V roce 2023 fintech výrazně zaostal v celkovém získávání finančních prostředků, protože rizikové fondy se raději rozhodly pro investice do klimatických technologií.

Co se týče regulace, největší evropská soukromá technologická společnost Revolut ukončila rok 2023 s touhou získat bankovní licenci ve Spojeném království, která jí stále uniká. Jinde to byl dobrý rok pro německý fintech jednorožec Trade Republic, který získal plnou bankovní licenci EU, a špatný rok pro francouzský insurtech Luko, který se dostal do nucené správy poté, co zkrachovala jeho dohoda se stávající pojišťovnou Admiral v hodnotě 14 milionů eur. Co nás tedy čeká v roce 2024?

Dodržování předpisů třetími stranami se stane novým bodem zájmu fintechů

Stéphie Ndinga, ředitelka pro dodržování předpisů ve společnosti Swan

V roce 2023 jsme byli svědky nákladných důsledků toho, že se fintech společnosti rozhodly nekontrolovat dodržování předpisů třetími stranami – naposledy v případě německého poskytovatele BaaS Solaris. To posloužilo jako důležitá připomínka reputačního a finančního rizika, které může přinést nedostatečná kontrola a monitorování partnerů. Vzhledem k tomu, že regulační orgány budou i nadále zpřísňovat kontrolu dodržování předpisů třetími stranami, budou investice do interních oddělení pro dodržování předpisů dobře sloužit fintech firmám i v roce 2024, neboť zajistí, aby byly zavedeny správné procesy monitorování rizik a onboardingu.

Startupy v oblasti bankovnictví jako služby (BaaS) se budou muset zamyslet nad regulací.

Marius Galdikas, generální ředitel společnosti ConnectPay

Jednou z oblastí, kde je flexibilita klíčová, je otázka dodržování předpisů. Vzhledem k tomu, že poskytovatel BaaS je držitelem bankovní licence, která fintechům umožňuje nabízet svým uživatelům finanční služby, je to právě poskytovatel BaaS, kdo je v konečném důsledku odpovědný za bezpečnost majetku a informací těchto uživatelů. Vzhledem ke stále přísnějším předpisům a požadavkům na řízení rizik musí být poskytovatelé BaaS stále více připraveni zajistit vysokou úroveň bezpečnosti a spolehlivosti. Tam, kde se o dodržování předpisů obvykle starali fintech partneři poskytovatelů BaaS, se tato odpovědnost stále více přesouvá na bedra samotných poskytovatelů BaaS.

Poskytovatelé BaaS musí do svých nabídek začlenit dodržování předpisů. Vedle tradičních služeb, jako jsou účty, platby a karty, by poskytovatelé BaaS mohli zajišťovat také onboarding, autentizaci a monitorování. Nabídkou vestavěného souladu s předpisy neboli compliance jako služby mohou poskytovatelé BaaS snížit složitost udržování souladu s předpisy, a umožnit tak fintechům soustředit se na jejich hlavní činnost, což je jeden z principů, které stály u zrodu BaaS.

Do boje vstupují poskytovatelé plateb z účtu na účet (A2A)

Lucile Cornet, partnerka společnosti Eight Roads Ventures Europe

Jen v Evropě existuje více než 400 poskytovatelů technologií otevřeného bankovnictví – ti se však z velké části omezují na domácí transakce prováděné v jednotných měnách. Interoperabilita je z pohledu spotřebitele klíčová a několik hráčů se snaží vybudovat globální síť, která by zpochybnila dnešní síť karet. V roce 2024 očekáváme další expanzi fintech A2A společností do nových geografických oblastí, což posílí jejich globální přítomnost. Tato expanze bude zahrnovat nejen nástroje pro obchodníky, které umožní integrovat možnosti otevřených bankovních plateb u pokladen, ale také zavede inovace, jako je „inteligentní směrování“, řízení rizik, okamžité platby a platební spojení, což bude výzvou pro tradiční infrastrukturu karetní sítě.

Kryptoměny se nevrátí

Carol Haghová, nevýkonná ředitelka portfolia a předsedkyně výboru pro screening při Harvard Business School Alumni Angels of the UK.

Nevidím návrat kryptoměn v masovém nebo maloobchodním smyslu, ale stále vidím značnou potenciální hodnotu technologie blockchain a pro tokeny v rámci uzavřených, důvěryhodných ekosystémů. V rámci průmyslových trhů, jako je pojišťovnictví, může odstranit tření při transakcích, což umožní nižší náklady a větší rychlost, kde se v rámci uzavřené skupiny důvěryhodných stran výrazně sníží rizika dodržování předpisů, podvodů a dalších problémů. Má potenciální využití v oblasti správy dat ve zdravotnictví a vytváření transparentnosti a sledovatelnosti v dodavatelských řetězcích – opět tam, kde máte zvládnutelný počet transakčních stran, které jsou důvěryhodné a ověřené. Rok 2024 by mohl být rokem, kdy se dočkáme vážných případů využití a komercializace.

RegTech vstupuje do boje

James Devlin, Fidelity International Strategic Ventures

Po sérii vysokých pokut v roce 2023 budou regulační orgány i nadále vyvíjet tlak na velké i malé finanční instituce, které nedodržují své regulační povinnosti v oblasti monitorování komunikace zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že regulátoři stále častěji hledají důkazy o tom, že firmy v této oblasti využívají aktuální technologie a podnikají seriózní kroky k provádění odpovídajícího dohledu, budou mít firmy RegTech, které se těmito výzvami zabývají, značné příležitosti k růstu.

Hra na financování rizikového kapitálu „předávání balíčků“ se zvrhne v chaos

Curt Hopkins, zakladatel společnosti Consilium Ventures

Model rizikového kapitálu spočívající v předání investice do další fáze rizikového kapitálu s vyšším oceněním je nefunkční a nezlepší se ani v roce 2024. Překlenovací kola proto budou i nadále představovat primární strategii, jak se vyhnout downroundům, což bohužel povede k tomu, že méně zavedené VC budou chudší.

Spotřebitelé chtějí, aby platby byly jednodušší, a budou hlasovat nohama

James Booth, viceprezident pro řízení partnerů v regionu EMEA, PPRO

Budeme svědky dalšího nárůstu alternativních platebních metod, které mohou mít podobu bankovních převodů, elektronických peněženek nebo metody „kup teď, zaplať později“ (BNPL). Podle našich nejnovějších údajů například britští spotřebitelé již nyní využívají alternativní platební metody při více než 50 % online transakcí. Spotřebitelé se odklánějí od toho, aby chtěli zadávat údaje o své kartě na mobilním telefonu nebo zadávat PIN kód v obchodě. Vzhledem k tomu, že 60 % Britů nakupuje na internetu pomocí mobilního zařízení, stále častěji volí alternativní platební metody, které jim usnadňují odbavení a poskytují ucelenější zážitek z nakupování.

Zdroj: Sifted.eu

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!