Na fotografii zleva: Michal Csonga, Vít Hanuš, Dušan Duffek

Podporovat mladé technologické společnosti a hledat synergie mezi CEE, zbytkem Evropy a blízkým východem, to je hlavní vize středoevropského investičního fondu Zero One Hundred se sídlem v Bratislavě, Praze a na Kypru, který již léta pomáhá budovat startupové ekosystémy.

Založení fondu Zero Hundred Fund, který plánuje v příštích letech investovat 60 milionů eur (necelých 1,5 miliardy korun), je výsledkem dlouhodobého snažení předních osobností slovenského byznysu. Fond navazuje na aktivity v oblasti rozvoje rizikového kapitálu zahájené v roce 2014, mezi které patří například Campus Cowork, jedno z prvních co-workingových center, finanční startup Vestberry, série konferencí 0100 nebo kyperská technologická konference Reflect Festival. Od roku 2019 společnost rozšířila svůj záběr také prostřednictvím vlastního investičního fondu Zero Gravity Capital.

„Za poslední roky se nám povedlo vybudovat rozsáhlý network čítající startupisty i investory od pobaltských zemí přes střední Evropu a Balkán až po Řecko a Kypr. A právě na tento region, vedle Slovenska a Česka, se chceme primárně soustředit. Vidíme na těchto rychle rostoucích trzích extrémní potenciál, přitom většina fondů tento region zatím neobjevila,“ říká Dušan Duffek, managing partner Zero One Hundred, který vytváří strategická partnerství na Kypru.

Zero One Hundred

Zleva: Dušan Duffek, Vít Hanuš, Michal Csonga

Zero One Hundred se zaměří na mladé technologické společnosti

Strategií fondu je investovat do mladých technologických společností – od seed až po sérii A – se zaměřením na schopnost těchto společností rychle růst a působit globálně. Kromě přímých investic do start-upů bude část prostředků investována do spřátelených fondů rizikového kapitálu působících v regionu. Partneři fondu Zero One Hundred to nazývají Emerging Europe.

„Věříme, že naší schopností je pomoci firmám v jejich růstu a dostat je z nuly až na vrchol. Všichni partneři fondu mají zkušenosti z podnikání, zahraničních trhů nebo z práce pro nadnárodní společnosti. Sami z prostředí dynamických a technologických firem pocházíme, což nám dává zásadní výhodu a schopnost být plnohodnotným partnerem pro další růst,“ řekl další partner fondu Zero One Hundred Vít Hanuš, který strávil mnoho let v BCG, přední poradenské firmě se zaměřením na fúze, akvizice a private equity.

Investiční aktivita společnosti Zero One Hundred začala v roce 2019 založením fondu Zero Gravity Capital, který se zaměřuje především na startupový ekosystém s jejich 23 miliony eur. Fond úspěšně investoval do předních osobností na Slovensku: Powerful Medical, CulturePulse nebo populární aplikace Readmio. Fond vedou tři partneři, kteří za své největší přednosti považují své osobní obchodní zkušenosti, rozvinutou zahraniční síť a analytický přístup k vyhodnocování možných investičních příležitostí.” doplňuje Michal Csonga, třetí partner fondu. Ten studoval a následně pracoval patnáct let v zahraničí, především ve Velké Británii a východní Asii.

Zero One Capital byl původně složen ze čtyř zakladatelů: Slováci Dušan Duffek, Marek Zámečník, Michal Paško a Nor Martin Hauge. V roce 2020 kvarteto doplňují Michal Songa ze Slovenska a Vít Hanuš z České republiky. Dnes jsou hlavními partnery fondu Duffek, Csonga a Hanuš. Zámečník se naplno věnoval budování startupu Vestberry a ostatní zakladatelé se pak vydali vlastní cestou jako investoři, ale zůstali partnery a poradci.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!