Ahoj Vojto, jsem rád, že jsi přijal pozvání k nám do Fintree. Společně si popovídáme o tom, jak si vytvořil své vlastní NFT a následně ho prodal. Přitom nejsi žádný “ajťák”, a proto mě právě tento rozhovor zaujal k vydání.

Můžeš nám v první otázce říct něco o sobě? Stojíš za zajímavým projektem OneCup., který určitě stojí za zmínku.

Čau Ondro, v první řadě děkuju za pozvání, jsem rád, že čím dál více lidí naslouchá novinkám okolo nás, myslím, že Fintree je toho exemplárním příkladem. Ano, jsem zakladatelem čerstvého brandu OneCup., v němž nahrazujeme jednorázové kelímky nerezovými OneCupy. Mým snem vždy bylo vytvořit lovebrand obklopený zajímavými lidmi, na který budou moct být hrdí, a který pomůže vnést světlo do aktuálních problémů jako je právě plýtvání a plastová krize.

Co je to vlastně to NFT z tvého pohledu? Jaký na něj máš názor?

NFT je dnes, zejména v české krypto komunitě, zahaleno notnou dávkou skepse. Obrázky kočiček, které, ač jsou zapsány do blockchainu, si každý může stáhnout, vyrazit pod svým jménem, prohlásit za originál. To je ale přece nesmysl. Každý token má jen jediný, unikátní kód, původní kus je v blockchainu zapsán pouze jednou. A každý si může zápis dohledat. Tato častá kritika jedinečných tokenů je pro mě absurdní. Znamená, že pokud se majitel Mony Lisy po letech dozví, že celou tu dobu, kdy má portrét zavěšen nad postelí, jde pouze o identickou kopii, ani nemrkne okem, protože mu jde pouze o vzhled obrazu. Fakt, že umění, za které vlastník zaplatil stamiliony dolarů, nakonec nepochází z dílny Leonarda da Vinci, jeho vnímání díla naprosto neovlivní. To si přece nikdo neřekne a díky NFT konečně snáze předejdeme problémům s autorskými právy. Tokeny rovněž otevírají donedávna uzamčené dveře umělcům, kteří měli problém s uplatněním na příliš saturovaném trhu, a těm, kterým jejich umělecký směr neumožňoval efektivní zpoplatnění své tvorby.

Považuješ se za umělce? Většina NFT tokenů je považována za digitální umění, takže bys jím měl být.

Rozhodně v sobě ten umělecký plamínek vnímám. Cením si kreativity, řadím ji mezi své silné stránky. NFTčka, která jsem vyrazil, ale za žádné mistrovské kousky nepovažuji.

Kdy jsi poprvé slyšel o NFT?

To muselo být někdy v únoru letošního roku. Gary Vaynerchuk o nich mluvil, později se zmínil i jeden z mých oblíbenců z youtubové scény Andrei Jikh. Nejprve jsem fenoménu nevěnoval přílišnou pozornost, nicméně nakonec jsem se rozhodl, že si o unikátních tokenech něco nastuduji.

Co tě vedlo k tomu vytvořit si vlastní NFT? Jak ses to naučil?

Zkrátka jsem měl dostatečně otevřenou mysl, abych v nich zpozoroval příležitost. Došlo mi, že umím něco málo v modelovacím programu Blender (Open source – zdarma) a za tři hodinky bylo na světě mé první potenciální NFTčko. Pár desítek hodin jsem věnoval studiu o digitálních tržištích a jak funguje ražba, dražba a vše kolem prodeje unikátů. Zpočátku to bylo skličující, ale jak do toho proniknete, je to vlastně docela snadné. Připojil jsem svou internetovou peněženku Metamask a po zaplacení několika gas poplatků měl na tržišti vystavené své obrazy.

Kde se takové NFT prodává a za kolik jsi prodal to své? Například Visa koupila NFT za 150.000 USD.

Tehdy jsem zvolil platformu Rarible. Po několika dnech se mi podařilo prodat několik kopií, nejvíce jsem za jednu utržil 0,19 ETH.

Jak tvé NFT vypadá?

Jde buďto o obrázek či pohyblivý GIF, na němž je vyobrazen krystal Etherea, jakožto symbol kryptoměny, v jejímž ekosystému vzniká převážná většina podobných projektů. Jsem fanouškem DeFi a tehdy to prostě letělo. Navíc krystal nebylo těžké vymodelovat, a tak jsem si řekl, proč to aspoň nezkusit.

nft

Zdroj: Vojtěch Toman

Prodáváš NFT takto i nadále? Nebo to je jen boom, který brzy opadne?

V tuto chvíli nová NFTčka nerazím, nicméně dosud neprodané kopie jsou stále vystaveny na platformě Rarible, kde mohou potenciální zájemci ukládat své nabídky. Nemyslím si, že NFTčka upadnou v zapomnění, naopak mám zato, že jde o revoluční novinku, která navždy pozmění vnímání umění a spoustě umělců nastartuje kariéru a změní životy. Zároveň je však nutno říct, že drtivá většina těchto tokenů bude neúspěšná a mnoho lidí přijde o své peníze. V tuto chvíli si jako společnost hrajeme s NFT skoro jako si malé děti hrají s hračkami na pískovišti. Experimentujeme s jednoduchými obrázky, zjišťujeme co funguje a kam bychom naopak prsty strkat neměli. Myslím, že nikdo z nás si zatím nedokáže představit, kam až nás nezaměnitelné tokeny zavedou.

Pokud bys mohl udělat NFT, které by šlo do dražby na dobrou věc, šel bys do toho?

Rozhodně. Je to jedno z využití tokenů, kterému velmi fandím. Dokonce zrovna v Brně na náměstí Svobody vystavujeme sochu, upozorňující na nadměrné plýtvání jednorázovými obaly. Chtěl bych fotografii instalace, v případě zájmu společně s fyzickým dílem, vydražit jako NFT, na nějž může být jeho majitel hrdý, jelikož šetrné chování je téma, které rezonuje nejen mezi fanoušky kryptoměn.

nft jednička

Zdroj: Vojtěch Toman

Je něco, co bys doporučil našim čtenářům, kteří se zajímají o NFT?

Mějte oči na stopkách a v případě, že se budete chystat novému podnětu odseknout “Ne!”, zamyslete se a zkuste raději odvětit “Možná..”. Pootevře dvířka novým příležitostem a aktivně naslouchejte lidem, ke kterým vzhlížíte. Najděte si zálibu v prozkoumávání míst, na která se zatím jiní nevydali, ale buďte obezřetní a věnujte dostatek času vzdělávání se. Oproti jiným novinkám, u NFTček platí dvojnásob, že kdo si nedá bacha, ten se velmi snadno spálí.

Líbil se vám rozhovor? Podpořte nás pomocí LN!

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Vojtův projekt OneCup.

OneCup. s ohledem na přírodu!

Prozkoumat projekt 🌱