Advertorial

Dnešní článek je o aktuálním vývoji kurzu koruny. Koruna vůči dolaru a euro v poslední době ztrácí. Česká národní banka ve svém aktuálním prohlášení sděluje, že intervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Prohlášení ČNB

Ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová sděluje, že ČNB je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. Tato aktivita ČNB je nezbytná pro plnění jejich zákonných cílů.

Koruna v současné době velmi slábne vůči americkému dolaru a euru, jak můžete vidět na grafu níže.

kurz dolar a koruna
kurz euro a koruna

Markéta Fišerová dále uvádí, že tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu. ČNB má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné. Centrální banka další podrobnosti k operacím na podporu koruny nebude uvádět.

Koruna po intervencích ČNB začala posilovat k euru i dolaru.

Na grafech můžete vidět, že koruna vůči americkému dolaru i euru prudce oslabovala přibližně od pondělí 21. února. Tenkrát ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny. Ve čtvrtek 24. února pak Rusko zahájilo invazi na svého souseda, Ukrajinu.

Intervence pomohly koruně k posílení

V pátek 4. března česká měna začala obchodování na devizovém trhu dalším oslabováním. V pátek ráno se česká měna dostala nad 25,85 koruny za euro a přibližně na 23,50 koruny za dolar.

Koruna ztratila k euru víc než 1,2 koruny a k dolaru 1,8 koruny v důsledku odklonu investorů od rizikových měn a příklonu k bezpečnému dolaru a euru kvůli vypuknutí války na Ukrajině.

Ovšem po sdělení intervencí ČNB začala koruna posilovat. Dne 4. března v 11:00 byla koruna proti čtvrtečnímu závěru k euru silnější o 15 haléřů na 25,62 koruny za euro a oproti dolaru posílila o 5 haléřů na 23,24 koruny za dolar.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler uvádí, že krok ČNB je za současné situace žádoucí. Přistoupila k němu patrně ze dvou důvodů. Za prvé, aby uklidnila trh i veřejnost, že koruna nebude následkem zvýšené nejistoty z titulu ruské agrese na Ukrajině výrazněji oslabovat a za druhé, aby koruna svým oslabováním dále nezvyšovala v tuzemské ekonomice inflaci výrazněji nad 10procentní hranici.

Poslední intervence ČNB

Poslední intervence centrální banky na devizovém trhu v rámci kurzového závazku byly v letech 2013 až 2017. 

Tehdy byla situace opačná než dnes. Centrální banka tenkrát působila na devizovém trhu k oslabování české měny. Kurz se snažila udržet na hodnotě přibližně 27 korun za euro. Tenkrát zásah proti silné koruně trval 41 měsíců. Začátek devizové intervence byl 7. listopadu 2013. Cílem bylo uvolnit monetární politiku pomocí oslabení koruny. Před touto intervencí se kurz koruny pohyboval přibližně 25,50 koruny za euro. Pomocí intervencí ji ČNB držela na přibližné hodnotě 27 korun za euro. ČNB se snažila předejít deflaci a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat pro dosažení stanoveného dvouprocentního inflačního cíle úrokové sazby.

3 možné scénáře pro budoucí vývoj koruny

Podle Miroslava Nováka analytika společnosti Akcenta jsou 3 možné scénáře pro budoucí vývoj koruny. Pojďme si shrnout názory tohoto analytika.

V případě zmírnění konfliktu by koruna mohla rychle posílit zpět do pásma 24,20 až 24,60 Kč/EUR. To je ale podle něj nyní nejméně pravděpodobný vývoj

Druhou možností je podle Nováka pokračující geopolitické napětí a kurz koruny pod tlakem tak, že se česká měna bude obchodovat v širším okolí hranice 25 korun za euro. Případnému výraznějšímu oslabení přitom podle něj může bránit ČNB intervencemi na devizovém trhu, a to nejdříve slovně a následně reálně.

V případě další eskalace na Ukrajině uvádí analytik Novák tento nejpravděpodobnější třetí scénář. Riziková prémie u koruny se bude v takovém případě zvyšovat a může dojít ke spuštění podobného nebo ještě většího “armagedonu”, který jsme viděli v únoru a v březnu 2020 při covidové pandemii, tedy oslabení koruny směrem k hladině 27 korun za euro a výše. V tuto chvíli se bohužel zdá, že se přesouváme stále více ke scénáři číslo tři.

Zdroj: Finex.cz 

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte Fintree kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!