Drazí čtenáři, vítejte u naše tradičního týdeníku, ve kterém vám přinášíme ty nejdůležitější novinky z kryptoměnového světa. V dnešním článku se budeme zabývat především bitcoinem, jemuž bylo nedávno schválené spotové ETF ve Spojených státech amerických. Podíváme se na těžaře a pád hashratu, ukážeme si současný stav donedávna největšího kryptoměnového fondu GBTC a mnoho dalšího. Příjemně se posaďte a užijte si čtení.

Bitcoinová ETF posbírala 95 000 bitcoinů za šest dní

To, že spotové ETF na bitcoin letí, je známá věc. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak rychle se do tohoto produktu investoři navalili? Za týden od oficiálního povolení bylo do ETFek od Fidelity a BlackRocku investováno 1,2 miliardy – do každého z nich. Celkově fondy drží již přes 95 tisíc jednotek bitcoinu.

Je to krátká doba na jakékoliv větší předpovídání, ale když jen za týden zvládli investoři takové objemy, co asi ve světě uvidíme za měsíc, rok a dále, jakmile se objeví větší ryby? Potenciál je to obrovský.

Více na stránkách Cointelegraph.

X má oficiální účet platební platformy. Půjde v budoucnu platit i kryptoměnami?

Elon Musk byl v průběhu minulého býčího trhu poměrně velkým a hlasitým zastánce kryptoměn. Na začátku podporoval Bitcoin, posléze pak přešel k Dogecoinu. I tak ale nikdy neopustil myšlenku o platebním systému pro svou sociální síť X, přičemž platforma by mohla pracovat právě se zmíněnými kryptoměnami.

Platforma X je tomuto kroku stále blíže. Nově přidala do svých systému účet dedikovaný platbám, které snad začnou sloužit někdy na konci tohoto roku.

Tento účet je verifikovaný a zároveň označený ikonou X, která znázorňuje příslušnost k organizaci jako takové.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinová těžba je z více než poloviny zelená

Bitcoinová těžba je trnem v oku mnoha progresivním skupinám, které zpravidla útočí na využití fosilních paliv. Ať už si říká kdo chce co chce, Bitcoin jako síť je každým dnem zelenější.

Z nové ESG analýzy bitcoinové sítě vyplývá, že bylo dosaženo další ATH v procentu udržitelnost. Přesně 54,5 procenta rigů využívalo udržitelné zdroje energie.

cointelegraph.com

Celému procesu zásadně přispěl také zákaz těžby v Číně, která je dnes jedním z nejhorších států v dopadu na životní prostředí. Jen to ale ukazuje, že bitcoinová těžba absolutně nesouvisí s výrobou elektřiny, nýbrž jde pouze o tržní proces nabídky a poptávky

Více na stránkách Cointelegraph.

Hashrate bitcoinové sítě spadl o desítky procent kvůli sněhové bouři

I když má decentralizace sítě a procesů řadu nevýhod, má také několik zásadních benefitů, mezi kterými je například odolnost vůči různým druhům krizí. Texas je stát, který i přes svou polohu zažívá teploty pod bodem mrazu, s čímž přichází také sněhové bouře. Zároveň zde sídlí velká část těžařů – ve Spojených státech je v Texasu přes 29 procent stanic

Problém není ani tak o tom, že by snad těžařské stanice nemohly fungovat v zimě a bouřích. Ba naopak, jsou efektivnější díky jednoduššímu chlazení. Na druhé straně barikády ale stojí domácnosti a elektrická síť. Právě kvůli dodávkám elektřiny do domácnosti musela spousta stanic své procesy pozastavit. Celkově tak spadl hashrate o zhruba třetinu.

Více na stránkách Cointelegraph.

VanEck chce delistovat bitcoinové ETF

Kryptoměnová komunita je povětšinou z bitcoinového ETF nadšená. Není se čemu divit, protože jde o událost, na kterou se čekalo roky a prakticky otevře dveře ohromného přílivu kapitálu z různých fondů a bankovních institucí. S povolením se však také dostáváme do fáze určitého přerodu produktového prostředí.

Jedním z příkladů je správcovská společnost VanEck. Ta provozovala tzv. Bitcoin strategy ETF už od roku 2021, který se teď ale zrušit. Důvodem je údajně schválení žádosti na skutečně spotové ETF, které vyhodnocují jako potenciálně výkonnější a žádanější.

Více na stránkách Cointelegraph.

GBTC zažívá výprodeje, peníze odtékají do bitcoinových ETF

Částečně podobnou proměnou si prochází i nejznámější bitcoinový fond GBTC. Greyscale a jejich fond zažívají ohromné odlivy kapitálu. I když se fond konvertoval do plnohodnotného burzovně obchodovaného fondu ETF, zákazníci stejně utíkají. Od schválení ztratil fond více než 38 000 jednotek bitcoinu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Počet kryptoměnových uživatelů spadl v El Salvadoru na polovinu

Když se El Salvador v minulosti vytasil s tím, že za svou oficiální měnu přijme Bitcoin, byl to velký boom. I přes značný optimismus se ale zdá, že ne vše funguje podle představ. 

Podle nedávné studie provedené tamní univerzitou se počet lidí, kteří za rok použili bitcoin k platbě alespoň jednou, snížil zhruba na polovinu. V roce 2022 odpovědělo pozitivně více než 24 procent respondentů, minulý rok šlo již pouze o 12 procent.

Zajímavá je také statistika uvádějící pozitivní názor na změnu života poté, co rodina začne používat bitcoin. Tímto způsobem odpovědělo zhruba 7 procent lidí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage