Zdroj obrázku: Pixabay

Přinášíme nejčerstvější reakci Bena Laidlera ze společnosti eToro, a to na krok ECB navýšit úrokové sazby.

Způsobí ECB finanční nestabilitu?

Evropská centrální banka se sice chystá zvýšit úrokové sazby, ale čelí mnohem větším rizikům než Fed, z nichž nejzávažnější je tzv. roztříštěnost. Zvýšením sazeb v boji proti 8% inflaci by ECB mohla ve skutečnosti způsobit další finanční nestabilitu, zejména pokud jde o náklady na vládní půjčky. Důvodem je její univerzální přístup k úrokovým sazbám, který je nucena uplatňovat, přestože situace se velmi liší podle toho, v jaké zemi EU se nacházíte.

Ekonomické rozdíly v EU

Tyto rozdílné ekonomické skutečnosti v EU ztělesňuje rozdělení na takzvané ‚jádra‘ severní ekonomiky EU, jako je Německo, Francie a Nizozemsko, a ‚periferní‘ jižní ekonomiky Itálie, Španělska, Portugalska a Řecka. Například v Německu činí státní dluh k HDP 70 %, míra nezaměstnanosti 5 % a HDP na obyvatele 50 000 USD. Naproti tomu v Itálii je úroveň zadlužení 150 % HDP, nezaměstnanost dosahuje 8,4 % a HDP na osobu je o 30 % nižší.

Přístup ECB

Co se týče přístupu ECB, náklady na financování vládních institucí, které jsou dány výnosy desetiletých dluhopisů, v poslední době prudce vzrostly, což ECB donutilo urychlit plány ‘boje proti fragmentaci’. To by zmírnilo riziko opakování výbuchu výnosové ‚dluhové krize‘, kterou jsme zaznamenali před deseti lety, poskytlo prostor pro zvýšení úrokových sazeb, podpořilo euro a poskytlo určitou úlevu těžce zkoušenému ocenění akcií v eurozóně.

Avatar Autor
Ben Laidler

Je stratég pro globální trhy společnosti eToro, má více než 25 let zkušeností s globálním investičním výzkumem a zastával pozice globálního akciového stratéga, globálního vedoucího sektorového výzkumu a vedoucího výzkumu pro Ameriku ve společnosti HSBC v New Yorku.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!