Zdroj: Twisto

Virtuální karty podle českého FinTechu Twisto zažívají velký boom. Mezi uživateli českého start-upu virtuální karty v počtu provedených transakcí již dominují. Zájem o plastové karty naopak klesá. Tento trend tak významně podpořil ambice Twista do roku 2025 plastové karty zcela přestat vydávat.

Z analýzy interních dat Twisto vyplývá, že většina klientů v České republice už nyní při placení dává jasnou přednost virtuální kartě. Zhruba dvě třetiny klientů českého fintechu používají virtuální karty a jejich podíl se neustále zvyšuje. Na druhé straně počet klientů využívajících plastové karty v posledních deseti měsících stagnuje. Rozdíl mezi oběma variantami tak neustále narůstá a trend je jasný – budoucnost placení spočívá ve virtuálním řešení.

  • 66 % klientů Twista využívá pouze virtuální karty
  • 90 % nových klientů už si objednává pouze virtuální kartu, fyzickou vůbec nemá

Pavel Prucek, head of product v Twisto k tomu dodává: „Již pár let věříme, že plastová karta je přežitek. Když jsme se podívali na naše data, s překvapením jsme zjistili, že budoucnost přichází rychleji, než jsme čekali. Většina našich uživatelů už dnes při placení virtuální kartu upřednostňuje a noví uživatelé si většinou plastové karty ani nenechávají vystavovat. Výhod virtuálních karet je celá řada – komfort placení chytrými zařízeními, která máme neustále po ruce, bezpečnost placení nejen díky biometrickému ověřování, téměř okamžité vystavení karty, možnost jednorázových karet a další.“

Virtuální platební karty fungují prakticky stejně jako tradiční fyzické karty. Stačí je vložit do Google Pay nebo Apple Pay ve vašem smartphonu, a lze s nimi platit prostřednictvím chytrých zařízení u platebních terminálů. Pří placení na internetu například v e-shopech pak uživatel opíše údaje karty ze svého účtu.

Obrovskou poptávku po virtuálních platbách potvrzuje také Sdružení pro bankovní karty. Dle analýzy prvního pololetí roku 2021 je počet vydaných virtuálních karet v ČR více než 124 tisíc. Ve stejném období loni (v roce 2020) to bylo 52 tisíc. O popularitě virtuálních karet svědčí i to, že je začaly vydávat také některé banky působící v česku.

Twisto platby mobilem válcují platby kartou

Tento trend potvrzují i další data společnosti. Na začátku letošního roku překonal počet transakcí uskutečněných Google Pay nebo Apple Pay počet plateb plastovými kartami. Dnes na jednu platbu fyzickou kartou připadají téměř dvě platby mobilem. Při meziročním srovnání platby virtuální kartou skrze Google Pay a Apple Pay vyrostly o více než 340 %.

Zdroj: Tisková zpráva Twisto

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Twisto

Žij po svém. Plať po svém.

Hodnocení
Otevřít účet