměli ignorovat? To se dozvíte v tomto článku, kde se podíváme na některé jeho ekonomické aspekty, které rozhodně k zamyšlení jsou.

Bitcoin nám dává možnost svobody a flexibility majetku

Nikdy v historii lidstva nebylo jednodušší přenést téměř jakékoliv množství majetku na druhý konec světa, a to s minimálním úsilím a poplatky. To vše za použití internetu a bez nutnosti ptát se třetích stran, jestli můžeme. Díky této možnosti platby jsme de facto sami sobě bankou a rychle tak zjistíme, že ji vlastně nepotřebujeme. Tím více, pokud bitcoin držíme na hardwarových peněženkách, ke kterým máme přístup pouze my.

Studiem Bitcoinu se učíme podstatu dnešních peněz

Spousta lidí dnes stále netuší, jakým způsobem dnešní (ničím nekryté) peníze vznikají. Už dávno se zapomnělo, že jediné zdravé peníze historie (které měly z dlouhodobého hlediska smysl), byly zlato a naše měny na něj byly určitým způsobem vázány. Dnešní monetární systém založený na Keynesiánském modelu, to už zkrátka neumožňuje a návrat ke zlatému standardu je tak víceméně nemožný.

Peníze, které vytváří komerční banky vždy, když si bereme úvěr, mají za následek zvýšení peněžní zásoby a snížení kupní síly našich peněz. Zejména v dobách nízkých úrokových sazeb, kdy si směle půjčujeme prakticky zadarmo.  

To a mnohem více zjistíte, pokud se budete věnovat podstatě Bitcoinu. Samozřejmě jsou i jiné cesty, ale spoustu lidí k učení přivedl právě Bitcoin.

Jeho omezená zásoba a důkaz o pravosti (jedinečnosti) nám naznačují, že vlastnostmi se velice podobá fyzickému zlatu. Proto je Bitcoin jedna z těch nejlepších forem zdravých peněz, které jsme tu kdy měli. Zdravých myslím ty, které splňují všechny tři funkce peněz:

  • Prostředek směny 
  • Účetní jednotka
  • Uchovatel hodnoty 

Neříkám, že nyní všechny vlastnosti splňuje dokonale, ale s velkou pravděpodobností je v budoucnu bude plnit mnohem lépe než dnešní peníze. 

Jeho adopce probíhá, zatímco my spíme

Opravdu už se nejedná pouze o spekulaci a záležitost ajťáků na volné noze. Každým rokem, každým měsícem, dokonce každým dnem přibývají další a další nadšenci, kteří v Bitcoinu vidí potenciál. Jde o přirozený evoluční krok, který bude exponenciálně růst.

Platby přes Lightning network už se stávají běžnou součástí malých i velkých podniků a opět se nejedná o zanedbatelné počty. Jen v Česku je více než 100 míst, kde můžete zaplatit bitcoiny. Přitom Bitcoin se nikomu nevnucuje a jeho použití je naprosto dobrovolné. Celá síť bude fungovat, pokud ji bude používat milion lidí, ale i sto. Ovšem na základě jejich poctivosti. 

Jako uchovatel hodnoty zatím exceluje

Nejčastější důvod, proč se lidé začnou zajímat o bitcoin, je samozřejmě kvůli jeho zhodnocení. Od svého vzniku, kdy se jeho původní hodnota znásobila o tisíce procent, již ušel kus cesty a dále pokračuje nejen jako dlouhodobý uchovatel hodnoty, ale i dokonalá forma investice.

Dává nám tak zajímavou alternativu, jak ochránit své těžce vydělané prostředky a v dlouhodobém horizontu i těžit z jeho zvyšující se popularity. Vysoká volatilita však zatím hraje v jeho neprospěch, ale bohužel je zatím ještě malý (tržní kapitalizací), aby si držel takovou stabilní hodnotu, jako například zlato. 13 let je pořád jenom 13 let. Budoucnost nám však ukáže, které peníze budou oblíbenější.

Důvodů, proč se zajímat o Bitcoin, je samozřejmě více, ale není od věci si připomínat alespoň ty, o kterých moc lidí nepřemýšlí.

Autor Tomáš píše po večerech svůj blog kryptojezevec, jehož návštěvou jej podpoříte. Díky!

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!