Na tuzemské FinTech scéně se ukazuje miliardový příběh. Australská společnost Zip, zabývající se také odloženými platbami (BNPL) přikupuje bezmála 90% podíl v tuzemské FinTech aplikaci Twisto. Za tento podíl zaplatí 89 milionů eur, zhruba 2,3 miliardy korun. Zip se tak stane stoprocentním vlastníkem Twista.

Společnost Zip pro Twisto není žádnou neznámou. Zip už do Twista investoval v posledním investičním kole začátkem tohoto roku. Je to jeden z hlavních světových hráčů na poli odložených plateb s tržní kapitalizací kolem 2,3 miliardy dolarů. Díky této valuaci se australská firma řadí mezi jednorožce, tedy firmy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů.

„Máme velkou radost, že si Zip vybral náš tým a produkt k expanzi na evropské trhy. Již v rámci loňské investice probíhala jednání o možné akvizici a nyní, dříve než jsme čekali, projevil australský jednorožec zájem jednat o odkupu podílů zbylých investorů,“ říká zakladatel a CEO Twista Michal Šmída. Dokončení transakce očekává ve čtvrtém letošním čtvrtletí.

Twisto prehled

Zdroj: Twisto

Australský Zip, jehož hodnota na burze se pohybuje kolem tří miliard amerických dolarů, patří v této oblasti mezi přední a rychle rostoucí hráče.

Získání Twista má pro Zip je strategický krok v plánované evropské expanzi. Zatím totiž Zip a jeho digitální finanční služby fungovaly kromě domovské Austrálie už jen ve zmíněné Velké Británii, Spojených státech a na Novém Zélandu.

Podíly ve FinTechu Twisto

Dosud největším podílníkem v Twistu byla holandská ING Bank, následovaná tuzemským venture kapitálovým fondem Enern, nizozemsko-britsko-singapurským fondem Finch Capital, nizozemským Velocity Capital a rakouskou Uniqou. Podle posledních dostupných informací měli vedle Zipu menšinové podíly také Elevator Ventures, tuzemská skupina Miton a vedle managementu včetně Michala Šmídy také polský bankéř Cezary Smorszczewski.

„Upřímně se těším, že se můžeme stát součástí skvělé firmy, která je jedním ze světových lídru BNPL, čímž by se nám otevřela řada nových příležitostí pro růst a také expanzi na nové trhy,“ říká třiatřicetiletý zakladatel Twista.

„Akvizice Twista ukazuje náš závazek k celosvětovému růstu a navazuje na náš model ‚Koalice zakladatelů‘, v němž podporujeme silné zakladatele se společnou vizí a hlubokým kulturním sladěním v našem úsilí o globální pokrytí plateb. Těšíme se, až přidáme tuto strategickou geografickou část k naší rostoucí stopě a naplníme celosvětovou poptávku obchodníků,“ přitakává spoluzakladatel a CEO Zipu Larry Diamond.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Twisto - Recenze

Více o Twistu se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Hodnocení
Přečíst recenzi