Platební́ instituce Roger v roce 2023 oslaví́ desáté́ narozeniny. Cesta k první profinancované miliardě trvala fintechu 4 roky, a to od založení v roce 2013 až do prosince 2017. Časové úseky k devíti nulám se postupně zkracovaly a v loňském roce jich Roger dosáhnul jen za období posledního měsíce v roce. Rok 2022 všeobecně patřil k těm nejúspěšnějším – společnost profinancovala faktury v nominální hodnotě 7,6 miliard korun a rozšířila své portfolio klientů i investorů.

Jak jsou na tom jednotlivá odvětví? 

Podle statistik České leasingové a faktoringové společnosti v roce 2022 rostla poptávka po nebankovních finančních produktech, konkrétně u faktoringu došlo k meziročnímu nárůstu o 28 %. I Platební instituce Roger si udržela rostoucí trend a v roce 2022 se zvýšila profinancovaná hodnota o 41 % oproti roku 2021. 

Poprvé v historii došlo u odvětví e-commerce k poklesu tržeb, přesto na platformě Roger obsadilo první příčku v profinancovaném objemu faktur. Podle analýzy společnosti Shopsys český e-commerce dosáhl 17% podílu na maloobchodu. To je polovina jeho potenciálu vzhledem k tomu, že odhadované maximum podílu tržeb z e-commerce na maloobchodu je 34-38 %. 

Vzhledem ke zdražování materiálů a vyšším cenám elektřiny, energií a plynu se nacházíme ve velmi nejistých časech. Následkem této situace je větší tlak na cash flow firmy a s tím spojená schopnost hradit závazky ve stanovené lhůtě. Přesto v roce 2022 zůstala platební morálka v České republice poměrně stabilní – v průměru 52 dnů.

Automat využívá 30 % aktivních investorů

Kromě toho se fintechu podařilo implementovat a uvést do provozu mnoho nových technologických prvků zaměřených zejména na řízení rizik, diverzifikace portfolia a ochranu investorů na platformě. Kromě manuálního zadávání úroků v aukcích mohou investoři od roku 2022 využít také investiční automat, který si nastaví přesně podle vlastních preferencí. Tento nový nástroj na investiční platformě Roger Aukce za prvních 6 měsíců od spuštění využívá 30 % aktivních investorů. Platby za vyhrané aukce mohou odesílat prostřednictvím aplikace Plus – Přímé platby.

S nárůstem úrokových sazeb ČNB vzrostl zájem o alternativní investice, u kterých můžeme pozorovat vyšší výnosy. Platforma Roger Aukce reflektovala toto navýšení a průměrný úrok se v roce 2022 pohyboval na úrovni 7, 93 % p.a.

V roce 2023 pravděpodobně dále poroste poptávka po alternativních službách financování zejména vzhledem k očekávanému rezervovanému přístupu tradičních finančních institucí ke zvýšeným kapitálovým potřebám domácích podniků. “Naše hypotéza se opírá o pozorování předešlých opatření v období recese, kdy banky zdrženlivě reagovaly na potřeby navýšení pracovního kapitálu způsobeného vysokou inflací,” okomentoval Adam Šoukal, CEO Platební́ instituce Roger a.s.

Zdroj: TZ Roger

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Roger recenze

Roger Aukce – investice do faktur s dlouhou splatností.

Hodnocení
Vyzkoušet Roger