Tuzemská investiční platforma Bondster přichází se zajímavým řešením na poli P2P investic nejen v Česku, ale také v Evropě. Nabídku půjček pro své investory rozšířila o půjčky zajištěné bitcoiny. Od této inovace si slibuje ještě větší oblibu P2P investování.

Jak taková investice na Bondster funguje?

Díky sdílené ekonomice mají lidé mnoho nových možností, jak investovat své naspořené peníze. Stále oblíbenějším je P2P (peer-to-peer) investování do půjček, kdy lidé investují do úvěrů ostatních lidí či firem. Pro lepší bezpečnost bývají půjčky zajištěny například movitým majetkem nebo nemovitostí. Na české investiční platformě Bondster.cz od nynějška mohou lidé investovat také do úvěrů zajištěných bitcoiny a to s výnosem až 10 %.

Výhodou této formy investice do kryptoměn je, že je zajištěna proti cenovým výkyvům bitcoinu a investoři z ní díky garanci zpětného odkupu získají vždy očekávaný výnos. Investoři získají roční výnos ve výši až 10 %. Horší vliv může mít kolísání bitcoinu na dlužníka, který dal do zástavy své bitcoiny a díky poklesu mu klesá i zástava.

Princip investování do těchto úvěrů se od ostatních typů zajištěných půjček na Bondsteru nijak neliší. Rozdíl je pouze ve způsobu zajištění, kdy místo movitého či nemovitého majetku dávají dlužníci do zástavy své bitcoiny. Krásně je vše vysvětleno ve videu níže.

Ochrana investorů

Na úvěry zajištěné bitcoiny váže Bondster tzv. garanci zpětného odkupu, která je uplatněna v případě, pokud by dlužník půjčku přestal splácet. V takovém případě poskytovatel investorům vyplácí celou investovanou částku i s dosaženým výnosem.

Garance zpětného odkupu platí i pro případ poklesu hodnoty bitcoinu. V takovém případě dlužník musí doplatit rozdíl v poklesu hodnoty částečnou úhradou dluhu, nebo navýšit zástavu v bitcoinech, aby bylo udrženo odpovídající LTV. Pokud tak neučiní, tak poskytovatel úvěru, česká společnost Acema, okamžitě zástavu prodává a vyplácí podle zmíněné garance zpětného odkupu investory v plné výši jistiny a úroku (úrok je vyplacen ve výši za celou dobu úvěru bez ohledu na to, zda byl ukončen předčasně). Výhodou zástavy ve formě kryptoměny – bitcoinu je, že lze na rozdíl od ostatních druhů zástav okamžitě a jednoduše zpeněžit.

„Prioritou číslo jedna pro nás byla maximální bezpečnost. Ukazatel LTV* (Loan To Value) u tohoto typu zajištěných úvěrů proto činí 50–70 %. Současně úvěry disponují garancí zpětného odkupu jak v případě nesplácení, tak i předčasného ukončení, přičemž investoři nepřijdou o své peníze a úroky. Ty jim budou vždy vyplaceny v plné výši,“ doplňuje Pavel Klema, CEO Bondsteru.

Jaký je váš názor na tuto investici zajištěnou bitcoiny? Napište nám do komentářů!

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!