Zdroj: Austin Distel, Unsplash

Celkové příjmy FinTechů se do roku 2030 zvýší šestinásobně z 245 miliard dolarů (5,4 bilionů korun) na 1,5 bilionu dolarů (33 bilionů korun). Podle odhadů finanční technologie, které mají v současné době 2% podíl na celosvětových příjmech z finančních služeb, vzrostou až na 7 %. Ukazuje to nejnovější průzkum společnosti Boston Consulting Group.

Za posledních deset let vložili investoři do FinTechů více než 500 miliard dolarů (11 bilionů korun). Od roku 2019 se jim podařilo získat zhruba 20 % celosvětového rizikového kapitálu. Dnes na celém světě existuje zhruba 32 000 FinTechů. V roce 2022 ale přišla změna když finančně technologické společnosti ztratily v průměru více než polovinu své tržní hodnoty. Podle reportu společnosti BCG byl tento propad ale pouze krátkodobou korekcí, v dlouhé době autoři očekávají další strmý růst.

V roce 2021 dosáhlo ocenění finančně technologických firem na 1,3 bilionů dolarů (28,6 bilionů korun) což odpovídalo asi 9 % z ocenění veškerých finančních společností. Veřejně obchodované FinTechy tak v roce 2021 byly ohodnocené v průměru na 20násobek jejich příjmů. Ve stejném roce patřily FinTechy PayPal a Ant Financial podle tržní kapitalizace mezi deset největších společností v oblasti finančních služeb na světě.

V dubnu 2022 však nadešel obrat a bujaré nadšení z FinTechu vystřídala tvrdá realita. Valuace napříč všemi segmenty a geografickými oblastmi prudce klesla v průměru o více než 60 % – to vše navzdory pokračujícímu růstu tržeb (i když pomalejším tempem). Společnosti v rané fázi stále zaznamenávají velké přílivy peněz v podobě rizikového kapitálu, ale firmy fungující delší dobu se často musí smířit s poklesem jejich valuací.

Je propad FinTech trhu jen krátkodobou korekcí?

Navzdory současnému bouřlivému období mají FinTechové společnosti stále skvělou ornou půdu pro svůj další růst. Proč? Zaprvé, odvětví finančních služeb je jedním z největších a nejziskovějších segmentů světové ekonomiky. Podle odhadů tvoří finanční služby roční čistý získ ve výši 2,3 bilionu dolarů a ze všech odvětví mají také největší ziskové marže ve výši 18 %.

Zadruhé, FinTechové odvětví má stále velký prostor pro růst zejména na rozvíjejících se trzích. Podle údajů Světové banky 1,5 miliardy dospělých na celém světě stále nemá bankovní účet. Téměř 44 % dospělých na celém světě je navíc stále nuceno využívat hotovosti, zatímco 89 % lidí používá mobilní nebo chytrý telefon.

Zatřetí, ačkoli je FinTech už nějakou dobu na trhu, jedná se o obor v rané fázi vývoje. V současnosti tvoří méně než 2 % z celosvětových příjmů finančních služeb – tedy zhruba 245 miliard dolarů (5,2 bilionů korun) z celkových 12,5 bilionu dolarů (275 bilionů korun).

Navzdory krátkodobé korekci, které jsme byli svědky, se předpokládá, že roční příjmy z finančních technologií vzrostou od roku 2021 do roku 2030 více než šestinásobně a dosáhnou 1,5 bilionu dolarů (33 bilionů korun). Předpokládá se, že příjmy z bankovních fintech technologií – půjček, vkladů, plateb a obchodování a investic – vzrostou do roku 2030 ze 4 % na 13 % (při 22% CAGR) bankovních příjmů a budou představovat čtvrtinu celosvětového ocenění bankovnictví. Insuretech by měly podle prognóz růst z 0,3 % na 2 % tržní penetrace (při 27% CAGR) pojišťovacích výnosových fondů.

Řada inovativních technologií je ve FinTechové oblasti čerstvou novinkou. Mezi tyto technologie patří generativní umělá inteligence (AI), open-banking založený na API, kvantové počítače a internet věcí (IoT). Dopady jejich adopce pravděpodobně pocítí nejen všichni hráči v oblasti finančních služeb – kteří se je budou muset rychle naučit efektivně využívat – ale i celá společnost.

Zdroj: Global FinTech Report 2023

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování a udržitelnosti. Pomocí dat popisuje fungování financí a technologií ve srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!