Miroslav Majer, Zdroj: Hyponamíru

V dalším rozhovoru jsme vyzpovídali Miroslava Majera, který stojí za Srovnávačem a realizátorem hypoték hyponamíru, který dnes patří mezi špičku na českém trhu. Celkově distanční formou uzavřeli již přes 5 miliard korun v hypotečních úvěrech a aktuálně má tým 35 členů, který na denní bázi pracuje na inovaci zprostředkování hypotečních úvěrů. V rozhovoru jsme si povídali jak o úspěchu srovnávače tak i o aktuální situaci na poli hypoték.

Začátek jeho kariéry se datuje do roku 2010, kdy ve společnosti Allianz pojišťovna, a.s. začínal jako pojišťovací specialista. Za pouhé tři roky se vypracoval na oblastního manažera a tehdy si uvědomil, že korporát mu není blízký a měl chuť budovat něco vlastního. Jeho cesta však byla trnitá. Začal vlastními projekty mimo finanční sektor, které neměly velkou budoucnost a Miroslav se ocitl ve slepé uličce.

„Jelikož jsem studoval stavařinu tak spojení dvou věcí, které mě baví, financí a stavařiny logicky dalo dohromady, abych se věnoval hypotékám. Tak jsem v roce 2014 založil projekt hyponamíru. Od té doby projekt posouvám s cílem zajistit našim klientům tu nejlepší hypotéku.”, dodává Majer.

miroslav majer - hyponamíru

Zdroj: Hyponamíru

Představení hyponamíru:

Miroslave, mohl byste pro ty, kteří o hyponamíru nikdy neslyšeli, udělat krátké představení toho, čím se zabýváte a proč by měli lidé pro sjednání hypotéky nebo refinancování využít právě vašich služeb?

Hyponamíru je fintech společnost zabývající se inovací zprostředkování hypotečních úvěrů. Naším cílem je zjednodušit, ztransparentnit a plně digitalizovat uzavírání hypoték. Zejména klademe důraz na servis po sjednání hypotéky, kdy klientům pomáháme úvěr úspěšně vyčerpat. Dále zdarma hlídáme nejvýhodnější podmínky na trhu a klienta vždy upozorníme, když najdeme lepší variantu. Hypotéka s námi je jednoduchá, srozumitelná a bez dlouhých schůzek, vše můžete vyřešit z pohodlí vašeho domova za asistence profesionálního poradce specializovaného na hypoteční úvěry.

Můžete nám říct, kolik hypoték pro své klienty ročně zprostředkujete?

V minulém roce jsme odbavili přes 600 hypotečních úvěrů v objemu přes 2 miliardy korun. Tento rok je náročnější jelikož se trh propadl takřka o 80 % v posledních měsících. I tak máme letošní rok ambici, přiblížit se loňským výsledkům.

Zdroj: Hyponamíru

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky přes váš portál?

Průměrná délka uzavření hypotéky jsou 2 měsíce. Naší hlavní doménou je zrychlení procesu výběru hypotéky a podání žádosti do banky, kterou pro klienta zvládneme během jediného dne. Dále zrychlujeme online komunikaci, kdy si přebíráme i komunikaci s právníky, advokáty, realitními zprostředkovateli, což celý proces výrazně zrychluje a klientům šetří jejich čas.

V tuto chvíli u vás pravidelně vychází série článků a máte i vlastní podcast. Proč jste se rozhodli tvořit vlastní obsah?

Věříme, že máme klientům co říct prostřednictvím našich zkušeností a zároveň si tak budovat značku, která je vidět. Naším cílem je být významný hráč na poli hypoték. Dle nás je tato cesta nejsprávnější a dlouhodobě udržitelná pro náš byznys.

Chystáte s hyponamíru nějaké novinky?

Ano, tento rok jako většinu hypotečních specialistů donutil pracovat i na dalších produktech. Aktuálně poskytujeme v Hyponamíru klientům servis v oblasti pojištění majetku a životního pojištění k hypotéce a o tyto produkty plánujeme rozšířit i naši klientskou zónu, aby klient vždy věděl jaký produkt má. Dále pracujeme na algoritmech, které budou automaticky hledat to nejvýhodnější řešení, jak pro hypotéku tak pojištění. Cílem Hyponamíru je, aby klient v každou chvíli měl ty nejlepší podmínky na trhu. Připravujeme i další novinky z oblasti bydlení, ale ty jsou aktuálně v rané fázi vývoje.

O bankách a hypotékách:

Je nějaká banka, o které byste řekl, že nabízí opravdu TOP hypotéku?

Nedá se říct, že by jedna banka byla TOP. Vždy u hypoték rozhodují podmínky a ty se v čase mění takže TOP se velmi rychle střídá. Rozložení produkce naší produkce je velice rovnoměrné mezi více institucí, ale v aktuálním roce u nás vyhrává v objemu poskytnutých hypoték Komerční banka a.s.

Jaké jsou nejčastější chyby, kvůli kterým jsou žádosti o hypotéku zamítnuty?

Většinou klienti zatajují nějaké informace, které se následně ukážou a na základě toho bývá úvěr často zamítnut. Třeba klient nezmíní, že má kreditní kartu, kontokorent a nebo jiné úvěry. Nemusí to být úmyslně, řada klientů kreditku má a ani o ni neví. Stejně tak bývá problém záznam v bankovních a nebankovních registrech, který vznikne například pozdním zaplacením splátky. Klient zprvu tomu nevěnuje pozornost, ale při žádosti všechny tyto skutečnosti vyjdou na světlo.

Kdo je nejčastějším žadatelem o hypotéku a je pro mladé složitější získat hypotéku oproti lidem středního věku?

Nejčastěji žádají lidé mezi 35 až 45 lety věku zejména opak z velkých krajských měst. U mladých je složitější získat hypotéku zejména proto, že často nemají vlastní zdroje, které by mohli do nákupu investovat a velmi často musejí pomáhat rodiče. Naopak z pohledu regulátora ČNB jsou mladí zvýhodnění aby na hypotéku dosáhli a řešili tak svoji bytovou potřebu.

Celý tým srovnávače, Zdroj: Hyponamíru

Aktuální situace na poli hypoték:

Jak byste zhodnotil aktuální situaci na poli hypoték?

Aktuální situace je velmi složitá jak pro klienty tak poradce, kteří se specializovali na hypotéky. Poradcí se aktuálně ve velkém přetáčejí do pojištění a hledají nové příležitosti. Někteří dokonce v segmentu končí a dochází tak k samovolné redukci zprostředkovatelů hypotečních úvěrů, kterých v posledních letech přibylo. Jsem rád, že v této těžké době zvládáme a naopak hledáme nové kolegy do týmu.

Tisícům klientů se budou aktuálně zvedat sazby při refinancování, a to může vést k problémům, jelikož rozdíly ve splátkách budou v tisících. Tento fakt může vést k nesplácení úvěrů a následně k prodeji nemovitosti s cílem snížit svoje náklady. Ovšem druhým fenoménem je v aktuální době i zamrznutý realitní trh, který tlačí ceny nemovitosti dolů. Takže se může stát, že klient neprodá nemovitost za to co ji koupil a může být v extrémních případech problém prodejem splatit i hypotéku.

Kdy je podle vás nejlepší doba na refinancování stávající hypotéky?

Velmi složitá otázka, a to hned z několika důvodů. Aktuálně je výklad ČNB ohledně předčasně splacené hypotéky takový, že banky reálně aplikují pokutu pouze pár stovek korun. Ovšem nevíme jak budou banky postupovat při případné lavině refinancování, která se může strhnout v polovině příštího roku, kdy se očekává mírný pokles úrokových sazeb.

Pokud by banky výrazně penále nezvýšili pak fixace trochu postrádá smysl a klient může refinancovat i několikrát do roka. Ovšem dá se předpokládat, že banky tyto poplatky zvýší a pak to bude na individuální situaci člověku a případu zdali se refinancování vyplatí či nikoliv. Tyto poplatky budeme uvažovat do našich algoritmů na hlídání hypoték. Můj názor je, že je nutné být v rámci refinancování teď opatrný a vždy se pobavit se specialistou, který dá klientům maximum informací pro rozhodnutí. Pokud si klient není jistý může si zdarma u nás vložit hypotéku do Hlídače hypoték a budeme mu zasílat automatické reporty s informací zdali je refinancování výhodné či nikoliv.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!