Drobní investoři zřejmě ztrácejí trpělivost s akciemi farmaceutických společností, ukazují to nejnovější čtvrtletní statistiky o akciích ze sociální investiční sítě eToro.

Investiční sociální síť eToro se zaměřila na společnosti, u kterých došlo k největšímu poměrnému nárůstu a poklesu držitelů na konci 2. čtvrtletí oproti konci 1. čtvrtletí. V první desítce se umístily z hlediska ztráty uživatelů dvě farmaceutické společnosti americká společnost Merck & Co (- 12 %) a Pfizer (- 7 %).

Na druhém konci spektra byl Twitter, který zaznamenal 82% nárůst držitelů, když se v polovině dubna objevily zprávy o záměru Elona Muska koupit tohoto giganta v oblasti sociálních médií.

Uživatelé se také vrhli na akcie Occidental Petroleum Corp, které díky globální ekonomické situaci a rostoucím cenám ropy vzrostly o 69 %.

Globální tržní stratég společnosti eToro Ben Laidler k výsledkům uvedl: „Investoři byli v posledních třech měsících hbití a dokázali se vypořádat s bezprecedentní volatilitou na světových trzích. Přizpůsobili se dlouhodobým vysokým cenám ropy, konci obavám z Covidu a nebáli se postavit na stranu jednoho z největších převzetí v tomto čtvrtletí.

Zjevně prohledávali světové investiční příležitosti a přidávaly akcie od USA a Velké Británie po Francii a Německo a zároveň diverzifikovali do atraktivních energetických, luxusních a spotřebitelských velkokapitálů, protože se stahovala ekonomická bouřková mračna.“ 

Navzdory nedávnému výprodeji na trhu dominují technologické akcie v žebříčku nejvíce držených akcií mezi českými investory na eToro (viz druhá tabulka níže), přičemž první čtveřici tvoří Tesla, Apple, Meta a Amazon.

Laidler dodává: „Investoři se také dívají na věc z dlouhodobé perspektivy a drží se svých oblíbených ‘Big Tech’ firem, i když mnohé z nich byly letos na akciových trzích oslabeny. To se jim nakonec může ještě vyplatit, protože tyto firmy stále silně rostou, mají vysoké ziskové marže a pevné rozvahy.“

Akcie s největším poměrným nárůstem a poklesem držitelů na platformě eToro v jednotlivých čtvrtletích

PořadíSpolečnostNárůst držitelů v porovnání s 1. čtvrtletím v %SpolečnostPokles držitelů v mezičtvrtletním srovnání v %
1Twitter82 %Merck & Co.-12 %
2Upstart Holdings Inc71 %VICI Properties Inc-9 %
3Occidental Petroleum Corp69 %Boxlight Corp-7 %
4Rheinmetall AG50 %Pfizer-7 %
5Target Corp50 %Electronic Arts, Inc.-7 %
6Hewlett Packard45 %GameStop Corp.-6 %
7Citigroup35 %BioNTech SE-5 %
8Alphabet Inc Class A33 %FedEx Corporation-5 %
9BASF SE29 %International Consolidated Airlines-4 %
10Lowe’s Companies Inc28 %Vaxart Inc-4 %  

Nejoblíbenější akcie na platformě, podle držených pozic

Žebříček 2. čtvrtletí  2022 Nejčastěji držené akcie na platformě eToro v České republiceŽebříček 1. čtvrtletí  2022
1Tesla Motors, Inc.3
2Apple2
3Meta Platforms Inc1
4Amazon.com Inc5
5Microsoft4
6NVIDIA Corporation8
7Alibaba6
8Nio Inc.7
9Alphabet9
10Netflix, Inc.10
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!