V našich výběrech zajímavých akcií obvykle naleznete ty technologické a finanční. Konec konců se není ani čemu divit, jelikož právě na to se Fintree zaměřuje a tento typ akcií často nabízí i zajímavé příležitosti. V tomto článku si však dáme od podobných titulů oddych. Podíváme se totiž na americkou firmu General Motors, výrobce tradičních amerických vozů značek Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC.
Pro nás v České republice by samozřejmě bylo asi relevantnější rozebrat si nějakou evropskou automobilku, jako je třeba Volkswagen Group, avšak tam asi všichni víme, kam to aktuálně směřuje. Oproti tomu americký automotive může po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA dostat novou dynamiku. Ačkoliv byste to možná od značky, která je proslulá výrobou benzínových motorů s obrovskými objemy neočekávali, GM se také chopilo trendu přechodu na EV.
Historie General Motors
Počátky General Motors Company se datují až do roku 1908, kdy michiganský podnikatel William C. Durant spojil několik nezávislých výrobců automobilů jako Buick, Cadillac a Oldsmobile pod střechu jedné korporace. Durant byl vizionářem a jeho cílem byla konsolidace tehdejšího fragmentovaného automobilového trhu, což mělo následně vést k rychlému růstu GM na tomto teprve se rozvíjejícím trhu.
Vize byla poměrně úspěšně přeměněna v realitu a od dvacátých let minulého století se GM stalo jednou z dominantních sil globálního automobilového průmyslu. Svůj podíl na tom má i Alfred P. Solan, který nastoupil do vedení GM a zavedl například decentralizovanou strukturu managementu a strategii tržní segmentace. To prakticky znamenalo, že společnost nabízela vozidla přizpůsobená různým životním stylům a rozpočtům. Chevrolet bylo lidové auto, Pontiac pro ty, kdo hledali něco trochu lepšího a Cadillac pro luxusní segment. Sloan také zavedl každoroční vylepšení modelových řad, což zvyšovalo zájem zákazníků .
V průběhu druhé světové války společnost vyráběla také vojenská vozidla, motory do letadel a další vybavení, které pomáhalo spojeneckým silám. Po konci války začala americká ekonomika vzkvétat a vlastnit auto od GM se stalo zásadní částí amerického snu. Díky tomu GM zažilo obrovský růst a stalo se největším výrobcem aut na světě.
V druhé polovině dvacátého století však automobilka čelila značné konkurenci zahraničních výrobců. Japonští výrobci aut jako Hoda a Toyota na americký trh začali dodávat spolehlivá, úsporná a levná auta, čímž značně snížili tržní podíl GM. Společnost se tomuto trendu dlouho nedokázala přizpůsobit a v roce 2008 dokonce zbrankrotovala a musel ji zachránit stát.
General Motors se však z bankrotu vzpamatovalo a prošlo významnou tranfsormací. Zjednodušila své fungování, zaměřila se více na inovace a zavázala se vyrábět elektrická a autonomní auta.
Podnikatelský model – auta všeho druhu
GM nabízí celé spektrum automobilů, avšak vždy bylo silné především v segmentech velkých SUV, kde má v USA 64% podíl trhu. Dalším velmi silný segmentem jsou pick-upy, kde tržní podíl činí 44 %. V tomto segmentu GM také zaznamenalo nejlepší prodeje od roku 2007. Koncern však vyrábí samozřejmě také zajímavá auta i z jiných segmentů. Jedním z nich je třeba ikonický supersport Chevrolet Corvette.
Co se týče podílů prodejů dle značek (v USA za rok 2023), data jsou následující:
- Chevrolet – 1 264 745 (59,03 %) prodaných aut
- GMC – 563 677 (26,31 %) prodaných aut
- Buick – 167 030 (7,8 %) prodaných aut
- Cadillac – 147 214 (6,87 %) prodaných aut
Data ohledně prodejů dle všech regionů nejsou bohužel zveřejňována, avšak z tiskových zpráv publikovaných společností se zdá, že čínský trh se stává pro automobilku velmi důležitým. Například jen v druhém kvartále roku 2023 GM do Číny exportovalo více než 526 000 aut.
Jak jsme již naznačili, GM je aktivní také v elektromobilitě, která je jedním ze strategických směrů, kam se společnost ubírá. Na americkém trhu EV’s má společnost 9,8% podíl, který nabral v poslední době poměrně rapidně rostoucí tendenci. Pro rok 2025 společnost plánuje na trh uvést hned 3 elektromobily značky Cadillac. Automobilka zároveň odhaduje, že marže v tomto segmentu se díky snižujícím se nákladům na výrobu baterií budou zvyšovat.
Společnost se však zaměřuje i na další inovace, jako je například jejich systém autonomního řízení Super Cruise. Díky tomuto systému může řidič sundat ruce z volantu, zatímco auto se řídí samo. To jsme již viděli i u jiných automobilek, ale Super Cruise je považován za jeden z nejpropracovanějších a nejbezpečnějších systémů tohoto druhu. Zajímavou konkurenční výhodou je také velmi dobré fungování, i když za autem táhnete třeba přívěs. Očekává se, že do konce roku 2024 bude na silnicích jezdit zhruba 380 000 aut vybavených tímto systémem a dvojnásobek v roce 2025.
Rizika
Jak již jsme zmínili v úvodu článku, zvolení Donalda Trumpa může být pro GM pozitivní zprávou, jelikož hodlá zavést tarify a cla na zboží pocházející z Číny a celkově za zahraničí. Cílem je podpořit lokální produkci včetně automobilů. Empirické zkušenosti nám však ukazují, že zvyšování cel a tarifů se vyplatí pouze do nějaké úrovně.
Jedná se také o dvojsečnou zbraň, jelikož Čína může zvýšit samozřejmě cla a tarify také. V souvislosti s tím, že se pro GM Čína stává relativně důležitým trhem se tedy může jednat i o negativní informaci. Zapomenout ale nemůžeme ani na to, že se Číňané vrhli na elektromobilitu po hlavě a produkují technologicky vyspělá a relativně levná auta, která mohou být konkurencí pro elektromobily i od GM.
Když se podíváme na segment tradičních aut se spalovacími motory, GM stále vyrábí motory spíše s většími objemy, které američtí zákazníci chtějí. V EU tedy již teď na silnicích těchto aut moc nevidíme, protože se úplně neslučují s regulacemi EU a Green Dealem. Většina spotřebitelů také bere v úvahu i spotřebu těchto automobilů, která je obvykle vyšší.
Porovnání General Motors s konkurencí
Vybrat společnosti, se kterými GM budeme porovnávat nebylo vůbec těžké. Většina světových automobilek totiž také disponuje celou řadou modelů aut v různých segmentech a podobně jako GM naskakují na trend elektromobility. Jasným konkurentem je americký Ford. Významnými konkurenty, kteří GM potrápili především v 70. a 80. letech jsou Toyota a Honda. V USA jsou však populární také evropská auta, takže nemůžeme zapomenout zařadit i Volkswagen.
Samozřejmě bychom mohli zařadit také americkou automobilku Tesla, která vyrábí pouze elektromobily, avšak jelikož se jedná tak trochu o meme akcii, čísla jsou tam poměrně nevypovídající.
Při pohledu na základní charakteristiky společností nás překvapilo, že GM překonalo svou tržní kapitalizací Volkswagen. Pravděpodobně za to může dlouhodobě klesající cena akcií evropského automobilového koncernu.
Co se týče výnosnosti General Motors naprosto drtí své konkurenty snad ve všech uvedených časových období s výjimkou posledního měsíce. Zatímco konkurenti dosahují v posledních letech převážně záporných hodnot, při koupi akcií GM byste prodělali jen v případě, že byste je nakoupili před třemi lety.
Zdá se, že automobilka slaví úspěch především v posledním roce, jelikož výnos 58,97 % je opravdu hezkým výsledkem. Možná to můžeme připisovat zdařilé penetraci trhu EV.
Z hlediska dividend je však GM naopak nejslabší z konkurentů. Jedná se tedy spíše o růstovou akcii a do dividendového portfolia není příliš vhodná. Zde opět překvapil Volkswagen, který nabízí velmi hezkou dividendovou výnosnost. Pokud se poohlížíte vyloženě po americké společnosti, zajímavý může být v tomto ohledu i Ford.
Co je možná nejdůležitější jsou růstové metriky. Na těch můžeme sledovat, že velmi dobře se očividně daří v Japonsku. Obecně by se však dalo říct, že u GM jsou hodnoty růstu obratu i EBITDA na zdravých úrovních. U Fordu a Volkswagenu pozorujeme naopak spíše smutný příběh.
U společností tohoto typu je samozřejmě velmi důležité se podívat i na ukazatele ziskovosti. Zde opět dominují japonské automobilky. Vezmeme-li v úvahu čisté ziskové marže, je na tom GM mezi nejaponskými společnostmi nejlépe. Zároveň je také premiantem i v ukazatelích výnostosti celkových aktiv a návratnosti vlastního kapitálu.
Akcie General Motors – cena, shrnutí a další
Akcii si v době psaní článku můžeme pořídit na New York Stock Exchange za 52,74 amerických dolarů, což je částka přijatelná pro menší investory i pokud nechtějí nakupovat pouze frakce.
Ještě zkontrolujme valuace a zaměříme se na ukazatel P/E GAAP (TTM), což je poměr ceny a výnosů dle standardizovaných účetních postupů za posledních 12 měsíců. Tento ukazatel ukazuje, že je GM oproti konkurentům podhodnocené. Jeho P/E je totiž druhé nejnižší ze všech porovnávaných společností. Nejvíce podhodnocený je Volkswagen, kde nejspíše investoři očekávají spíše negativní vývoj.
Samozřejmě se musíme podívat i na svíčkový graf, kde se nám aktuálně formuje jasný rostoucí trend. Pozor je však potřeba si dát na rezistence vrcholů z let 2021 a 2022, před kterými jsme mohli sledovat podobný rostoucí trend a následnou konsolidaci.
Naše minianalýzu uzavřeme s tím, že akcie General Motors jsou určitě zajímavé a pokud hledáte nějakou společnost ze sektoru automotive do růstového portfolia, mohlo by jít o zajímavý titul ke zvážení. Nutné je však také brát zřetel na rizika a to, že vývoj elektromobility může nabrat ještě rozdílnou dynamiku.
Návod na nákup akcií GM na RoboMarkets
Pokud byste si chtěli zakoupit akcie General Motors nebo jiného konkurenta, ukážeme vám jednoduchý postup, jak na to. Použijeme platformu RoboMarkets, se kterou máme dobré zkušenosti, ale obdobný proces můžete použít i u jiných brokerů.
1. Založte si účet u RoboMarkets
Pro nákup akcií je nejprve nutné si založit obchodní účet. Tento krok zvládnete snadno online během několika minut z pohodlí domova. Začněte návštěvou webových stránek RoboMarkets, kde kliknete na tlačítko „Otevřít účet“.
Poté se vám zobrazí formulář, který je třeba vyplnit. Součástí tohoto formuláře je také sekce pro nahrání osobních dokladů. Tento krok je standardní a vyžadují ho všichni brokeři v souladu s pravidly proti praní špinavých peněz.
Jakmile formulář vyplníte a vaše totožnost bude ověřena, stačí poslat na účet brokera peníze, které plánujete použít na nákup akcií.
2. Vyhledání General Motors v platformě StocksTrader
Po úspěšném dokončení prvního kroku se přesuňte do platformy StocksTrader. V levém horním rohu najdete vyhledávací pole, do kterého stačí zadat „GM“. Zobrazí se vám několik možností.
Pokud chcete nakoupit akcie General Motors, ujistěte se, že vybíráte skutečné akcie kótované na NYSE, nikoliv CFD.
3. Zadejte příkaz k nákupu
Po výběru správné položky se dostanete do sekce, kde můžete akcie General Motors nakoupit během několika kliknutí. Na pravé straně obrazovky uvidíte modře označené různé typy příkazů. Pro začátečníky je nejjednodušší příkaz typu „market“, který během obchodních hodin umožňuje nákup za aktuální tržní cenu.
Stačí na tento příkaz kliknout, zadat počet akcií, které chcete koupit, a vše potvrdit tlačítkem „Nákup“. Zakoupené akcie se během chvíle zobrazí ve vašem portfoliu.