Drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího vydání našeho již tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Znovu pro vás máme celou nálož novinek z minulého týdne, které se týkají všech možných oblastí tohoto oboru. Společně se podíváme například na Visu, která možná vyřešila problém s nutností vlastnit ether při práci s ERC-20 tokeny, nebo na majetek Donalda Trumpa. Pojďme na to.

Visa a řešení transakčních poplatků na Ethereu

Používali jste někdy Ethereum či tokeny a protokoly na této kryptoměně postavené? Pokud ano, nutně jste museli přijít do kontaktu s tím, že se všechny transakční poplatky platí v nativní měně sítě, tedy v etheru. Ať už tokeny odesíláte, směňujete či cokoliv jiného, musíte vždy zaplatit v jednotkách etheru. Jestliže toto pravidlo znáte, jistě to pro vás není problémy. Pro nováčka to ale může být velice matoucí a uživatelsky nepříjemné.

Platební gigant Visa na ethereovém testnetu poprvé vyzkoušel systém, který by mohl přesně tento problém vyřešit. V praxi by to vypadalo tak, že by vlastník peněženky dokázal gas fees zaplatit s jakýmkoliv tokenem, který by na ethereové peněžence vlastnil. To by mohlo být i například ve stablecoinech jako USDT či USDC. Pokud by toto řešení fungovalo, zásadně by to zjednodušilo práci v celém prostoru DeFi a s ERC-20 tokeny.

Více na The Block.

Fed konečně upřesňuje podmínky týkající se kryptoměn a stablecoinů

Fed je v tuto chvíli velkým trnem v oku všem zastáncům kryptoměn. Snažení této organizace by se v tomto ohledu dalo popsat pouze jako tristní a naprosto neprofesionální. Málo komunikace, nejasné informace a unáhlené kroky. Je možné, že se lehce mění vítr, neboť Fed po dlouhé době klarifikuje pravidla týkající se těchto digitálních aktiv. I když jde především o bankovní instituce, stále je to krok kupředu.

Podle nových informací bude muset každá bankovní instituce, která chce nějakým způsobem interagovat s kryptoměny, zažádat o povolení. Při tomto doprošování bude muset banka dokázat, že zvládne identifikovat, měřit, monitorovat a kontrolovat rizika spojená se stablecoiny, přičemž Fed bude stále autoritou, která na všechno dohlédne.

Toto upřesnění přišlo pravděpodobně poté, co PayPal vydal oficiální zprávu o spuštění vlastního stablecoinového projektu.

Více na Cointelegraph.

PayPal může na svém novém stablecoinu vymazat celý obnos uživatelské peněženky

Je skvělé, když velké společnosti nastupují do rozjetého vlaku kryptoměn. Optimismus by ale nikdy neměl zakalit zdravý rozum. Nový stablecoin od PayPalu by oslavován, avšak zdá se, že bude mít projekt nějaké háčky.

Jedním z největších problémů tohoto projektu je fakt, že v samotném smart kontraktu je zabudována funkce, která PayPalu umožňuje vymazat obsah jakékoliv peněženky

Obecně se všechny námitky k tomuto stablecoinů dotýkají centralizace. Je zde plné KYC, povinný účet u firmy Paxos, PayPal může zvrátit jakoukoliv transakci atd. Fakticky se spíše jedná o firemní měnu, než plnohodnotnou kryptoměnu postavenou na správných základech.

Více se dočtete na Finbold.

Dapps ekosystém Coinbase Base konečně živě

Jakmile firmy trochu povyrostou, snaží se zaujmout místo i v jiných sférách podnikání. Binance se svým BNB Smart Chainem je příkladem za všechny. Teď však do hry vstupuje i Coinbase se svým ekosystémem decentralizovaných aplikací Base.

Po relativně dlouhém testování vstoupil Base do plného provozu. Jsou zde decentralizované aplikace, peněženky, bridge, oracles a mnoho dalších nástrojů.

Více na webu The Block.

Kanada vytvoří úložiště pro zabavené kryptoměny

Když už chcete kryptoměny zabavovat, musíte mít nejprve místo, kde je budete držet. Kanada chce být v tomto ohledu pokroková, neboť tamní RCPM (policie) vyhlásila veřejnou zakázku na dodání právě tohoto řešení. Úložiště by mělo sloužit pro kryptoměny i NFT tokeny. Na začátku by se mělo jednat o 20 kryptoměn a tokenů s největší tržní kapitalizací, avšak jedním z požadavků je i možnost budoucího rozšíření.

cointelegraph.com

My můžeme doufat jen v to, že v našich končinách něco takového nebude ještě několik dalších let. Více na Cointelegraph.

Donald Trump vlastní ether

Donald Trump je velkým magnetem na kontroverze. Novinkou, kterou odhalil ve svém novém finančním prohlášení, je vlastnictví etheru. Celá věc je zvláštní především kvůli bývalým prohlášením, ve kterých Trump v podstatě tvrdil, že s kryptoměnami nechce mít nic společného. 

Naopak dnes má statisícové příjmy z prodeje svých vlastních NFT tokenů a mezi 250 000 a 500 000 dolary v kryptoměně ether.

Více na Trustnodes.

FC Barcelona bude mít vlastní NFT kolekci

Jste fanoušci fotbalu? Pak vás možná potěší zpráva o tom, že fotbalový klub Barcelona bude mít svou vlastní NFT kolekci. Organizace na to vyčlenila celkem 132 milionů dolarů od investora. Již v minulosti tento klub spustil NFT série, přičemž výdělky z prodejů sloužily k financování čištění oceánu.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage