Drazí čtenáři, zdravíme vás u již pravidelného týdeníku ze světa kryptoměn. I tento týden máme nálož novinek, o kterých stojí za to vědět. Dnešním hlavním tématem je samotný král – Bitcoin. Ten se v minulém týdnu dostal na historicky nejvyšší hashrate, či jinak řečeno výpočetní sílu sítě. Pojďme se na to teď společně podívat.

Hashrate bitcoinové sítě na historickém maximu

Je škoda, že hlavní stránky médií se plní především zprávami o rostoucí ceně a propadech. Nezávisle na trzích totiž Bitcoin pracuje jako švýcarské hodinky a neustále se vyvíjí kupředu. V minulém týdnu například pokořil další milník, když zdolal ATH z pohledu výpočetní síly těžařů.

theblock.co

Maximum bylo překonáno po čtvrtém zvýšení obtížnosti v řadě. Důvod je jednoduchý. Těžaři jsou naprosto normální podnikatelé. Jejich výnosy pochází z nově získaných jednotek a poplatků, zatímco hlavním nákladem je cena elektřiny. Čím vyšší je cena bitcoinu, tím více těžařů se dokáže uživit. Rostoucí cena Bitcoinu dala za posledních několik týdnu prostor těžařům, kteří ji, jak se zdá, dobře využívají.

Těžaři chrání celou databázi před změnou historie. Když nebudeme zabíhat do detailů, můžeme si to představit jako naprosto blbuvzdornou těžkou dřinu. Miliony těžebních zařízení musí jako celek pracovat v průměru deset minut na plný výkon, aby se uzavřel blok s transakcemi. Není žádná oklika. Pokud to síti o více než milionu počítačů trvá deset minut společného úsilí, co by asi tak dokázal sám podvodník? Touto silou dnes nedisponují ani celé státy.

Více na The Block.

Počítače Apple mají ve svých souborech bitcoinový whitepaper

Občas se asi každý z nás pozastaví nad tím, co ve své galerii najde za fotografie. Jak by na vás působil fakt, že ve vašem počítači od Applu je ukrytý bitcoinový whitepaper?

Právě tento soubor s názvem “simpledoc.pdf” je schovaný v jednom z adresářů, ke kterému se můžete dostat přes vcelku složitou cestu.

finbold.com

Soubor by se měl nacházet na všech verzích macOS. Důvod zatím není známý. Internetem už ale začaly proudit zvěsti o tom, že Steve Jobs byl jistě Satoshi Nakamoto.

Více na Finbold.

Coinbase by mohla integrovat Lightning Network

Kryptoměnová směnárna Coinbase by mohla do svého systému integrovat Lightning Network, systém druhé vrstvy Bitcoinu umožňující okamžité a skoro bezplatné platby. Prozatím ale není nic potvrzené a vše vychází pouze z tweetů CEO Briana Armstronga, který LN chválil, a dokonce dodal, že něco jistě do směnárny zakomponují.

Více na Beincrypto.

Hack decentralizované směnárny SushiSwap

Decentralizovaná směnárna SushiSwap je dnes jednou z největších svého druhu. Je zde možné obchodovat nespočet tokenů, poskytovat likviditu apod. Minulý týden v neděli se však stala obětí útoku, který dokázal využít mezeru v jednom ze smart kontraktů. Škoda dosáhla na 3,3 miliony dolarů a postiženi by měli být pouze uživatelé, kteří protokol využívali v posledních několika dnech.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Šéfka Evropské centrální banky přiznává, že CBDC budou pod drobnohledem úřadů

Cílem CBDC, neboli státních kryptoměn, je nahradit měny, které používáme dnes.

Věříme, že se s vámi shodneme na tom, že soukromí je v pořádku a mělo by jít o základní lidské právo. Názor na CBDC je jednotný – pokud se rozběhne, půjde jednoznačně o nástroj kontroly. Bude zaznamenána každá transakce, každý váš pohyb. Omezování plateb a majetku za špatné názory? Co takhle záporný úrok na všechny vaše účty v případě, že dostatečně neutrácíte?

Tento směr přiznala i šéfka ECB Christine Lagardeová. Ta ve svém projevu řekla, že by se kontrola nemusela vztahovat jen na transakce pod několik stovek euro, ale že i ty budou pravděpodobně pod dohledem.

Více na stránkách Finbold.

Hlavní zakladatel Cash App zemřel při útoku v San Francisku

Stalo neštěstí. Velký zastánce kryptoměn, inovátor a jeden ze zakladatelů Cash App, Bob Lee, byl minulý týden pobodán v San Francisku, načež na svá zranění později v nemocnici zemřel. Prozatím se útočník nenašel. Cash App je dnes jedna z nejrozšířenějších aplikací pro odesílání peněz v USA a Velké Británii. 

Více na Cointelegraph.

Dogecoin namísto loga Twitteru

Elon Musk dostál svému slibu z předchozích let a změnil modrého ptáčka na hlavu psa Shiba Inu, který reprezentuje kryptoměnu Dogecoin. Teď už je vše při starém, ale událost rozhodně vykolejila spoustu lidí. Nejzajímavější byla ale cena dogecoinu, která záhy vystřelila o necelých 30 % výše.

india.com

Více na The Block.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage