Dluhopisomat přinesl možnost, jak jednoduše porovnávat firemní a státní dluhopisy, přehledně a na jednom místě. V recenzi si přiblížíme, co Dluhopisomat přináší, kdo za službou stoji, jak funguje, jaké jsou její výhody i nevýhody a na závěr provedeme zhodnocení celé platformy.

Základní informace

Výnosaž 6-11 % p.a.
Počet srovnávaných dluhopisů1 000+
Počet kritérií pro hodnocení45+

Co je Dluhopisomat

Dluhopisomat je tržiště, kde se setkávají investoři s emitenty (subjekty vydávající dluhopisy). K hodnocení dluhopisů využívá platforma skóring podle metodiky ministerstva financí. Díky Dluhopisomatu ušetří investoři až stovky hodin práce, protože nemusí dluhopisy analyzovat a porovnávat sami. Dluhopisomat tuto práci odvedl za ně. 

Investoři si tak mohou vybrat pro ně relevantní emitenty dle srovnávače, koupit si od nich dluhopis a zhodnotit své finance. Kromě tržiště Dluhopisomat zajišťuje i prověrky emitentů a právní podporu pro obě strany.

dluhopisomat - srovnání dluhopisů

Srovnávač Dluhopisomat podle vybraných kritérií porovnává stovky firemních i státních dluhopisů. Jeho přidaná hodnota je v tom, že si jako investor nemusíte dělat svoji vlastní analýzu. Dluhopisomat tuto práci odvede za vás a vy tak ušetříte desítky až stovky hodin času a spoustu práce. Stejně jako běžný investor sbírá Dluhopisomat o společnostech, které vystavují dluhopisy, veřejná data. Tato data následně analyzuje a dle výsledků roztřídí více než 1000 dluhopisů do kategorií dle míry jejich rizika. 

https://www.youtube.com/watch?v=9OxBz_feSMs

Souhrnné informace

Název společnostiKlub investorů a traderů s.r.o.
Vznik2011
Sídlo společnostiVinohradská 2396/184, Vinohrady, 130 00 Praha 3
Telefonní kontakt+420 730 701 609
E-mail[email protected]
Webové stránkyhttps://dluhopisomat.cz/
Podpora češtiny
Člen České fintechové asociace
Odhadovaný výnos dluhopisů6 – 11 % p.a.
Minimální investice1 Kč
PoplatekBez poplatků
Investiční horizont2 – 20 let
Počet srovnávaných dluhopisůpřes 1 100
Možnost předčasného splacení dluhopisů✅(pouze u některých)
Zajištěné dluhopisy✅(pouze u některých)
MěnaCZK

Kdo za tím stojí

Platforma Dluhopisomat byla spuštěna v roce 2017 pod záštitou skupiny CFG. Tehdy se podařilo upsat prvního emitenta. V roce 2018 už Dluhopisomat emitoval dluhopisy společností jako je Saunia, C2H, Realkredit, TEPfactor, AG CHEMI GROUP, CEE Real Estate, Pegas, Anodius a spoustu dalších. V dluhopisech se podařilo platformě upsat desítky milionů korun.

Rok 2019 byl pro Dluhopisomat zajímavý hlavně z uživatelského pohledu. Změnil se design, ale i technická stránka, která se promítla zejména do rychlejších procesů objednávání. Do roku 2022 fungoval Dluhopisomat pouze jako online tržiště. Dalším krokem bylo vytvořit největší srovnávač dluhopisů na trhu, a to se i podařilo.

dluhopisomat - historie

Jak už bylo zmíněno, Dluhopisomat patří do skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí už přes 10 let. Tato společnost patří k jedničkám na trhu v zajištěných a úvěrových produktech. Poskytla více než 430 milionů korun úvěrů pro více než 1 000 investorů a 380 milionů korun aktiv. Pro investory, emitenty i klienty je spolehlivým partnerem. 

Zakladatelem Dluhopisomatu je Ing. Petr Cimala, který už jako student na Vysoké škole ekonomické aktivně investoval na trzích. Petr má za sebou zajímavé zkušenosti např. z texaské firmy Market Vision, kde působil jako Project Executive. Následně založil Klub investorů, který je dnes jedním z největších svého druhu v Česku. Stal se členem boardu v Charles Bridge Global Macro Fund. Od roku 2016 působí jako partner v Comfort Finance Group CFG. Další informace o Petrovi si můžete poslechnout ve skvělém podcastu od Finmag

dluhopisomat - tým

Jak funguje srovnávání dluhopisů přes Dluhopisomat

Dluhopisomat nejprve identifikuje dluhopisy, které jsou pro srovnání relevantní. Hodnotí firemní a státní dluhopisy, které aktuálně mají před dobou splatnosti. Hodnocení probíhá na základě skórovací kalkulačky ministerstva financí. Konkrétně se jedná o metodiku Scorecard korporátních dluhopisů 2.0. 

Ještě před tím, než jsou dluhopisy zahrnuty do srovnání, musí projít kontrolou, která se týká hned několika parametrů. Dluhopis posuzuje třeba byznys plán dané společnosti, důvod emise dluhopisů, historii společnosti, ekonomickou stránku firmy, vývoj příjmů, výnosů a aktiv, vykazování nutných veřejných dokumentů na Justice.cz, umístění sídla, transparentnost vlastnické struktury, majitele společnosti a další.

dluhopisomat - přidaná hodnota

Ze strany Dluhopisomatu je také provedena vlastní finanční analýza, analýza dodavatelů a odběratelů. Ověřuje se relevance referencí, goodwill společnosti, ale také úspěšnost již dříve vydaných dluhopisů a další. Tímto procesem projde pouze 1 ze 17 dluhopisů. Pokud vše dopadne dobře, dluhopis je zařazen do srovnávače a je hodnocen podle hodnotících kritérií.

Hodnotící kritéria

Hodnotících kritérií je více než 45. Dluhopisomat je řadí na hard kritéria, soft kritéria a na ty, na které si dává pozor. Mezi hodnotící kritéria patří třeba roční výnos, obor podnikání, velikost tržeb, informace o vlastnících, zveřejnění finančních výkazů, formu zajištění emise apod. Kompletní seznam hodnotících kritérií můžete nalézt na stránce zde.

dluhopisomat - hodnotící kritéria

Třídění dluhopisů do kategorií

Podle výsledku hodnocení je dluhopis zařazen do jedné z pěti kategorií. Jednotlivé kategorie se pohybují na bodové škále od 0 do 19, kdy nejvyšší míru rizika nesou dluhopisy s 0 body a nejméně rizikové jsou naopak dluhopisy s 19 body. K lepší orientaci pomáhají i barvy, které stejně počet bodů poukazují na rizikovost daných dluhopisů.

Skóre:0 až 3,54 až 7,58 až 11,512 až 15,516 až 19
RizikoVysokéVyššíStředníNižšíNízké

Srovnávání dluhopisů

Tím, že jsou všechny dluhopisy hodnoceny podle stejných parametrů a kritérií, dají se mezi sebou snadno porovnávat, což je to hlavní, proč investoři Dluhopisomat využívají. Kdyby měli porovnat 1 000 dluhopisů, zabralo by to více než 600 hodin práce. Dluhopisomat ale odvedl veškerou práci za ně.

Jak funguje nákup dluhopisů na Dluhopisomatu

Díky Dluhopisomatu můžete investovat do dluhopisů během 30 minut. Celý proces nákupu dluhopisů se dá shrnout do 7 po sobě jdoucích kroků:

 1. Vyberte si dluhopis, 
 2. Vyplňte formulář nebo objednejte dluhopis online, 
 3. Dluhopisomat vás spojí s emitentem, 
 4. Zašlete peníze za dluhopisy, 
 5. Obdržíte dluhopisy, 
 6. Výnosy získáváte na účet, 
 7. Od Dluhopisomatu získáte další informace a servis.

Vyberte si dluhopis

O pár řádků výše jsem popsal, jak funguje srovnávač dluhopisů. Na základě vámi preferovaných kritérií si můžete vybrat takový, který vám vyhovuje. Nejdůležitější pro vás pravděpodobně bude přijatelná míra rizika a výnosu. Vybrat si ale můžete i podle toho, zda je dluhopis zajištěn nebo podle toho, jaký má investiční horizont.

dluhopisomat - jak koupit dluhopis 1

Vyplňte formulář nebo objednejte dluhopis online

V případě, že chcete ještě další informace o daném dluhopisu, stačí vyplnit poptávkový formulář. Dluhopisomat se vám v co nejkratší době ozve a probere s vámi veškeré detaily. Pokud jste se už pro daný dluhopis rozhodli, stačí jen vyplnit objednávací formulář. Jestliže vytvoříte objednávku online, výrazně se zkrátí doba celého procesu nákupu dluhopisů.

dluhopisomat - jak koupit dluhopis 2

Dluhopisomat vás spojí s emitentem

Jakmile kontaktujeme daného emitenta, sám se vám během krátké chvíle ozve a zodpoví případné dotazy k vaší objednávce. Obratem vám na e-mail pošle objednávkový formulář, který zvládnete vyplnit během pěti minut. Mezi tím, co budete vyplňovat formulář, vám emitent vygeneruje podklady pro platbu.

dluhopisomat - jak koupit dluhopis 3

Zašlete peníze za dluhopisy

Potom, co obdržíte údaje pro platbu, stačí jen peníze za dluhopisy odeslat. Jakmile bude vaše platba emitentem potvrzena, objednávka bude uzavřena a vy začnete získávat předem stanovený výnos.

Obdržíte dluhopisy

Ihned po dokončení vaší objednávky emitent odešle doporučeným psaním váš fyzický dluhopis případně dluhopisy, pokud jste jich objednali více.

Výnosy získáváte na účet

Od chvíle, kdy je objednávka potvrzena, začínáte získávat předem stanovený výnos na váš bankovní účet, a to zcela automaticky dle daných smluvních podmínek. Nejčastěji probíhá výplata výnosů každý kvartál.

Od Dluhopisomatu získáte další informace a servis

Přidanou hodnotou Dluhopisomatu je i to, že jim můžete kdykoliv zavolat nebo napsat zprávu. Během krátké chvíle se vám budou snažit odpovědět a poradit. Pravidelně také získáváte informace o aktuálních novinkách a nově uveřejněných dluhopisech.

Platforma a její rozhraní

Dluhopisomat nabízí pouze webovou verzi, což ale vzhledem k tomu, že se jedná jen o tržiště a srovnávač vlastně vůbec nevadí. Webové rozhraní je vytvořeno s citem pro detail, který se přizpůsobí i mobilnímu zařízení. Je vidět, že si vývojáři dali na responzivitě skutečně záležet.

dluhopisomat - uvodni stranka

Úvod

Hned na úvodní straně Dluhopisomatu naleznete po pravé straně kalkulačku, kde si můžete vybrat jeden z nabízených dluhopisů a vypočítat si váš celkový výnos za dané období. Hlavní stránka se jinak zabývá nejdůležitějšími informacemi, které byste měli o Dluhopisomatu vědět. Ty už ale známe, takže se přesuneme na další záložku.

dluhopisomat - kalkulačka

Poptávka dluhopisů

Pod touto záložkou naleznete seznam aktuálně nabízených dluhopisů. U každého dluhopisu můžete vidět speciální políčko, které poukazuje na jeho hlavní benefit. Hned máte představu o tom, zda je dluhopis zajištěný, případně čím, zda má schválené prospekty od České národní banky a další.

dluhopisomat - poptávka dluhopisů

U každého dluhopisu samozřejmě naleznete obor, do kterého spadá např. nemovitosti, automotive, logistika, služby a další. Také zde uvidíte název společnosti emitující dluhopisy, možný roční výnos, již zainvestovanou částku, počet investorů, cílovou částku, krátký popis, splatnost dluhopisu a jak bude vyplácena výplata. Pro více informací stačí kliknout na detail daného dluhopisu.

dluhopisomat - nabídka investic

Na stránce daného dluhopisu naleznete podrobnější informace včetně video představení. Kromě videa zde naleznete minimální výši investice, důvody proč byste si měli vybrat daný dluhopis, detailnější informace o emitentovi, historii dané společnosti, výsledky hospodaření za posledních několik let, daňová přiznání a další dokumenty jako emisní podmínky, ručitelské prohlášení a jiné. Také zde naleznete aktuality, které přináší větší vhled do aktuálního dění ve společnosti.

dluhopisomat - detail dluhopisu

Po pravé straně naleznete kalkulačku, kde si opět můžete spočítat váš výnos za daný investiční horizont. Nesmí chybět ani možnost nezávazně dluhopis poptat nebo jej rovnou objednat.

dluhopisomat - detail dluhopisu 2

Srovnávač dluhopisů

Další záložka skrývá už několikrát zmíněný srovnávač dluhopisů. Po pravé straně naleznete jednotlivé srovnávané dluhopisy a jejich parametry, podle kterých je můžete řadit na škále od nejvyšší po nejnižší a obráceně. Konkrétně se jedná o tyto parametry:

 • název emitenta,
 • jmenovitou hodnotu dluhopisu,
 • výši rizika,
 • úrok p.a.,
 • možnost předčasného splacení,
 • dobu splatnosti,
 • tlačítko s možností zobrazení detailu dluhopisu nebo objednávky.
dluhopisomat - srovnávač dluhopisů

Po levé straně naleznete filtr kritérií. Díky tomu si můžete dluhopis vybrat stejně jako třeba mobil na Heurece. Jednoduše nastavíte kritéria, která by měl váš ideální dluhopis splňovat a následně se vám ukáží po pravé straně. Filtrovat dluhopisy je možné podle těchto kritérií:

 • Roční úroková sazba,
 • hodnota skóringu dle metodiky MF ČR,
 • splatnost dluhopisů,
 • forma zajištění, 
 • prospekt schválený ČNB, 
 • státní dluhopisy.
dluhopisomat - srovnávač dluhopisů 2

Pokud si rozkliknete detail dluhopisu, opět zde naleznete další doplňující informace včetně možnosti vytvoření nezávazné objednávky daného dluhopisu. Úplně vespod pak naleznete další podobné dluhopisy.

dluhopisomat - dluhopis

Shrnutí k platformě a jejímu rozhraní

K hodnocení rozhraní platformy nám stačí dvě nejdůležitější stránky, kterými jsou Poptávka dluhopisů a Srovnávač dluhopisů. Další stránky jako Úvod, Kontakt, Reference, Blog jsou druhořadé a nemá smysl je tu rozebírat detailněji. 

Celá platforma je lazena do příjemných barev, která vyvolává klidný pocit, a to i tehdy, když vidíte u dluhopisu nejvyšší možnou rizikovost. Nabídka dluhopisů i srovnávač je velmi přehledný, takže se snadno zorientujete. Parametrů jednotlivých dluhopisů je vcelku dost a vlastně mě nenapadá žádný jiný, podle kterého bych mohl potřebovat dluhopisy vyhledávat nebo porovnávat. Filtrace je skvělá věc, která dělá vyhledávání dluhopisů o mnoho jednodušší. 

Platforma funguje stejně dobře ve webové i mobilní verzi. Prakticky jsem nenašel jedinou chybu, takže tady má Dluhopisomat plný počet bodů.

Výhody

 • Pravidelná platba výnosu na účet
 • Pravidelná platba výnosu na účet
 • Podpora zavedených českých firem
 • Podrobné anályzy emitentů
 • Podrobné informace o jednotlivých dluhopisech
 • Informace o zajištění daných dluhopisů
 • Obrovské množství srovnávaných dluhopisů
 • Možnost investice už od 1 Kč
 • Odladěná webová platforma
 • Žádné poplatky
 • Česká platforma s českou podporou
 • Dostupné podklady o jednotlivých emitentech a dluhopisech
 • Live chat

Nevýhody

 • Dluhopisomat je na trhu pouze krátce
 • Platforma není členem České fintechové asociace ani jiného subjektu, který ověřuje důvěryhodnost společností

Celkové hodnocení

Dluhopisomat je pro ty, kteří chtějí investovat do firemních a státních dluhopisů ideální řešení. Dluhopisomat odvedl veškerou práci s prověřením společností a analýzou jejich dluhopisů za vás. Řídí se desítkami různých kritérií, která hodnotí a do dluhopisů, které na platformu zařadí se dostane pouze 1 ze 17. Tím vám ušetřil stovky hodin času, který byste jinak museli věnovat vlastním analýzám.

Veškeré dluhopisy můžete jednoduše vyhledávat v jejich srovnávači. Ten nabízí mnoho možností, jak dluhopisy filtrovat dle vámi preferovaných kritérií. Vybrat si můžete přesně takový dluhopis, který byste si pro investici představovali. 

To ale není všechno, tím že si dluhopis objednáte přes Dluhopisomat, dostáváte i jeho plnou podporu a servis. Kdykoliv tedy budete potřebovat o daném dluhopisu nějaké informace, ochotně vám poradí. 

Jeden by si myslel, že pozitiva tímto končí, ale to nejlepší jsem si nechal až na závěr. Dluhopisomat je zdarma. Možná se ptáte, kde tedy Dluhopisomat vydělává. Opět bych to přirovnal ke srovnávači zboží – Heureka. Tam také nic neplatíte za to, že zboží porovnáváte. Platí ten, kdo zboží (dluhopisy) inzeruje.

Musím uznat, že Dluhopisomat je vůbec první platforma svého druhu, se kterou jsem přišel do styku. Jsem rád, že moje zkušenost je více než pozitivní a že jejich srovnávač mohu plně doporučit všem investorům, kteří chtějí ušetřit čas při investování do firemních a státních dluhopisů.

Často kladené otázky

Co je Dluhopisomat?

K čemu je Dluhopisomat dobrý?

Kdo je emitent?

Kdo prověřuje emitenty?

Jsou s investicí do dluhopisu spojená nějaká rizika?

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Vyzkoušejte Dluhopisomat

Dluhopisomat je platforma, která ušetří investorům až stovky hodin při analýze firemních a státních dluhopisů.

Hodnocení
Chci Dluhopisomat