Zajímáte se o WealthTech? Využíváte některou z platforem spadajících do WealthTechu ke zhodnocování svých prostředků? Pak vám nesmí uniknout konference, na kterou jsme velice pyšní. Jedná se o první z konferencí, na které se aktivně podílíme s FinTech Asociací CTIT, které jsme generálním partnerem! Speakeři, mezi které patří představitelé předních českých robo-advisory platforem i úspěšného zahraničního startupu, na ní budou v panelové diskuzi probírat aktuální trendy. Registrace na konferenci je zcela zdarma a můžete ji provést zde. Jedná se o další krok, kterým děláme FinTech dostupnějším.

Co je to ten WealthTech?

Při spojení investic s technologiemi, vznikají jedinečné věci. Právě takové služby a produkty se nyní začínají více specifikovat v rámci samotného FinTechu. Pro tento konkrétní směr FinTechu se začíná používat buzzword WealthTech. Pandemie covidu-19, kvůli které byl osobní kontakt omezen se propsal i do světa investic, kde bylo zcela běžné se setkávat s bankéři, investičními či jinými poradci. Tato situace pouze akcelerovala vývoj těchto WealthTech řešení. I dnes, kdy se již z pandemie pomalu vzpamatováváme, zájem využívat WealthTech stále roste. Lidé očekávají zvýšenou míru inflace a snadný způsob, jak investovat své finance, tedy hledají i ti, kteří by normálně neinvestovali vůbec. Jaké trendy by vám rozhodně neměly uniknout?

Robo-advisory platformy

Robo-advisory platformy mohou pomoci automatizovat proces investování, ať už se jedná o investici na důchod nebo na jiné finanční cíle. Většina robo-advisory platforem si účtuje fixní poplatek za správu majetku. V porovnání s tradičními brokery, je tento poplatek minimální, protože investují do automaticky vytvořených a udržovaných portfolií. Někteří robo-advisoři nabízí i možnost upravit si svůj investiční přístup, což využijí zkušenější investoři. Ovšem základem je nastavit si své portfolio, dle cílů a dlouhodobě se ho držet pomocí pravidelných investic.

Průběh investování vypadá tak, že klient přijde na robo-advisory platformu, kde vyplní dotazník ohledně svých investičních cílů a toleranci k riziku. Platforma mu na základě odpovědí určí portfolio obvykle složené z ETF. Poté může klient začít investovat, a to nejčastěji pomocí trvalého příkazu, který robo-advisor rozdělí, dle zvolené strategie.

Průlomové technologie

Žijeme v době průmyslu 4.0, kdy nás technologie a tlak na úsporu nákladů žene vpřed. I to jsou důvody, proč se snažíme automatizovat cokoliv, co automatizovat jde. Ve WealthTechu se k tomu v posledních několika letech prosazují technologie jako jsou umělé inteligence a strojové učení. Mají potenciál pro mnoho využití, jako jsou automatické generování finančních zpráv, investiční výzkum, akvizice klientů a mnohé další. Speciální pozornost si zaslouží také kybernetická bezpečnost, jelikož do WealthTech řešení proudí stále větší množství peněz, což přirozeně přitahuje i hackery.

Aktuální trendy WealthTech, ale i dalších oblasti finančních technologií přináší také FinTech Roadmap, kterou naleznete zde.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

WealthTech 2021 konference

Registrace na konfereci je zcela zdarma! Těšíme se na vás!

Registrace