Populární službu manuálního investování do půjček běžným lidem českého FinTechu Zonky čeká konec. Firma, která se v říjnu roku 2020 stala součástí Air Bank, spustila před dvěma lety službu Rentiér, kde společnost sama nabízí sestavení investičního portfolia z půjček běžným lidem. Jak sám FinTech uvádí, zájem o Rentiéra předčil jeho očekávání. Počet uživatelů neustále roste a objem nových vkladů je ve srovnání s manuálním investováním dokonce trojnásobný.

Nově už ale nedává P2P platformě smysl aby obě služby fungovaly vedle sebe. Manuální investování tak bude postupně omezeno a investoři už nebudou moci tímto způsobem investovat do nových půjček ani je nakupovat na sekundárním tržišti. Všechnu energii chce firma soustředit do rozvoje Zonky Rentiéra. Postupně tak dojde k následujícím změnám:

  • Od 31. srpna 2021 bude pro nové klienty k dispozici pouze Rentiér.
  • Od 1. listopadu 2021 nebudou moci stávající investoři manuálně investovat do nových půjček

Klienti, kteří manuální investování využívají, mohou svoje stávající investice v podobě participace takzvaně „doběhnout“. Investice jim budou postupně vyspláceny a nepřijdou tak o očekávané výnosy. Zonky se bude o investice starat jako doposud, ale investice do nových půjček po 1. listopadu pomocí manuálního investování už nebudou možné.

Manuální investování si získalo za 7 let existence této platformy slušnou oblibu a podařilo se vytvořit i komunitu, včetně dalších projektů jako RoboZonky nebo Zotify. Je třeba ale říct, že s příchodem Rentiéra si někteří uživatelé stěžovali na nedostatek půjček na tržišti pro manuální investování. Firma sama navrhuje investorům, aby zkusili službu Rentiér, přímý přechod mezi službami však možný není. Že si Rentiéra investoři oblíbí věří i CEO Jiří Humhal.

Rentiér ale nabízí nižší průměrné výnosy. Riskové statistiky ukazují pro manuální investování medián 5,4 % proti očekávanému výnosu u Rentiéra 3,05 %.

Jaké množství uživatelů tak přejde k Rentiérovi je otázkou. Na trhu P2P půjček jsou ostatně i další hráči jako třeba původem lotyšský Mintos, či česká platforma Bondster, která nedávno přišla se sekundárním tržištěm.

Zdroj: webové stránky Zonky

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Zonky

Lidé půjčují lidem

Hodnocení
Přečíst recenzi