Platební instituce Roger na svém webu spustila novou funkci, díky které můžete nahlédnout na meziroční a čtvrtletní report. Srovnání zahrnuje profinancované objemy, jednotlivá odvětví, průměrnou délku splatnosti, průměrný vítězný úrok nebo podíl aukcí v českých korunách a eurech. 


Roger připravil report zahrnující aktuální informace o důležitých statistikách a výsledcích interaktivně a na jednom místě. “Záleží nám na vytváření účinných a transparentních partnerství a pro případnou spolupráci chceme našim klientům zajistit co nejlepší podmínky.  V oblasti finančních technologií považujeme transparentní a přehledné sdílení statistických dat za standard.” okomentoval CEO Platební instituce Roger Adam Šoukal.

Důvody zavedení reportu:

  • Roger si na transparentnosti vůči klientům i investorům zakládá
  • Díky reportu Roger vytváří přehledné partnerství s klienty a investory
  • Sdílení statistických dat považuje Roger za standard

Přehled pro investory i klienty

Podle statistik ČLFA došlo za rok 2021 k nárůstu objemů faktoringu o 28 %. Hlavní zásluhu na tom má růst bezregresního faktoringu, jehož hodnota se zvýšila o 50 %. Přispěla k tomu i Platební instituce Roger, která v roce 2021 zaznamenala meziroční nárůstu profinancovaných objemů o necelých 60 %. Standardně nejsilnější byl poslední kvartál roku, kdy se podařilo profinancovat pohledávky v hodnotě téměř 1,8 mld Kč.

Na webové stránce najdete kromě mezi kvartálního  také  meziroční srovnání. Zatímco průměrná délka splatnosti faktur byla v posledním čtvrtletí roku 2020 51 dnů, v roce 2021 to bylo již 53 dnů. Oproti předchozímu kvartálu však zůstává hodnota téměř beze změny, stejně jako údaje o platební morálce – tedy kolik dnů platí firmy po splatnosti. Na platformě Rogera se tato hodnota dlouhodobě pohybuje v průměru okolo 5 dnů. Investovaná částka se úročí i po datu splatnosti faktur, až do chvíle než je faktura reálně uhrazená.

Průměrná délka splatnosti faktur je často velmi rozdílná v závislosti na odvětví. Průměrně je nejdelší splatnost faktur v odvětví lidských zdrojů (108 dnů), logistiky (68 dnů) nebo služeb (63 dnů). Naopak nejkratší délka splatnosti faktur je v odvětví energetiky (29 dnů). 

Které odvětví vede?

Report ukazuje, že v meziročním srovnání stále převažuje počet klientů v oblasti e-commerce. O 7 % přibylo také klientů v odvětví logistiky – v posledním roce Roger navázal nové spolupráce například se společností ESA logistika nebo C.S.CARGO. Naopak ubylo klientů v oblasti výroby. Platební instituce Roger umí také jako jedna z mála v ČR financovat mzdové náklady integračních sociálních podniků, které v posledním kvartále roku 2021 zaujímají 13 % celkového profinancovaného objemu. 

Financování odvětví:

Zdroj: Roger.cz

O Platební instituci Roger:

Platební instituce Roger funguje na trhu už devátým rokem a rok 2021 patřil k těm nejúspěšnějším.  Fintechu se během něho podařilo profinancovat 4,7 miliard korun. Z celkového faktoringového trhu, který v České republice ovládají banky, dosahuje tržní podíl Rogera téměř 3 procenta celkových objemů. 

Photo by Isaac Smith on Unsplash

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!