Drazí čtenáři, vítejte u tradičního týdeníku, ve kterém shrneme všechny důležité novinky z kryptoměnového světa. Jestliže alespoň po očku sledujete posledních několik týdnů zprávy z USA, jistě vám neuniklo, že zde padlo již několik bankovních institucí. Silvergate, Silicon Valley Bank atd. Zdá se, že se na popravčí špalek v minulém týdnu položila další oběť, která je prozatím největší z pohledu zákaznických vkladů.

Kolabující bankovní instituce First Republic Bank

Americký regulátor nemá lehký úkol. Centrální banka se chce zbavit inflace, nicméně v tomto procesu omezuje a ochlazuje ekonomiku. First Republic Bank je novým problém v honbě za tímto cílem. 

Vše začalo již několik týdnů zpět. Na začátku března vyvolávala FRB obavy, které se však na nějakou dobu zažehnaly poté, co velké bankovní domy (J. P: Morgan apod.) vložily do banky zhruba 30 miliard dolarů. Ukázalo se, že nová likvidita byla pouze záplatou.

O pár týdnů později, konkrétně 23. dubna, vydala FRB své finanční výsledky, ve kterých reportovala snížení všech vkladů 50 %. Investoři na to okamžitě zareagovali, přičemž cena akcií se za 4 dny sesunula o 78 %.

Kryptoměnové trhy z celé situace vytěžily optimismus. Předpokladem totiž je, že Fed znovu přispěchá s další injekcí nových peněz, které napumpují ceny. Po oznámení této zprávy poskočila cena bitcoinu o 3 %

Více na stránkách Cointelegraph.

Investiční aplikace Robinhood bude implementována do kryptoměnových peněženek

Dávno pryč jsou doby, kdy bylo potřeba volat burzovnímu makléři, aby nakoupil nějaké akcie. Doba pokročila, přičemž dnes jsou v oblibě především mobilní aplikace a mikroinvestiční platformy, kde lze nakupovat a prodávat aktiva i za drobné částky. Investice do akcií Applu se tak stala otázkou několika minut.

Robinhood je jednou z nejpoužívanějších aplikací tohoto druhu. Jen v roce 2022 napočítala aplikace 22 milionů aktivních uživatelů.

Ve svém novém tiskovém prohlášení oznámil firma novinku, která by měla přinést napojení na dvě kryptoměnové peněženky – Phantom wallet pro blockchain Solana a peněženku Exodus, která nabízí rozmanitou nabídku coinů.

V tuto chvíli panují diskuze o tom, jestli bude možné skrze Robinhood rozšíření v peněženkách kryptoměny přímo nakupovat.

Více na webové stránce CryptoSlate.

Nový rekord v množství bitcoinových transakcí

Počet transakcí v sedmidenním klouzavém průměru dosáhlo nových maximálních hodnot. Celkově se množství vyšplhalo nad 400 000 transakcí.

Údajným důvodem by mohly být takzvané “Inscriptions”. To jsou data, která se mohou přidávat k jednotlivým satoshi, tedy k nejmenším jednotkám bitcoinové sítě. Tato funkce je dnes skloňována především v souvislosti s NFT tokeny na bitcoinovém blockchainu s názvem Ordinals

www.theblock.co

Nové vrcholy lze vidět i na grafu, jenž zobrazuje denní přírůstky nových NFT tokenů.

Více se můžete dozvědět na stránkách The Block.

Apple odstranil whitepaper Bitcoinu ze svých souborů

V minulém krypto týdeníku jsme zmiňovali relativně nepodstatnou, avšak pro spoustu lidí velice optimistickou informaci. Apple měl ve svých operačních systémech ukrytý bitcoinový whitepaper, a to již od roku 2018. Komunita dokonce začala spekulovat o tom, že by mohl být Steve Jobs skutečným Satoshim, tedy zakladatelem bitcoinu. To už se asi nikdy nedozvíme. 

Zdálo se, že má Apple pro bitcoin určitou slabost. Společnost to ale vidí jinak, a i když zde možná nějaké sympatie existují, bitcoinový whitepaper byl z operačních systémů odstraněn.

Více na stránkách Cointelegraph.

Coinbase vyzvalo SEC v soudním sporu

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA si v posledních měsících, ba možná i letech, vyskakuje na kryptoměnový svět opravdu ve velkém stylu. Někteří lidé, firmy a politici to označují za cílený a neopodstatněný útok, který není řádně podložený a ukotvený v reálných premisách. Výpady na podniky, zákazy aktivit a neutuchající debata o tom, jestli jsou kryptoměny komodity, nebo cenné papíry. Asi tak by se to dalo shrnout.

Coinbase je jednou z nejznámějších firem v kryptoměnovém prostoru. Směnárna se rozrostla do společnosti s váženým hlasem a velkou podporou ze strany zákazníků. Trpělivost velitelů byla očividně vyčerpána, neboť v minulém týdnu se pustila Coinbase do soudního sporu se komisí (SEC). Cílem je vyjednat ustálení podmínek pro kryptoměnové společnosti.

Vše vychází z petice, kterou Coinbase odeslala SECu. Týkala se přesně tohoto problému, nicméně petice údajně nezaznamenala žádný velký úspěch a odpověď.

Více na stránkách Yahoo.

Binance je zpět v Rusku

Kryptoměnový svět nezná hranice, zákony a vlády. Měl by to být systém otevřený pro všechny, kteří se ho chtějí účastnit. V podobném duchu se nejspíš Binance vrátila minulý týden do Ruska, kde podle informací znovu umožňuje nákup a prodej kryptoměn tamním lidem.

Tato zpráva přichází od zákazníků v Rusku, kteří tvrdí, že s burzou mohou znovu interagovat. Prozatím nepřišlo z Binance žádné oficiální prohlášení.

Více na Coindesk.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage