Česká národní banka 30. října zpřístupní nový registr, který umožní bankám zprovoznit službu pro platby na kontakt. Namísto čísla účtu bude v internetovém nebo mobilním bankovnictví stači zadat mobilní číslo příjemce platby.

Pravidla pro platební systém Certis, která zveřejnila na svém webu ČNB, začnou platit 30. října. Ve stejný den zpřístupní česká centrální banka i registr pro platby na kontakt. Právě v tomto registru bude ČNB evidovat, jaké telefonní číslo se vztahuje k jakému účtu.

platby-na-kontakt-čnb

Jak budou platby na kontakt fungovat?

Pokud budete chtít využívat možnosti přijímat platby pomocí telefonního čísla, budete muset být klientem banky, která je do projektu zapojená. Právě přes vaši banku tak budete moci své číslo s číslem vašeho bankovního účtu provázat. Číslo a bankovní účet poté budou uloženy v registru, který povede ČNB.

Pokud má někdo jedno telefonní číslo, ale více bankovních účů, bude si muset při registraci vybrat, který bankovní účet zvolí. Na druhou stranu je ale možné, aby bylo k jednomu bankovnímu účtu připojeno více telefonních čísel. Například manželé mají jeden společný účet, ale každý vlastní mobilní telefon.

Přes platby na kontakt půjde, jak vyplývá z pravidel ČNB, poslat maximálně částka 5000 Kč. Samotná platba bude velmi podobná placení pomocí čísla bankovního účtu. V internetovém nebo mobilním bankovnictví pouze klient při nastavování platby zadá dané telefonní číslo. Než se platba provede, banka klienta posílajícího peníze pošla dotaz na registr centrální banky a z něj získá číslo účtu příjemce. Poté platbu odešle. Pokud bude platba adresována mobilnímu číslu, které v registru není, platba neproběhne.

Na přípravě služeb registru spolupracují Česká bankovní asociace a ČNB. Službu platby na kontakt budou provozovat zapojené banky, kterých se zatím přihlásilo devět. ČSOB plánuje službu spustit s platností nových pravidel. V listopadu by službu měly nasadit Air Bank, Česká spořitelna, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Banka Creditas a Moneta Money Bank zatím datum spuštění nestanovily. Max banka by se do projetku měla zapojit až po fúzi s Bankou Creditas.

Zdroj: Česká národní banka

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!