Přečtete si nejnovější komentář Bena Laidlera, tržního analytika a stratéga pro globální trhy ve společnosti eToro, k aktuální situaci na trzích.

Medvědí trh

Index S&P 500 včera uzavřel v medvědím teritoriu, za celý rok poklesl o více než 20 % a historie nám říká, že je před námi ještě dlouhá cesta. Rizika recese se zvyšují a mohly by vést k poklesu tohoto trhu o dalších 20 %. Průměrný medvědí trh indexu S&P 500, kterých je málo, totiž trvá 19 měsíců a ceny na něm klesají o 38 %. Tento trvá pouze pět měsíců a poklesl o 21 %.  Investujeme, abychom se postupně zotavili ve tvaru písmene U, ale jsme připraveni v defenzivě, abychom zvládli rostoucí rizika.

Recese není nevyhnutelná

Hospodářský růst je zatím odolný, spotřebitelé mají velké úspory a podniky se blíží rekordním ziskovým maržím. Výprodej na trhu byl způsoben výhradně oceněním, což vedlo k poklesu ocenění v poměru cena/zisk na téměř šestinásobek, což je pod úrovní desetiletých průměrů. Chybějící složkou recese byly slabší zisky, které v takových obdobích tradičně klesají o více než 20 %, ale ty ve skutečnosti letos vzrostly. Společnosti sice nedostaly memorandum o recesi, ale nejsou imunní vůči sílícím bouřkovým mrakům. To je klíčové tržní riziko.

Zotavení

Pro pochopení dlouhodobé rovnováhy mezi rizikem a výnosem pro investory je vhodné podívat se také do historie, kde průměrný býčí trh v USA (+20 %) dosahuje téměř 180 % a trvá 60 měsíců, což je čtyřikrát déle než typický medvědí trh (viz graf). Býčí trhy se také odvíjejí od medvědích trhů. Ty obvykle odstraňují makroekonomické a oceňovací extrémy. Právě to se děje nyní, kdy ocenění již prudce pokleslo, finanční podmínky se rychle zpřísňují a Fed a další centrální banky zvyšují úrokové sazby, aby snížily tvrdohlavou vysokou inflaci.

Avatar Autor
Ben Laidler

Je stratég pro globální trhy společnosti eToro, má více než 25 let zkušeností s globálním investičním výzkumem a zastával pozice globálního akciového stratéga, globálního vedoucího sektorového výzkumu a vedoucího výzkumu pro Ameriku ve společnosti HSBC v New Yorku.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!