Každý by měl mít finanční rezervu nejen na větší výdaje v budoucnu, ale třeba i na přilepšení k důchodu nebo na dobrou školu pro děti. Otázkou je, kde na to vzít peníze, když člověk netrpělivě čeká na každou výplatu. Odpověď nemusí být složitá. Pokud se člověku podaří omezit zlozvyky nebo zbytečné výdaje, například alkohol nebo cigarety, rázem mu v rozpočtu zbude v průměru více než 3 000 korun měsíčně. Vyplývá to ze struktury aktuálního spotřebního koše, který zveřejňuje Český statistický úřad.

Spotřební koš počítá s podílem jednotlivých druhů zboží a služeb na celkových výdajích průměrného obyvatele ČR. Vezmeme-li v úvahu člověka, kterému nezbývá nic stranou, protože utratí celý svůj plat (nyní v průměru 37 929 Kč), zjistíme, že zatímco například za jogurty utratí v průměru 137 korun, za tvrdý alkohol to je přes 537 korun a lahvové pivo vytáhne z peněženky dalších 483 korun. Cigarety ubírají z měsíčního rozpočtu člověka v průměru 1814 korun.

Průměrné výdaje Čechů na vybrané zboží a služby

Pekárenské výrobky; obiloviny1 075 Kč
Maso1 605 Kč
Mléko, sýry a vejce1 131 Kč
Jogurty137 Kč
Ovoce493 Kč
Zelenina556 Kč
Káva, čaj a kakao251 Kč
Bydlení, voda, energie, paliva10 141 Kč
Doprava3 933 Kč
Pošty a telekomunikace1 237 Kč
Rekreace a kultura3 091 Kč
Restaurace, kavárny a podobná zařízení1 488 Kč
Minerální vody, nealkoholické nápoje, ovocné a zeleninové šťávy385 Kč
Destiláty a likéry537 Kč
Víno465 Kč
Pivo483 Kč
Tabák1814 Kč
Cigarety1 560 Kč

Poznámka: Výpočet vychází ze spotřebního koše pro rok 2022 zveřejněného Českým statistickým úřadem a z průměrné mzdy v prvním čtvrtletí roku 2022.

„Jde o průměrné výdaje, u každého se budou mírně lišit. Pokud někdo vykouří denně krabičku kvalitnějších cigaret, stojí to rodinný rozpočet 3600 korun měsíčně, jiný člověk utratí více za pivo. Vždy je však dobré si z výplaty něco odložit a neutratit vše. Nejlépe je omezit ty výdaje, které nejsou nezbytné,“ upozorňuje Anna Kortusová, analytička Portu.cz.

Vytvořit finanční rezervu lze i jinak

Kromě zlozvyků existují i další výdaje, které lze poměrně snadno omezit. Podle statistického úřadu například průměrný Čech utratí za minerální vody a slazené nápoje téměř 385 korun měsíčně. Pokud dá čtyřčlenná rodina přednost pitné vodě z kohoutku, může ušetřit 1 500 korun.

Zejména ve větších městech, kde jsou restaurační služby dražší, lze výrazně ušetřit i na stravování. Jídlo z domova přihraje do rodinného rozpočtu i stovku denně, pokud už musíme do restaurace, výběrem z denního menu a vynecháním nápoje můžete získat nejméně 50 korun. Takto můžete ušetřit tisícovku měsíčně. A netřeba zdůrazňovat, že v době rekordních cen pohonných hmot vyděláte, pokud vyměníte auto za hromadnou dopravu.

Jak naložit s úsporami

Každý by si měl vytvořit finanční polštář, ze kterého by mohl jednoduše čerpat peníze v případě nenadálé události. Takový nouzový fond  by měl mít výši asi třech měsíčních platů.  Peníze navíc je nutné investovat, protože se dlouhodobě zhodnocují lépe než na bankovním účtu. Důležitá je trpělivost a pravidelnost. Finanční trhy nevyhnutelně procházejí výkyvy, obdobími růstu a poklesů. Právě pravidelné investování eliminuje rizika spojená se špatnými časy. A naopak umožňuje investorům využívat levnější nákupy v době, kdy se trhům nedaří, jako je to třeba teď.

„Představme si, že 3000 korun, které průměrný Čech utratí za alkohol a tabákové výrobky, si místo toho každý měsíc odkládá stranou. Pokud je bude investovat po dobu 20 let do středně rizikového portfolia, může mít při dosavadní výkonnosti trhů na konci více než 1 200 000 Kč. V nejdynamičtějším případě by to byly při neutrálním scénáři 2 milióny korun,“ říká Anna Kortusová.

Pravidelně v Česku investuje podle výzkumu pro společnost Portu konaného v zimě 2022 polovina lidí. Průměrný vklad je pak 2 000 korun. „Každý by měl investovat především podle svých možností. Neexistuje ideální částka, je vhodné investovat peníze, které v rodinném rozpočtu aktuálně nechybí. Není třeba úzkostlivě počítat každou korunu, ale myslet na budoucnost,“ dodává Anna Kortusová z Portu.cz.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!