Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili celou řadu novinek, které stojí za pozornost. Pokud bedlivě sledujete události týkající se bitcoinu, pak vám jistě neunikl komunitní svátek zvaný Halving. V tomto článku se na půlení podíváme podrobně. Dále si ukážeme novinky z Hong Kongu, kterými jsou nové ETF fondy, přičemž jeden z nich je dokonce na spotový ether. V neposlední řádě pak skočíme na nový protokol Bitcoin Runes, který je novou technologií bitcoinových NFT tokenů. Pohodlně se usaďte a přejeme vám příjemné čtení.
Půlení bitcoinu (Halving) je konečně za námi
Jen málokdy najdete tak silnou komunitu srocující se u nějakého investičního prostředku, jako je tomu u bitcoinu. Lidé slaví spoustu věcí, scházejí se a neustále něco plánují. Jedním z těchto “svatých” dnů je i tzv. Halving, což se dá do češtiny přeložit jako “půlení bitcoinu”.
V krátkosti jde o to, že se zhruba jednou za čtyři roky odměna za vytěžený bitcoinový blok sníží o 50 procent. Na počátku všeho se za blok dalo získat 50 jednotek bitcoinu, po čtyřech letech 25, následně 12,5, pak 6,25. Dnes je odměna již 3,125 bitcoinu za jeden vytěžený blok.
Jelikož je plán takový, že bude mít bitcoin pouze 21 000 000 jednotek a ani o jednu víc, musí se nějak tohoto omezeného množství dosáhnout. Satoshi Nakamoto k tomuto problému přistoupil jednoduše tak, že se bude odměna za blok dělit jak dlouho to jen půjde. Až to nebude možné, bude vytěžený poslední bitcoinová část.
Co se týče ceny, tradičně půlení předznamenává začátek velkých cenových pohybů směrem nahoru, které v minulosti ústily ve zhodnocení v řádech stovek procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Rekordní poplatky v konečném bloku před půlením
Zajímavost, která provázela poslední Halving, jsou transakční poplatky v posledním bloku před půlením. Ten se zapsal do historie jako vůbec nejdražší blok, který byl kdy vytěžený. Uživatelé za transakce zaplatili celkově 37,7 bitcoinů, což se v té době rovnalo 2,4 milionu dolarů na poplatcích.
Za tímto ucpáním stálo pravděpodobně vypuštění protokolu Bitcoin Runes do světa, což chtěla spousta lidí využít.
Více na stránkách Cointelegraph.
První ETF na spotový ether a bitcoin v Hong Kongu
Zatímco Spojené státy americké spí, v Hong Kongu se regulátoři již usnesli o vydání ETF fondů na spotový bitcoin a ether. Na povrchu jde o stejné produkty, avšak pod povrchem se liší od těch západních. Jak?
Tradiční fondy jako iShares apod. jsou typu cash-create, což v zásadě znamená, že se akcie ETF fondů vytvářejí na základě vkladu finančních prostředků. Hongkongské ETF fondy jsou naopak in-kind typu, takže se jejich akcie vydávají výměnou za skutečný bitcoin a ether.
Více na stránkách Cointelegraph.
Spouští se Bitcoin Runes, nový protokol pro NFT tokeny na bitcoinové síti
Ještě před pár lety by vám většina lidí řekla, že se u bitcoinu nikdy nemůže rozvinou DeFi technologie, jakou jsou například NFT tokeny. První technologie, která umožnila mintování tokenů na bitcoinovém blockchainu, se jmenovala Ordinals. Měla své mouchy, které v určitých případech umožňovaly třeba upravitelnost transakcí (Transaction Malleability), což mohlo vést k double spendu.
Novinka, která na bitcoinu od půlení funguje, se jmenuje Bitcoin Runes. Jde o novou NFT technologii, která by snad měla usnadnit celému blockchainu skrze nižší datové zatížení a zároveň jsou kompatibilní se sítí Lightning Network.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ekosystém GameFi znovu oživl, počet aktivních peněženek se prakticky zdvojnásobil
GameFi ekosystém znovu ožívá. I když byli uživatelé v roce 2022 a části 2023 spíše neaktivní, za posledních dvanáct měsíců se množství aktivních peněženek prakticky zdvojnásobilo. Zpravidla jde o nějaké programy, které v sobě kombinují herní systémy a kryptoměnové technologie. Uživatel může získat herní předměty jako NFT tokeny, pronajmout si je atd.
Více na stránkách Cointelegraph.
Arkansas ztížil provoz těžařům kryptoměn
Regulátoři po celém světě se obouvají do kryptoměn ze všemožných důvodů. Některým se nelíbí soukromí, které držitelům poskytují, jiní mají zase problém s jejich definicemi, dalším se pak příčí energetická náročnost těžby.
Jeden takový krok “kupředu” přišel minulý týden ze státu Arkansas. Tamní zákonodárci se rozhodli pro omezení těžařů kryptoměn. Celý sborník nařízení se zaměřuje na redukci zvuku, zahraniční vlastnictví těchto center a vzdálenost od rezidenčních částí.
Více na stránkách Cointelegraph.
Norsko zhoršuje situaci pro datová centra, ovlivněni budou i těžaři kryptoměn
Podobným směrem jako Arkansas se vydává i skandinávská země Norsko, která se doposud omezením spíše bránila. Zde se naopak obávají dopadu těžby na životní prostředí, avšak první kroky se soustředí spíše na vytvoření frameworku datových center, jejich vedoucích pracovníků a dalších údajů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“