Zdroj: Annie Spratt na Unsplash
Navzdory makroekonomické situaci česká technologická scéna zaznamenala v roce 2022 příliv nejvíce peněz v historii. Uvádí to zpráva advokátní kanceláře Mavericks. Podle odhadu proběhlo v Česku přibližně 200 investic do start-upů. Nejvíce jich bylo do mladých firem v tzv. pre-seed a seed investičních kolech, kolem 120-160 transakcí. Medián výše investic u těchto transakcí vzrostl na téměř 18 mil. Kč.
Hned zkraje roku, v únoru 2022, se na titulních stránkách objevil start-up Productboard, který se díky nové investici 125 milionů dolarů při valuaci 1,725 miliardy dolarů stal druhým českým jednorožcem. Prvenství na tomto poli ji už v roce 2021 sebral Rohlík, který zároveň v roce loňském získal další investici ve výši 220 milionů eur. Rohlík tak stále drží prvenství jako nejhodnotnější český start-up.
Společnost Cera získala investici ve výši 150 milionů dolarů od amerického fondu Kairos HQ s oceněním téměř 1 miliardy dolarů, společnosti Attacama se podařilo získat neuvěřitelných 150 milionů dolarů v rámci série A, firma Dodo získala 60 milionů eur. Investoři také poslali 17 milionů dolarů vycházející hvězdě Better Stack a FinTech 4trans získal 17 milionů dolarů od skupiny mezinárodních investorů.
„Rok 2022 byl pro českou startupovou scénu vcelku zdařilý. Již poněkolikáté v řadě se zvýšil počet uzavřených investic, medián investic i valuací. Rohlík pokračuje ve své startupové jízdě, přibyl k němu nový jednorožec a několik dalších společností má k tomuto milníku blízko. Ještě pozitivnějším znakem z mého pohledu je, jak dobře se daří těm nejmladším startupům. Česko je plné odvážných inovativních nápadů a čím dál více podnikatelů se těmto nápadům věnuje naplno. A investoři o ně mají zájem, což potvrzuje i rostoucí komunita andělských investorů, často z jiných úspěšných startupů,“ hodnotí startupový rok 2022 Tomáš Ditrych, partner a zakladatel Mavericks.
Zdroj: Nik Shuliahin na Unsplash
V druhé půlce roku musely start-upy brzdit
Medián valuace startupů u těchto transakcí vzrostl na bezmála 140 mil. Kč. V druhé polovině roku ale přišlo ochlazení. Medián valuací klesl o 17 mil. Kč tedy na hodnotu 123 mil. Kč. S blížícím se koncem roku se totiž začaly projevovat některé dopady ekonomických potíží.
Za symbol změny trendu by se dal považovat už dříve zmiňovaný Productboard. Start-up se sice stal v únoru jednorožcem, v listopadu ale bylo všechno jinak – firma oznámila propuštění 20 % zaměstnanců. Investoři začali být opatrnější a některé další start-upy musely odložit nebo omezit investiční kola. Ani to však nebylo pravidlem, o čemž svědčí obrovská investice ve výši 185 milionů dolarů do společnosti Mews v prosinci 2022.
Jak vidí investoři situaci na začátku roku 2023 shrnul pro Fintree Jan Staněk, Founding Partner Purple Ventures: „Asi se všichni shodneme, že jisté ochlazení už přišlo a vidíme to i v analýze od Mavericks hlavně na valuacích z konce roku. Netroufám si říct, jak dlouho tu s námi bude. Ale co říct můžu je, že to přineslo zpět racionalitu do očekávání zakladatelů i fondů. My věříme, a zakladatelé našich portfolio firem nám taky potvrzují, že toto bude obzvlášť v delším horizontu prospěšné pro celý ekosystém, protože se očistí o firmy, které nedokážou existovat bez podpory investorů.“
Zdroj: Tisková zpráva Mavericks, Purple Ventures