Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy jsme si pro vás připravili spoustu novinek, které podle nás stojí za přečtení. V dnešním vydání se podíváme na vůbec první syntetický dolar podložený bitcoinem, dále si ukážeme nová čísla týkající se bitcoinového ETF od BlackRocku, a v neposlední řadě si něco povíme třeba k žalobě, která v minulém týdnu spadla na společnost Coinbase.
První bitcoinem podložený dolar bude spuštěný s 25% yieldem
Decentralizované finance na bitcoinové síti jsou novinka, na kterou se dlouho čekalo. Teprve v posledních týdnech se ale začínají objevovat skutečné projekty, které v tomto duchu jdou.
Firma Hermetica na trh nově vnesla produkt, který je první svého druhu. Jde o bitcoinem podložený americký dolar. Můžete jej najít pod zkratkou USDh. Na tomto projektu je zajímavý také yield, na kterém se dá dosáhnout výnosu až 25 procent.
Pro zájemce se tímto krokem otevírá možnost držet dolar bez toho, aby se museli vystavovat riziku plynoucímu z bankovního systému. Je pravděpodobné, že se bude postupně snižovat i výnos, neboť 25 procent ročně je na dlouhodobém horizontu neudržitelné.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ztrácí BlackRock půdu pod nohama? První odtoky kapitálu z bitcoinového ETF
Pozitivní vlna, která projela kryptoměnovou komunitou po odsouhlasení bitcoinového ETF, je pravděpodobně za námi. Alespoň prozatím to totiž vypadá, že se vyčerpal kapitál tekoucí do těchto fondů. Vůbec poprvé se na grafech ukázal odtok prostředků z tohoto produktu, který se vyšplhal na 37 milionů, celkově pak z této skupiny zmizelo přes 500 milionů dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nová žaloba Coinbase za klamání zákazníků
Pokud jste četli naše týdeníky zhruba před rokem, viděli byste skoro v každém z nich nějaké upozornění na regulatorní orgány, které se ze všemožných důvodů opíraly do kryptoměnových společností. Od té doby se mnoho změnilo, avšak nálady státníků zůstaly v mnoha ohledech stejné. Občas se k nim ale přidá i nějaká část “normálního” obyvatelstva.
Tentokrát to schytala jedna z největších a nejznámějších kryptoměnových směnáren Coinbase. Důvod, který za touto skupinovou žalobou stojí, je údajně to, že Coinbase využívá a prezentuje zavádějící informace. Firma podle žaloby prodává cenné papíry, avšak uživatelům tvrdí opak.
Případ se týká relativně velkého množství kryptoměn, mezi kterými jsou projekty jako Solana, Polygon, Algorand a mnoho dalších.
Více na stránkách Cointelegraph.
Vodafone chce vytvořit sim kartu s kryptoměnovou peněženkou uvnitř
Telecom firma Vodafone plánuje rozšířit své pole působnosti i do kryptoměn, a to pomocí kryptoměnových peněženek propojených se sim kartami. Pokud by se to povedlo, mohli bychom se brzy probudit do světa, ve kterém bude stačit vložit sim kartu do nového telefonu a již automaticky budete připojeni k nějakému blockchainu s nainstalovanou peněženkou přímo v telefonu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kryptoměny na cestě k miliardě uživatelů do jednoho roku
Jestli vše půjde stejným tempem, mohli bychom mít do jednoho roku na světě více než jednu miliardu uživatelů kryptoměn. Tedy alespoň podle blockchainového analytika Willy Woo. Odhad zahrnuje pouze uživatele, kteří oficiálně prošli procesem KYC. Celkový počet může být tím pádem ještě o něco vyšší, neboť určitá část uživatelů nakupuje skrze bankomaty, P2P a jiné cesty.
Zajímavé je také procento uživatelů držících bitcoin, které se pohybuje na zhruba 65 procentech.
Více na stránkách Cointelegraph.
Zimbabwský dolar nahrazen tokenem podloženým zlatem
Africké země jsou kromě mnoha jiných věcí známé také velice nestabilními měnovými politikami, které standardně dosahují měnové inflace v řádech desítek procent ročně. Něco takového dělá z měny fakticky toaletní papír, se kterých je lepší zatápět než platit. Jsou naštěstí tací, kteří se to snaží nějakou cestou vyřešit.
Země Zimbabwe minulý týden změnila měnu na tzv. Zimbabwe Gold. Toto platidlo by mělo být podložené nejen zlatem, ale také košíkem zahraničních měn. Distribuce do bankovních institucí a směnáren již začala. Guvernér centrální banky doufá, že tento krok docílí stabilizace inflace na standardní 2 procenta. To by celému státu rozhodně pomohlo, neboť jen za poslední rok zde inflace skočila na 75 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ověření identity pomocí blockchainu? To vše s aplikací od MicroStrategy
MicroStrategy v čele s Michaelem Saylorem pracuje na systému, který by dokázal ověřovat identitu díky napojení na blockchain. Aplikace či rozšíření by využívalo NFT technologii Ordinals. Řešení by mělo být open-source. Jedna bitcoinová transakce by pak měla být podle všeho schopna pojmout 10 000 uživatelů k ověření.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“