Bitcoin se minulý týden propadl, protože trhy trápily obavy ze zvyšování úrokových sazeb a konce kvantitativního uvolňování.
Největší světové kryptoaktivum začalo minulý týden nad hranicí 45 000 amerických dolarů, ale v průběhu týdne se propadlo a nyní se obchoduje pod 42 000 dolary. Ether mezitím sledoval podobnou trajektorii, krátce se obchodoval nad 3 500 dolary, ale nyní se pohybuje hluboko pod 3 200 dolary.
Pohyby směrem dolů podporují to, co se v roce 2022 ukázalo jako významný trend – že kryptoaktiva se nezdají být imunní vůči zvyšování sazeb. Pohybují se v podobném rytmu jako tradiční akciové trhy, jako je NASDAQ100, a zdá se, že kryptoměny se v prostředí zvyšování sazeb potýkají s problémy.
Bitcoin se stále nachází v horní polovině rozpětí, ve kterém se obchodoval v roce 2022, což znamená, že pokud se mu podaří udržet úroveň nad 40 000 dolarů, pak by se na trh mohla vrátit důvěra. Jasné je, že elán posledních několika týdnů vedl k překoupení tokenu, který nyní trpí jeho důsledky.
Na konferenci Bitcoin 2022, která se konala minulý týden v Miami, zazněla řada prohlášení týkajících se kryptoakcií a prostoru obecněji, ale na rozdíl od minulých let se zdá, že tentokrát cenu nic závažného nepovzbudilo.
Elon Musk vyzývá k platbám dogecoin na Twitteru
Šéf společnosti Tesla a nyní největší akcionář Twitteru Elon Musk navrhl změny na Twitteru, které by zahrnovaly i platby v dogecoinu.
Excentrický miliardář minulý týden koupil 9% podíl ve firmě a následně byl přizván do její správní rady. Musk od té doby předložil řadu návrhů pro platformu, které nyní zahrnují i kryptoměny.
Navrhl, že model předplatného Twitter Blue by mohl umožnit platby v dogecoinech. Během vlákna na platformě o tom, jak by uživatelé mohli platit, dodal: „možná i možnost platit v doge [sic]“.
Musk je možná jednou z mála veřejných osobností na světě, která dokáže hýbat kryptotrhem jen tím, co říká. Jeho výroky již měly dopad na cenu dogecoinu, která se vyšplhala z přibližně 0,1425 dolaru na více než 0,1550 dolaru, což představuje skok o přibližně 9 %.
V tuto chvíli je nepravděpodobné, že by se cena ještě výrazněji posunula. Pozorovatelé však budou hledat důkazy, že by se Muskovy nápady mohly stát skutečností, protože už není jen pozorovatelem z křesla, ale aktivním účastníkem budoucího vývoje platformy Twitter.
Středoamerické bitcoinové domino začíná padat
Další dva středoamerické státy se přiblížily k tomu, aby se připojily k Salvadoru a začaly přijímat bitcoin jako zákonné platidlo.
V Hondurasu začala zvláštní ekonomická zóna na turistickém ostrově Roatán v Karibiku oficiálně přijímat bitcoin jako zákonné platidlo. Zóna s označením „Honduras Prospera“ byla vytvořena v roce 2020 s cílem podpořit investice a autonomní hospodářský růst této problémové země.
Honduraská vláda oficiálně umožnila používání bitcoinů podnikům, jednotlivcům i místní vládě. Tato ekonomická zóna bude také moci vydávat bitcoinové dluhopisy, podobně jako je tomu v Salvadoru.
V Mexiku mezitím prezident pozval do země Samsona Mowa, bývalého CSO společnosti Blockstream, aby s ním projednal možnost zavedení bitcoinu jako zákonného platidla. Zprávu předala mexická senátorka Indira Kempisová, která je úzce spojena s legislativními pokusy o větší začlenění kryptoměn do mexického finančního systému.
Přestože plány na zavedení bitcoinu v Mexiku jsou zatím v plenkách, potenciální přijetí kryptoaktiva jako zákonného platidla v zemi by znamenalo změnu hry. Salvador i Honduras jsou ve větším měřítku relativně malé země, ale Mexiko je velký stát s téměř 130 miliony obyvatel. Pokud by země učinila bitcoin zákonným platidlem, potenciál pro explozi jeho používání by byl mimořádný.
S blížícím se sloučením dosáhl hashrate ETH historického maxima
Hashrate pro ether vyskočil za tři měsíce o 13 %, protože těžaři se připravují na „The Merge“ a dosáhli historického maxima (ATH).
Hashrate – který měří výkon všech těžařů v síti – s blížícím se The Merge neustále roste a 7. dubna dosáhl nového ATH. Těžaři usilovně tlačí na vytváření dalších tokenů před přechodem sítě Ethereum ze systému proof-of-work (PoW) na systém proof-of-stake (PoS).
V rámci The Merge dojde k implementaci systému PoS, která byla odsouhlasena s cílem snížit neefektivitu a špatné ekologické reference systému PoW. Sloučení docela pravděpodobně zvýší deflační charakter etheru, protože místo tvorby mincí bude systém oceňovat staking.
Rostoucí hashrate je signálem, že těžaři se před tímto přechodem na nový systém zapojují do vytváření dalších bloků. Změna je v současné době stále plánována na druhé čtvrtletí tohoto roku a její potenciální důsledky pro Ethereum a obecněji pro trh s kryptoměnami nelze podceňovat.