Zdroj: Sigmund na Unsplash.com

Firmy datovou kvalitu řeší obvykle až ve chvíli, kdy data potřebují. To s sebou nese zvýšené nároky na manuální čištění datovými odborníky, prodlužuje se doba, než lze data reálně využít jako podklad pro rozhodování, a navíc hrozí, že firma kvůli nepřesným datům dojde k chybným závěrům.

Podle reportu o datové připravenosti společností, který zveřejnila společnost Ataccama, téměř 80 % společností čelí problémům s daty. V posledních dvou letech došlo vlivem pandemie k prudkému 78% růstu počtu firem, které jsou svým byznysem na datech závislé.

Více než polovina (55 %) dotázaných připustila, že data před finálním zpracováním musí manuálně upravovat a čistit na odpovídající kvalitu, 44 % jich na podklady musí čekat déle než den.

To se podle reportu State of Data Quality 2022 zlepšilo a společnosti se datům a jejich kvalitě věnují intenzivněji. Firmy jsou k lepší práci s daty motivovány například i kvůli GDPR. Bez specializovaného datového nástroje je pro firmu velmi pracné plnit požadavky fyzických osob, kterým GDPR přisuzuje právo na informace.

Manuální dohledávání dat, která firma o subjektu ukládá, z jakého titulu a jak dlouho, jakým způsobem je zpracovává a kterým třetím stranám je poskytuje, to vše lze v profesionálním nástroji zjistit na několik kliknutí.

Data jako komodita budoucnosti

Většina firem si důležitost dat uvědomuje, jelikož jsou nezbytnou komoditou pro prohlubující se digitalizaci firem a zavádění datově náročných technologií jako umělá inteligence (AI), strojové učení (ML) nebo internet věcí (IoT).

Datoví specialisté tráví až 80 % času získáváním a čištěním dat, na jejich samotné používání jim zbývá pouhá pětina času. Podle odhadů amerického Forbesu tak i díky tomu přichází tamější firmy až o 20 procent jejich celkových tržeb.

Zvýšení kvality dat není jednorázový proces, jde o dlouhodobou strategickou iniciativu firmy. Symptomy nesprávných dat jsou potom neefektivní rozhodnutí, kdy dochází například k překročení plánovaných rozpočtů – za kterými podle výzkumu stojí v 88 % případů nedostatečná kvalita dat.

Zdroj: TZ Ataccama

Další novinky z této oblasti najdete v naší rubrice Technologie.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!